Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Dostawa DHL
X - Urodziny Gemini
X - Tydzień zdrowej jamy ustnej
X - Laq
X - Unimil Skyn
X - Aurovitas Rablis
86

Jelitówka u dzieci. Jak ją leczyć?

Słuchaj artykułu

Jelitówka to częste schorzenie okresu wczesnego dzieciństwa. Może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze. Jej głównym objawem jest ostra biegunka, która może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Co robić, gdy dziecko ma jelitówkę?

Jelitówka u dzieci. Jak ją leczyć?

Jelitówka u dzieci – przyczyny 

Jelitówka to ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, w którego przebiegu występują biegunka, wymioty i bóle brzucha. Przyczyną wystąpienia objawów są patogeny, które wnikają do układu pokarmowego i uszkadzają błonę śluzową jelit, zaburzając ich funkcjonowanie. Na stosunkowo ciężki przebieg zakażenia narażone są zwłaszcza dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Dzieje się tak, ponieważ ich układy pokarmowy i immunologiczny nie są jeszcze w pełni dojrzałe, a przebieg infekcji może łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu.  

Ostre biegunki są najczęstszą przyczyną hospitalizacji w grupie najmłodszych dzieci. 

Według statystyk każde dziecko w Europie do 3. roku życia ma za sobą przynajmniej jeden epizod jelitówki. Czynnikiem zmniejszającym ryzyko zakażenia jest okres karmienia piersią ze względu na obecność w mleku kobiecym przeciwciał neutralizujących rotawirusy. W klimacie umiarkowanym jelitówka ma charakter sezonowy, z większą częstością występowania od listopada do kwietnia. W profilaktyce zakażeń rotawirusami najwyższą skuteczność ma dwudawkowe szczepienie wykonywane u niemowląt do 2. roku życia.   

Większość przypadków nieżytu żołądkowo-jelitowego wywołują wirusy, przede wszystkim rotawirusy. Jelitówka u dzieci jest bardzo zaraźliwa. Do zakażenia rotawirusami dochodzi drogą kropelkową, przez kontakt z kałem chorego lub przedmiotami, których dotykał. Ryzyko zakażenia zmniejsza częste mycie rąk i stosowanie środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu.


Preparaty antybakteryjne dla dzieci

Objawy jelitówki u dzieci – na co zwrócić uwagę? 

Od kontaktu z patogenem do rozwoju pierwszych objawów jelitówki mija od 12 do 72 godzin. Zwykle pierwszym objawem są nudności i wymioty, którym może towarzyszyć podwyższona temperatura. Następnie pojawia się biegunka. W przebiegu jelitówki mogą wystąpić ból brzucha, ogólne osłabienie, brak apetytu oraz, jeśli powodem infekcji są rotawirusy, objawy ze strony układu oddechowego.

Wymioty i objawy ze strony układu oddechowego wskazują zwykle na przyczynę wirusową, natomiast wysoka temperatura (bliska 40°C), krew w stolcu, silne bóle brzucha i głowy – mogą sugerować infekcję o podłożu bakteryjnym. 

Objawy towarzyszące jelitówce u dzieci można pomylić z zatruciem toksynami produkowanymi przez niektóre drobnoustroje lub z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Jeśli dziecku doskwiera silny ból brzucha i wysoka gorączka, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Pozostałe objawy, które powinny wzbudzić niepokój, to:

  • biegunka utrzymująca się powyżej 2 dni lub więcej niż 8 stolców na dobę, 
  • intensywne wymioty uniemożliwiające picie lub wymioty treścią żółciową, 
  • wysoka gorączka (powyżej 39°C), 
  • stolce z krwią o ciemnym zabarwieniu, 
  • objawy odwodnienia (skąpomocz, płacz bez widocznych łez, wyschnięte usta, suchość błon śluzowych, nasilone pragnienie), 
  • zapadnięte oczy i ciemiączko (u niemowląt), 
  • apatia i nadmierna senność.

W takich przypadkach zalecany jest szybki kontakt z lekarzem, ponieważ może się okazać, że dziecko wymaga pilnej hospitalizacji i dożylnego nawadniania. 

Ile trwa jelitówka u dzieci? 

Jelitówka u dzieci trwa zazwyczaj 7-10 dni. Niekiedy znaczną poprawę stanu zdrowia obserwuje się już po kilku dniach. Szybkość powrotu do pełni sił jest zależna od stopnia ciężkości przebiegu i skali powikłań, jakimi są odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe.

Pierwszy etap choroby, w którym występują intensywne wymioty lub biegunka, trwa zwykle 1-2 dni. Po ustaniu objawów ostrych nadal może utrzymywać się brak apetytu i ogólne osłabienie. Niekiedy następstwem infekcji może być przejściowa nietolerancja laktozy. 

Jelitówka u dzieci – jak leczyć? 

Podawaj dziecku płyny często i regularnie, małymi porcjami. Gdy objawy są nasilone i towarzyszą im wymioty, zredukuj objętość płynu (np. do 1 łyżeczki), zwiększając jednocześnie częstotliwość podawania (np. co 5 minut). Im więcej płynu uda się dziecku przyswoić, tym lepiej. Po każdorazowym oddaniu wodnistego stolca powinno się podać około 50-100 ml dodatkowych płynów niemowlętom do 2 lat oraz 100-200 ml płynów dzieciom w wieku 2-10 lat. 

Elektrolity są najlepszym rozwiązaniem podczas biegunki, ponieważ uzupełniają utracone w czasie choroby składniki, zapobiegając zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej. Preparaty przeznaczone dla dzieci są dostępne w różnych, owocowych smakach, co może zachęcić malucha do ich spożycia. Możesz również podawać dziecku niegazowaną wodę mineralną, niesłodzoną herbatę lub napar z rumianku. Nie podawaj napojów gazowanych, zawierających sztuczne barwniki (np. typu cola), dużą ilość cukru i kofeinę. Soki jabłkowe i winogronowe nie są zalecane z uwagi na możliwość fermentacji w jelitach, co nasila biegunkę. 


Elektrolity dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Udokumentowany pozytywny wpływ w nieżycie żołądkowo-jelitowym mają probiotyki. Szczepy Lactobacillus casei i Saccharomyces boulardii łagodzą przebieg infekcji i przyspieszają powrót do właściwego funkcjonowania jelit. 


Probiotyki dla dzieci

Pomocne będą również preparaty z diosmektytem, który powleka błonę śluzową jelit, zwiększając tym samym odporność na czynniki drażniące. Absorbuje także na swojej powierzchni bakterie i toksyny. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego i zostaje w całości wydalony z kałem. Dostępny jest w formie saszetek do rozpuszczania w dowolnym płynie.

W przypadku ostrej biegunki po konsultacji z pediatrą możesz podać dziecku leki hamujące biegunkę, np. nifuroksazyd czy loperamid.


Preparaty na biegunkę dla dzieci

Co na jelitówkę u dziecka? Dieta przy jelitówce

W początkowej fazie jelitówki dziecko zwykle traci apetyt. W pierwszym dniu choroby nie zmuszaj go do jedzenia. Gdy dziecko wciąż boryka się z biegunką lub wymiotami, możesz podawać mu lekkostrawne pokarmy o lekko zapierającym działaniu, np. kleik ryżowy, sucharki, puree ziemniaczane, gotowaną marchew, białe pieczywo pszenne, makaron. Pamiętaj, aby porcje były małe, ale podawane z większą częstotliwością (5-7 razy dziennie).

Dieta powinna być lekkostrawna z ograniczoną ilością błonnika pokarmowego oraz z wyłączeniem pokarmów tłustych, smażonych i pikantnych. Gdy dolegliwości ustąpią, a dziecku wróci apetyt, nie ma przeciwwskazań do powrotu do normalnej, zdrowej diety.

Jeśli choroba dotyczy niemowlęcia karmionego naturalnie, najlepszym wyjściem jest kontynuowanie podawania dziecku piersi także w czasie choroby. W mleku matki znajdują się cenne przeciwciała pomocne w walce z patogenami. Ponadto trudny dla dziecka czas choroby nie jest dobrym momentem na zmianę sposobu żywienia. Często nawet starsze niemowlęta, będące już na etapie rozszerzania diety, w trakcie infekcji preferują powrót do wyłącznego karmienia piersią. Także u dzieci, które otrzymują mleko modyfikowane, nie ma zwykle konieczności zmiany mieszanki. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Bigoraj E., Mizak B., Król J., Struktura rotawirusów – czynnika etiologicznego infekcji pokarmowych u człowieka, Medycyna Wet., 2006. 
  • Chandran L., Chitkara M.,Wymioty u dzieci: kiedy uspokoić rodziców, potraktować jako objaw ostrzegawczy, a kiedy skierować na konsultację?, Pediatria Po Dyplomie, 2009. 
  • Dulęba K., Smukalska E., Pawłowska M., Zakażenia Clostridium difficile u dzieci – doświadczenia ośrodka Bydgoskiego, Przegl. Epidemiol., 2012. 
  • Falszewska A., Szajewska H., Ostra biegunka infekcyjna u dzieci – co mówią aktualne dane?, Zakażenia XXI wieku, 2018. 
  • Oleksy M., Koligot K., Dryś A., Gościniak G., Występowanie rotawirusów i adenowirusów u dzieci z objawami biegunki na terenie Dolnego Śląska, Hygeia Public Health,  2015. 
  • Szczepańska B., Andrzejewska M., Śpica D., Klawe J., Campylobacter spp. – niedoceniany w Polsce czynnik etiologiczny zakażeń przewodu pokarmowego, Probl Hig Epidemiol, 2014.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę