Poznaj domowe sposoby na biegunkę
Biegunka to przykra dolegliwość, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Leczenie biegunki to przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu. Wyróżniamy wiele domowych i naturalnych metod leczenia biegunki, które poznasz w tym artykule.
Biegunka może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Najczęstszym powodem biegunki jest zatrucie pokarmowe, jednakże istnieje cały szereg przyczyn tej męczącej przypadłości. Biegunkę wywołują wirusy i bakterie. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu. W przebiegu infekcji organizm próbuje zwalczyć zarazki, prowadząc naturalną detoksykację. Podczas biegunek spowodowanych infekcjami występują zwykle także wymioty i gorączka. Inne powody biegunki to nadwrażliwość jelit na przyjmowane pokarmy oraz działanie niepożądane leków (np. długotrwała antybiotykoterapia).
Podstawą leczenia biegunki jest nawodnienie organizmu. Pomocne będą elektrolity zawierające m.in. glukozę – łatwo przyswajalny cukier, który stanowi podstawowy składnik energetyczny organizmu. Warto zaopatrzyć się w opakowanie elektrolitów i zachować je w domowej apteczce.
Biegunkę możemy leczyć farmakologicznie. Lekiem na biegunkę u dorosłych jest loperamid, który dostępny jest w aptece bez recepty. Substancja ta znacznie spowalnia perystaltykę jelit, dzięki czemu biegunka zostaje zahamowana. Loperamid powinien być stosowany jedynie doraźnie, ponieważ opóźnia wydalenie patogennych drobnoustrojów oraz nie rozwiązuje problemu przyczyny biegunki. W leczeniu biegunki stosujemy także leki rozkurczowe, gdy jednocześnie mamy do czynienia z bolesnymi skurczami. Przykładem popularnego leku rozkurczowego, który dostępny jest bez recepty, jest drotaweryna. Inne apteczne sposoby na biegunkę, to węgiel leczniczy oraz diosmektyt.
Domowe sposoby na biegunkę
Istnieje kilka domowych sposobów na biegunkę, które stanowią dobre uzupełnienie terapii lekami. Tradycyjnie biegunkę możemy leczyć za pomocą naparów ziołowych.
Zioła stosowane w leczeniu biegunki to:
- rumianek,
- kora dębu,
- mięta,
- kolendra,
- pierwiosnek,
- nagietek,
- szałwia,
- koper włoski.
Nagietek, rumianek oraz szałwia działają przeciwzapalnie i antyseptycznie. Mięta ma działanie rozkurczowe, więc łagodzi bóle brzucha występujące podczas biegunek. Likwiduje także wzdęcia.
Podstawą leczenia biegunki domowymi metodami jest odpowiednia dieta. Pamiętaj, by nie pić alkoholu, kawy czy napojów gazowanych.
Wskazane natomiast jest jedzenie:
- bananów,
- gotowanej marchwi,
- kleiku ryżowego,
- gotowanych ziemniaków.
Ciekawym, chociaż mniej popularnym sposobem domowym jest zjedzenie gorzkiej czekolady. Kakao zawarte w czekoladzie hamuje wydzielanie wody do światła jelit, a zatem hamuje biegunkę. Ogranicz błonnik, który ma działanie stymulujące pracę jelit.
Domowe sposoby na biegunkę u dzieci
Prawidłowe postępowanie w przypadku biegunki u dziecka powinno rozpocząć się od nawadniania.
Podczas biegunki dziecko traci duży wody, co wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem równowagi organizmu.
Nawadnianie organizmu dziecka możemy uzupełnić o podaż odpowiednich elektrolitów. Producenci tych preparatów bardzo często mają w swojej ofercie wersję elektrolitów dla dzieci, ze specjalnie dostosowanym składem. Elektrolity dla dzieci różnią się składem, a także smakiem – są zazwyczaj bardziej przystępne, by dziecko mogło wypić przygotowany napój ze smakiem.
Pamiętaj, by dawać dziecku do picia wodę niegazowaną, a nie soki czy słodkie napoje. Nie podawaj też leków przeciwbiegunkowych na własną rękę. Gdy zauważysz pierwsze objawy odwodnienia, a także w przypadku biegunki u niemowlęcia, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Sposoby na biegunkę w ciąży
Biegunka w ciąży spowodowana jest zwykle zmianami w organizmie kobiety. Zdarzają się przypadki rozwolnień w okresie kilku tygodni po zapłodnieniu, co jest wywołane silnym wpływem hormonów.
Biegunka w ciąży to zjawisko zupełnie normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju, jeżeli tylko nie występuje często. Długotrwałe biegunki mogą prowadzić do odwodnienia.
Przyczyny biegunki w ciąży są podobne jak w przypadku każdej innej biegunki. Możemy mieć do czynienia z alergiami pokarmowymi, zatruciem czy też zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. Rozwolnienie może być też spowodowane przez nieprawidłową dietę – ciężkostrawne posiłki lub zbyt dużą ilość błonnika. Biegunka w ciąży może być również wynikiem stresu.
Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu domowych sposobów na biegunkę:
- Pij wodę porcjami, co 15 minut.
- Sięgnij po łagodne ziołowe napary z rumianku lub mięty.
- Zadbaj o prawidłową dietę podczas biegunki. Wybieraj lekkostrawne produkty, które nie będą dodatkowo obciążały układu pokarmowego.
Sposoby leczenia biegunki możesz uzupełnić za pomocą probiotyków, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną. Na rynku farmaceutycznym możemy obecnie spotkać wiele preparatów, które zawierają popularne szczepy bakterii probiotycznych.
Przeczytaj również:
Biegunka bakteryjna a wirusowa – jak je rozpoznać i jak leczyć?
- Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
- Mutschler E., Geisslinger G., Kroemer H.K., Ruth P., Schafer-Korting M., Farmakologia i toksykologia, wyd. 3 poprawione i uzupełnione, Wrocław: Medpharm Polska, Elsevier Urban & Partner, 2013.
- https://www.orsalit.pl/skad-sie-bierze-biegunka-w-ciazy
- https://www.orsalit.pl/domowe-sposoby-na-biegunke-sprawdzone-metody
Zalecane jedzenie owoców i warzyw a nie wolno błonnika… A przecież owoce i warzywa to błonnik ?
Dzień dobry,
dziękujemy za cenne spostrzeżenie. Doprecyzowaliśmy treści w artykule, aby nie wprowadzać czytelników w błąd 🙂
Pozdrawiamy
Zespół Poradnika
Co może być przyczyną biegunki której objawy.sa oczka tłuszczu i luźne stolce
Dzień dobry. Prawdopodobnie występuje u Pani biegunka tłuszczowa, której przyczyną jest zaburzenie trawienia lub wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Zaburzenie trawienia tłuszczów może być związane z niewydolnością trzustki czy zaburzeniami odpływu żółci. Natomiast upośledzone wchłanianie tłuszczów może towarzyszyć celiakii, chorobom zapalnym jelit, niedrożności jelit, bakteryjnemu rozrostowi jelit (SIBO). W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z lekarzem i odpowiednia diagnostyka.
Witam od 3 dni mam straszna biegunkę jeździ mi w brzuchu kupa jest jak woda i żółta jaki domowy sposób najlepszy żeby poczuć się lepisj
Dzień dobry. Powinna się Pani jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Do czasu wizyty proszę się nawadniać oraz zastosować leki przeciwbiegunkowe, np. zawierające loperamid.
mnie pomaga kakao na szklankę łyzeczke od herbaty zalać wzontkiem i to wypic
Mam to samo co moja imienniczka Kasia jeździ mi w brzuchu a kupa jest jak żółta woda. Poprzedniej nocy kupa o 23, 1 i 7, po czym wzięłam tak reklamowany stoperan i przeszło. Dziś obudziłam się przed chwilą o 5 i znowu siedzę na kiblu. Do pracy na 8, czy jeszcze zasnę? Dodam, że mąż Dawid pracuje w tym samym miejscu, tylko innym zespole.
Jestem ćiężrzko chory