Chlor i jego rola w organizmie
Chlor to pierwiastek pełniący w organizmie rolę jednego z elektrolitów, a jego prawidłowe stężenie w ustroju określa się mianem chloremii (powyżej normy – hiperchloremia, poniżej normy – hipochloremia). Badanie stężenia chlorków wykonuje się w trakcie oznaczania jonogramu. Chlor to również kluczowy składnik kwasu solnego wydzielanego przez błonę śluzową żołądka, który umożliwia prawidłowe trawienie.
Charakterystyka chemiczna chloru
Chlor (Cl, łac. chlorum) to pierwiastek o liczbie atomowej 17, który znajduje się w układzie okresowym w grupie fluorowców. Jest niemetalem, występuje pod postacią gazu o kolorze zielono-żółtym. Chlor wchodzi w skład wielu związków chemicznych, najczęściej tworzy sole z innymi jonami. Jest gazem toksycznym o duszącym, nieprzyjemnym zapachu. Ze względu na silne właściwości utleniające znalazł zastosowanie jako wybielacz i środek dezynfekujący (używany jest np. w procesie uzdatniania wody). Dodatkowo wykorzystuje się go do wielu procesów chemicznych (np. wytwarzanie produktów farmaceutycznych) oraz kalibracji sprzętu analitycznego w laboratoriach. Chlor rozpuszcza się w wodzie – po rozpuszczeniu nosi nazwę wody chlorowej.
Funkcje chloru w organizmie
Chlor występuje w organizmie pod postacią kluczowych jonów ujemnych Cl– (anionów chlorkowych). Zaliczany jest do elektrolitów ustrojowych, tak samo jak jony sodu (Na+), potasu (K+), wapnia (Ca2+), magnezu (Mg2+) oraz wodorowęglany (HCO3-). Bierze udział w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej. W największej ilości znajduje się w osoczu w płynie zewnątrzkomórkowym (tzw. woda zewnątrzkomórkowa) oraz w płynie śródmiąższowym, czyli w chłonce. Mniejsza część anionów chlorkowych obecna jest we włóknach kolagenowych tkanki łącznej oraz wewnątrz komórek. Jony chlorkowe wchodzą w skład soku żołądkowego (kwas solny), który umożliwia między innymi trawienie pokarmów. Jony chlorkowe wydzielane są przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka.
Stan prawidłowego stężenia chloru w organizmie nazywany jest chloremią. Ze względu na zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie opisywanego pierwiastka w ustroju wyróżnia się hipochloremię oraz hiperchloremię.
Hipochloremia – niedobór chloru w organizmie
Hipochloremią nazywa się stężenie chlorków w ustroju wynoszące poniżej 95 mmol/l (wartość ta może się nieznacznie różnić między laboratoriami). Stężenie chlorków często spada wraz z obniżeniem stężenia jonów sodowych. Poziomy obu tych jonów ściśle związane są z zawartością (w przypadku hipochloremii – utratą) wody w organizmie. Przyczynami hipochloremii mogą być silne wymioty i biegunki oraz schorzenia, takie jak: rozedma płucna, choroba Addisona czy choroby nerek. Często także występuje u osób stosujących leki moczopędne czy zobojętniające. Objawami zbyt niskiego stężenia chlorków w organizmie są:
- bóle i drżenia mięśni,
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- problemy trawienne.
Hiperchloremia – nadmiar chloru w organizmie
Hiperchloremia to stężenie chlorków w ustroju przewyższające 105 mmol/l (wartość ta może się nieznacznie różnić między laboratoriami). Taki wynik może być powiązany z chorobami nerek lub zespołem Cushinga. Stan ten występuje także u osób odwodnionych, chorujących na cukrzycę oraz spożywających zbyt duże ilości soli. Objawy towarzyszące hiperchloremii dotyczą układu nerwowo-mięśniowego, ale mogą pojawić się również:
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia oddychania,
- przyspieszona akcja serca.
W przypadku znacznej utraty wody w postaci wymiotów lub biegunek należy koniecznie uzupełnić straty elektrolitów za pomocą preparatów elektrolitowych do picia dostępnych w aptece. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, u których bardzo szybko dochodzi do groźnego dla ich życia odwodnienia.
Głównym źródłem jonów chlorkowych w pożywieniu jest sól kuchenna składająca się z anionu chlorkowego oraz kationu sodowego (NaCl).
Oznaczenie stężenia jonów chlorkowych w organizmie
Oznaczenie stężenia jonów chlorkowych wchodzi w skład badania panelu elektrolitów (jonogram). Do badania krew pobiera się z żyły łokciowej. Na badanie najlepiej stawić się rano po 12 godzinach bez spożywania posiłków (na czczo). Stężenie jonów chlorkowych można także oznaczyć w moczu. Wynik należy skonsultować z lekarzem.
Przeczytaj również:
Odwodnienie u osób starszych – jakie elektrolity dla seniora wybrać?
Źródła:
- Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.
- https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/sol-co-trzeba-o-niej-wiedziec/
- Górki J., Fizjologia człowieka, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
- Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
Błędne wzory jonów 😉
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wzory zostały poprawione 🙂