Poradnik

NaCl

NaCl

Znalezione produkty : 4
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Nebutac 3, hipertoniczny roztwór do inhalacji 3% NaCl, 4 ml x 30 ampułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Nebutac 3, hipertoniczny roztwór do inhalacji 3% NaCl, 4 ml x 30 ampułek
17,09 zł
Polpharma 0,9% NaCl,  roztwór chlorku sodu, 10 ml x 100 ampułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Polpharma 0,9% NaCl, roztwór chlorku sodu, 10 ml x 100 ampułek
45,99 zł
Nebu-Dose Hipertonic, 3% roztwór do nebulizacji, 5 ml x 30 ampułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Nebu-Dose Hipertonic, 3% roztwór do nebulizacji, 5 ml x 30 ampułek
27,99 zł
Gilbert NaCl 0,9%, sól fizjologiczna, 5 ml x 100 ampułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Gilbert NaCl 0,9%, sól fizjologiczna, 5 ml x 100 ampułek
31,19 zł
1 - 4 z 4 produktów

NaCl

Odpowiednio rozcieńczony chlorek sodu (NaCl), nazywany również solą fizjologiczną, płynem fizjologicznym lub roztworem fizjologicznym soli ma szerokie zastosowania w medycynie. Zawiera bowiem jony chlorkowe i sodowe, które odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi (homeostazy) organizmu. Sód stanowi najważniejszy elektrolit płynu pozakomórkowego. W postaci roztworu bardzo często występuje w różnych preparatach medycznych.

NaCl — zastosowanie

Roztwór soli fizjologicznej jest obojętny dla tkanek organizmu, nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych. Bardzo często stosuje się NaCl w przebiegu ostrej biegunki czy wymiotów, które mogą prowadzić do odwodnienia, a także po zabiegach chirurgicznych. Do najczęstszych zastosowań chlorku sodu należy inhalacja i nebulizacja 0,9% roztworem, czyli solą fizjologiczną. NaCl w takim stężeniu świetnie nadaje się do podawania leków drogą wziewną. Z łatwością przedostaje się w ten sposób do płuc i oskrzeli, zapewniając skuteczną inhalację. Ten sposób przyjmowania środków leczniczych stosuje się u chorych na mukowiscydozę oraz astmę oskrzelową, ale zaleca się go również pacjentom cierpiącym na nawracające zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, nieżyt nosa i gardła, a także stany zapalne nosa, krtani i gardła.

Sól fizjologiczna jest również bardzo pomocna przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Używa się jej bowiem do inhalacji, a dzięki niej wydzielina zalegająca w płucach szybciej się odrywa. Ponadto NaCl stosuje się również do zabiegu irygacji, czyli płukania nosa, który jest bardzo pomocny przy nawracających problemach z zatokami i dokuczliwym katarze.

Warto wiedzieć także, że NaCl można stosować do płukania oczu (na przykład po długotrwałym noszeniu soczewek albo w przypadku dostania się do oka zanieczyszczeń). Już od pierwszego dnia życia używa się soli fizjologicznej do przemywania oczu dziecka. Warto ją stosować również do nawilżania gałki ocznej po długiej pracy przy. Podobnie można zastosować NaCl w przypadku śluzówki nosa, na przykład w trakcie trwania sezonu grzewczego, kiedy drogi oddechowe są narażone na przesuszenie.

NaCl — stężenia

Chlorek sodu może występować w produktach leczniczych w różnych stężeniach: 0,9%, 3% czy 5%. Najłagodniejszy z nich to tak zwana sól fizjologiczna. Można ją stosować zarówno do inhalacji, nebulizacji, jak i użytku zewnętrznego. W pozostałych stężeniach preparatów z NaCl należy używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu i w ulotce dla pacjenta. Najczęściej są one przeznaczone do inhalacji.