Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Słuchaj artykułu

Odwodnienie jest stanem bardzo niebezpiecznym dla organizmu człowieka i zagrażającym życiu. Szczególnie narażone na ryzyko odwodnienia są niemowlęta, u których dochodzi do szybkiej utraty płynów. Jak postępować w przypadku odwodnienia u niemowląt?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Zawartość wody w organizmie człowieka zwiększa się wraz z wiekiem – u noworodków stanowi ona ok. 75% masy ciała, w późniejszych latach jej objętość spada i mieści się w przedziale 45-60%, w zależności od wieku i płci. W przypadku niemowląt i dzieci utrata płynów z organizmu następuje bardzo szybko, dlatego też jest to zjawisko bardzo niebezpieczne. Odwodnienie u niemowląt często wiąże się z koniecznością wizyty lekarskiej.


Produkty dla niemowląt i dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Odwodnienie najczęściej występuje w przypadku wymiotów i biegunek, jak i niedostatecznej podaży płynów, wymaga uzupełnienia utraconych płynów i elektrolitów. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko odwodnienia u niemowląt jest zwiększona temperatura otoczenia, błędy w karmieniu piersią, podwyższona temperatura ciała towarzysząca infekcjom, zaburzenia ssania czy połykania, zaburzenia wchłaniania, nietolerancje pokarmowe, nieżyty żołądkowo-jelitowe. Rzadziej przyczynami odwodnienia są występujące choroby przewlekłe, np. choroby endokrynologiczne, które mogą zaburzać równowagę wodno-elektrolitową organizmu. 

Ze względu na rodzaj odwodnienia można wyróżnić: 

  • odwodnienie hipotoniczne – następuje wówczas, gdy niedobory płynów i elektrolitów w przypadku odwodnienia izotonicznego uzupełnia się płynami hipotonicznymi (pozbawionymi elektrolitów); 
  • odwodnienie izotoniczne – może być wywołane przez nadmierną utratę płynów przez przewód pokarmowy w przypadku biegunek czy wymiotów; 
  • odwodnienie hipertoniczne – może być spowodowane zbyt małą podażą płynów lub utratą dużej ilości płynów, jak i występować w przebiegu zaburzeń endokrynologicznych, takich jak moczówka prosta, cukrzyca. 

Objawy odwodnienia u niemowląt  

Do oceny odwodnienia służy kliniczna skala odwodnienia (CDS – Clinical Dehydratation Scale), która na podstawie objawów klinicznych dzieli odwodnienie na 3 stopnie: lekki, średni i ciężki.  

Spadek masy ciała u niemowląt powyżej 5% może już świadczyć o ryzyku odwodnienia. Dobrym sposobem jest również ocena ilości i barwy wydalanego moczu – im bardziej zagęszczony mocz i ciemniejsza jego barwa, wówczas większe ryzyko wystąpienia odwodnienia. U niemowląt zapadnięte ciemiączko może być również symptomem odwodnienia. Przydatna również może okazać się ocena śluzówek – jamy ustnej/języka. W przypadku odwodnienia mamy do czynienia z suchością śluzówek i zaburzeniami wydzielania łez. Innym kryterium może być tak zwany powrót włośniczkowy – polega on na uciśnięciu płytki paznokciowej aż do zblednięcia – wówczas mierzy się czas aż do momentu powrotu koloru – powrót kapilarny powyżej 2 sekund może świadczyć o ryzyku odwodnienia. 

Pierwsze objawy i oznaki odwodnienia u niemowląt 

  • Rozdrażnienie, pobudzenie, niepokój;  
  • Senność; 
  • Zapadnięte ciemiączko lub gałki oczne; 
  • Zmniejszona ilość wydalanego moczu; 
  • Intensywna, ciemna barwa wydalanego moczu; 
  • Suchość błon śluzowych jamy ustnej, języka; 
  • Zaburzenia wydzielania łez – płacz bez łez; 
  • Przyspieszenie oddechu; 
  • Wydłużony powrót włośniczkowy – uciśnięcie płytki paznokcia i zmierzenie czasu powrotu do koloru wyjściowego; 
  • Bladość skóry i spadek jej elastyczności. 

Skutki odwodnienia u niemowląt 

W ciągu doby u niemowląt może dojść nawet do utraty wody w ilości 15% ich całkowitej masy ciała. Odwodnienie jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia i wymaga szybkiego uzupełnienia płynów i elektrolitów. Jeśli zauważymy u dziecka pierwsze symptomy odwodnienia, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pogłębiające się odwodnienie może prowadzić do drgawek, utraty przytomności, śpiączki, a nawet zagrożenia życia

Odwodnienie u niemowląt – jak postępować? 

W przypadku podejrzenia odwodnienia u niemowląt, najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli stan dziecka będzie poważny, może okazać się, że istnieje konieczność leczenia szpitalnego. W niektórych przypadkach wystarczająca może okazać się podaż płynu nawadniającego, zawierającego odpowiednią ilość elektrolitów. Elektrolity w tej formie dostępne są w aptekach, jednakże przed ich zastosowaniem warto mimo wszystko skonsultować się z lekarzem, gdyż stan odwodnienia u niemowląt jest bardzo niebezpieczny i zagrażający zdrowiu i życiu. Dawkowanie takich preparatów zależy od stopnia nawodnienia i indywidualnych zaleceń lekarskich.  

Jak unikać odwodnienia u niemowląt?  

W przypadku niemowląt bardzo ważnym aspektem jest karmienie piersią na żądanie, które warunkuje odpowiednią podaż składników odżywczych i wody. Jeśli nie jesteśmy w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości pokarmu, warto wówczas rozważyć wspomaganie się mlekiem modyfikowanym, aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych czy odwodnienia. U najmłodszych dzieci zazwyczaj nie ma konieczności podawania innych płynów niż mleko matki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia podawanie dodatkowej wody może zaburzać łaknienie niemowlęcia i w konsekwencji negatywnie wpływać na laktację.

Należy zaznaczyć, że w trakcie upałów powinniśmy zwiększyć ilość karmień lub rozważyć podanie wody, co zmniejsza ryzyko odwodnienia niemowlęcia. Zalecane dzienne spożycie płynów u dzieci w zależności od wieku:

  • Noworodki do 6. miesiąca życia: 100-190 ml /kg masy ciała/ dobę – mleko matki / mleko modyfikowane
  • Niemowlęta powyżej 6. miesiąca do 1. roku życia: 800-1000 ml; 
  • Dzieci w wieku od 1-3 lat: 1250 ml. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku biegunek lub pojawienia się gorączki, np. w przypadku infekcji. Należy wówczas zadbać o prawidłowe uzupełnianie płynów – najlepiej w postaci wody źródlanej niegazowanej lub mineralnej niskozmineralizowanej. W przypadku biegunek zasadne wydaje się włączenie doustnych roztworów elektrolitów przeznaczonych specjalnie dla niemowląt, które można nabyć w aptekach.  

W przypadku większych dzieci, stopniowe rozszerzanie diety powoduje, że uzupełniamy zapotrzebowanie na ważne składniki mineralne, a zwłaszcza elektrolity, takie jak magnez, potas czy wapń. Zbilansowana dieta również zmniejsza ryzyko wystąpienia odwodnienia.

Przeczytaj również:
Sinica u dzieci i noworodków – przyczyny, objawy i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Steiner M., DeWalt D., Byerley J., Is this child dehydrated?, JAMA 2004 Jun 9;291(22):2746-54. 
  2. Idasiak-Piechocka I., Odwodnienie – patofizjologia i klinika, Forum Nefrologiczne 2012, tom 5, nr 1, 73-78. 
  3. Tkaczyk M., Algorytm postępowania z dzieckiem odwodnionym, Pediatria po dyplomie, 2018, 02. 
  4. Sawiec P., Szajewska H., Postępowanie w ostrej biegunce u dziecka, MEDYCYNA PRAKTYCZNA – PEDIATRIA 4/2014. 
  5. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL 2007. 
  6. Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010. 
  7. Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017. 
  8. Ming Yeong L.,  O’Neale Roach J., Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.  
  9. Murray Robert K., Granner Daryl K., Rodwell Victor W., Biochemia Harpera, PZWL, 2008.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę