Domowe sposoby na hemoroidy – czy są skuteczne?
Hemoroidy to powszechna choroba cywilizacyjna – dotyka już blisko połowę dorosłych Polaków. Dolegliwość ta powoduje duży dyskomfort, dlatego coraz bardziej popularne stają się domowe sposoby na hemoroidy, które zmniejszają uciążliwość objawów i poprawiają codzienne funkcjonowanie. Jakie są domowe sposoby na hemoroidy? Czy są one skuteczne i bezpieczne dla zdrowia?
Hemoroidy – czym są?
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to fizjologiczna struktura odbytu – wypełnione krwią naczynia żylne. Główną ich funkcją jest odpowiednie uszczelnienie odbytu, co ułatwia pełną kontrolę w procesach oddawania gazów czy stolca.
Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów:
- wewnętrzne, umiejscowione tuż pod błoną śluzową odbytu, praktycznie niezauważalne i bezbolesne;
- zewnętrzne, widoczne w okolicy odbytu, są łatwo rozpoznawalne, powodują duży dyskomfort i ból czy krwawienie podczas oddawania stolca.
Przyczyn powstawania hemoroidów jest kilka, ale nie są dokładnie wyjaśnione. Udokumentowano, że rozwojowi hemoroidów sprzyjają m.in. niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia [3]. W rezultacie powstałego stanu chorobowego guzki krwawnicze mogą rozciągać się ponad swoja normalną miarę, łatwo przepełniając się krwią. W konsekwencji tego procesu pojawiają się nieprzyjemne objawy, do których zaliczamy m.in. swędzenie i podrażnienie okolic odbytu, krwawienie, ból i dyskomfort podczas oddawania stolca [1, 3].
Domowe sposoby na hemoroidy – czy są bezpieczne?
Nie można lekceważyć pierwszych objawów sugerujących powstanie hemoroidów. Jeśli zaobserwujemy nadmierną wilgotność, świąd czy pieczenie w okolicy odbytu warto skorzystać z prostych domowych sposobów na hemoroidy. Są one skuteczne i bezpieczne, gdy zaczniemy je stosować już od pierwszych objawów rozwijającej się choroby. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny okolic odbytu poprzez podmywanie tych miejsc ciepłą wodą lub odpowiednim płynem przeznaczonym do higieny intymnej [1].
Domowe sposoby na hemoroidy – które są najlepsze?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów istotna jest profilaktyka, która opiera się na unikaniu długich posiedzeń czy zmianę niewłaściwych nawyków w toalecie takich jak nadmierne parcie czy wstrzymywanie wypróżnienia. Ważne jest także stosowanie prawidłowej pozycji defekacyjnej. Ponadto istnieje wiele różnych i prostych domowych sposobów na hemoroidy:
- Częste podmywanie okolic odbytu, najlepiej chłodną wodą, zwłaszcza po każdorazowym wypróżnianiu. Woda łagodzi świąd, a także zamyka uszkodzone naczynia krwionośne;
- Jeśli nie mamy możliwości podmycia się, warto mieć przy sobie chusteczki lub waciki nasączone wyciągiem z nagietka, aloesu, skrzypu czy rumianku, gdyż wykazują one działanie przeciwzapalne, łagodząc przy tym występujące podrażnienia błony śluzowej oraz świąd i nieprzyjemne pieczenie okolic odbytu;
- Wykonywanie tzw. nasiadówek, które polegają na kąpieli w letniej wodzie (temp. około 40°C przez około 10-15 min) i wywarze np. z kory dębu, szałwii, krwawnika, rumianku lub mieszanki tych ziół;
- Wykonywanie okładów z lodu poprzez owinięcie go w chusteczkę i przykładanie przez kilka minut do bolącego miejsca;
- Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego – regularna aktywność dostosowana do indywidualnych możliwości pozytywnie wpływa na samopoczucie i pomaga uniknąć zaparć;
- Picie dużej ilości wody, minimum 2 litrów dziennie, która pozwoli zmiękczyć stolce.
W trakcie leczenia hemoroidów i zapobieganiu ich nawrotom ważną rolę odgrywa dobrze dopasowana dieta, która oparta jest na spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik. Zaliczamy do nich pieczywo pełnoziarniste, kasze, otręby, nasiona roślin strączkowych, owoce i warzywa. Można również wspomóc się suplementami zawierającymi błonnik dostępnymi w aptece [1, 3].
Domowe sposoby na hemoroidy – czy mogą zastąpić wizytę u lekarza?
Domowe sposoby na hemoroidy mogą doraźnie pomóc, zmniejszając uciążliwe objawy tego schorzenia, ale nie zastąpią wizyty u lekarza. Jest ona niezbędna, zwłaszcza gdy hemoroidom towarzyszy silny ból, krwawienia czy obrzęki.
To specjalista postawi odpowiednią diagnozę oraz zaproponuje optymalną dla naszego stanu zdrowia metodę leczenia. Małoinwazyjne procedury obejmują gumkowanie czy skleroterapię. W skrajnych przypadkach lekarz może skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu hemoroidów.
Przeczytaj również:
Zioła na hemoroidy – co może nam pomóc?
Źródła:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/73938
- https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/81005,guzki-krwawnicze-i-zylaki-odbytu
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4755769/
Z domowych sposobów warto wdrożyć picie naparów ziołowych
O, a z czego polecasz?
Taka najlepsza mieszanka to chyba szałwia, rdest ptasi, prawoślaz i skrzyp.
A ty ją brałaś Yen?
Yoo, tka mieszanka jest fajna żeby troche sobie ulżyć na organizmie.
GDZIE TO KUPIĆ I JAK
Są chyba gotowe mieszanki w tym guście, wiem że na pewno procto vitale jest, ale możesz sobie pogooglowac po prostu po składzie
rdest z szałwią i skrzypem brzmi całkiem okej na hemoroidy…