Jak przyspieszyć okres?
Spóźnia Ci się okres i podejrzewasz, że to przez stres? Zastanawiasz się, czy istnieją bezpieczne metody przyspieszenia okresu? Przeczytaj nasz artykuł!
Dlaczego mój okres się spóźnia?
Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa między 21 a 35 dni. Najczęstszą przyczyną braku okresu jest ciąża. Czasami stosowane metody antykoncepcji zawodzą, dlatego przed próbami wywołania okresu warto zrobić test ciążowy.
Innymi przyczynami spóźniającej się miesiączki są:
- Stres. W przypadku długotrwałego stresu cykl miesiączkowy może się wydłużyć, skrócić lub całkowicie zatrzymać.
- Zbyt niska lub zbyt wysoka masa ciała. Nagła utrata masy ciała i ograniczenie kaloryczności posiłków mogą powodować zatrzymanie miesiączki. W tkance tłuszczowej produkowane są hormony niezbędne do prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego. Niezbędna może być wizyta u dietetyka.
- Antykoncepcja. Niektóre metody antykoncepcji mogą całkowicie zatrzymać miesiączkowanie. Zwykle okres wraca po ich odstawieniu.
- Nadmierny wysiłek fizyczny. Wyczerpujące uprawianie sportu może wpłynąć na hormony odpowiedzialne za miesiączkowanie i zatrzymanie owulacji.
- Choroby endokrynologiczne, m.in.: cukrzyca, PCOS (zespół policystycznych jajników), zaburzenia przysadki mózgowej i jajników, nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
- Menopauza. Zachodzi najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Poziom estrogenów ulega wtedy obniżeniu i owulacja staje się mniej regularna.
- Stosowanie niektórych leków.
Jak przyspieszyć okres? Metody farmakologiczne
Jedyną wiarygodną metodą kontrolowania cyklu miesiączkowego jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Najbardziej skuteczne są dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progestagen. Bierze się je przez 21 dni, a przez kolejne 7 dni się je odstawia lub zażywa placebo. Krwawienie z odstawienia występuje po 21 dniach stosowania tabletek aktywnych. Dzień kolejnego krwawienia można zmienić, redukując ilość przyjmowanych tabletek placebo lub skracając przerwę pomiędzy stosowaniem aktualnego i kolejnego blistra. Jeśli będziemy je stosować bez przerwy (lub bez zażywania placebo), krwawienie z odstawienia zostanie zatrzymane do momentu, gdy zużyjemy cały kolejny blister tabletek aktywnych. Taka metoda kontrolowania cyklu nie jest odpowiednia dla każdego, dlatego należy skonsultować się z lekarzem przed jej zastosowaniem.
Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?
Do domowych i niegroźnych sposobów regulacji cyklu miesiączkowego możemy zaliczyć takie zmiany stylu życia jak:
- Stosowanie metod relaksacyjnych. Stres powoduje nadmierne wydzielanie hormonu kortyzolu, który wpływa na cykl miesiączkowy. Wypróbuj jogę, medytację lub ćwiczenia fizyczne. Pomocne w redukowaniu stresu mogą być także spotkania z bliskimi.
- Dieta i regulacja masy ciała. Organizm potrzebuje tkanki tłuszczowej do produkcji hormonów. Niedobór, nadmiar lub nagłe zmiany w ilości tkanki tłuszczowej zaburzają cykl i mogą doprowadzić do zatrzymania miesiączkowania.
- Seks. Hormony produkowane podczas seksu i skurcze macicy podczas orgazmu mogą zredukować stres i przyśpieszyć menstruację.
- Ćwiczenia fizyczne. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne redukują stres i potencjalnie mogą przyśpieszyć wystąpienie miesiączki.
- Ciepłe okłady lub kąpiel. Relaksują mięśnie i redukują stres. Uważa się, że zwiększony przepływ krwi w macicy jest w stanie przyspieszyć okres, ale nie ma dowodów naukowych potwierdzających tę zależność.
Wiele osób sięga również po inne naturalne sposoby wywołania okresu. Nie ma dowodów na ich skuteczność, a czasami mogą być one obarczone negatywnymi skutkami ubocznymi.
Do najczęściej stosowanych należą:
- Witamina C. Pozytywnie wpływa na poziom estrogenów i FSH. Niestety nie ma dowodów naukowych na to, że witamina C pomaga w przyśpieszeniu okresu. Nie jest to jednak metoda uznawana za szkodliwą.
- Ananas. Zawiera bromelainę, która redukuje stan zapalny, co potencjalnie może być pomocne w niektórych przypadkach nieregularnego miesiączkowania. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby, że jedzenie ananasa lub suplementów z bromelainą jest skuteczne w wywoływaniu okresu.
- Imbir. Zauważono, że imbir pozytywnie wpływa na bóle miesiączkowe i obfite miesiączkowanie. Nie ma jednak dowodów na jego skuteczność w wywoływaniu okresu.
- Napar z pietruszki. Zawiera dużo witaminy C i substancję zwaną apiolem. Apiol jest toksyczny w większych ilościach, szczególnie dla ciężarnych. Nie można pić go w ciąży, przy karmieniu piersią i przy chorobach nerek.
- Inne: kurkuma, pluskwica groniasta. Również nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych, dodatkowo pluskwica może powodować interakcje z przyjmowanymi lekami.
Czy przyspieszanie miesiączki jest bezpieczne?
Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody przyspieszenia miesiączki skonsultuj się z lekarzem w celu wykluczenia ciąży lub współistniejącej choroby. Szczególnie, jeśli krwawienie:
- nie występuje od dłuższego czasu,
- występuje po 55. roku życia,
- pojawia się miedzy miesiączkami,
- występuje po stosunku.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w celu uregulowania cyklu miesiączkowego jest uznawane za względnie bezpieczną metodę, jednak należy skonsultować się wcześniej z lekarzem. Dokładne instrukcje w zastosowaniu takiej manipulacji cyklem mogą różnić się w zależności od stosowanego preparatu, a w przypadku niektórych patologii nie jest to metoda zalecana. Mogą również wystąpić skutki uboczne takie jak niespodziewane krwawienie lub plamienie.
Substancje naturalne i zioła, które mają pomagać wywołać okres często działają również poronnie. Dlatego przy ich zastosowaniu należy zawsze najpierw upewnić się o braku ciąży. Warto również zwracać uwagę, czy stosowane przez nas zioła pochodzą z zaufanego źródła i zostały przebadane. Niektóre mieszanki ziół dostępne np. w internecie mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi. Mogą przez to być szkodliwe dla nerek i powodować reakcje alergiczne.
Podsumowując, jedyną wiarygodną metodą przyspieszania okresu jest antykoncepcja hormonalna. Spóźniający się okres lub jego brak mogą świadczyć o różnych patologiach. Dlatego przy zaburzeniach cyklu miesiączkowego należy skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj również:
Zaburzenia miesiączkowania – jakie są ich przyczyny?
- https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.1.8.6.1.
- Mumford S. L. i wsp., Serum Antioxidants Are Associated with Serum Reproductive Hormones and Ovulation among Healthy Women, J Nutr. 2016; 146 (1): 98-106. DOI: 10.3945/jn.115.217620.
- Dosoky N. S., Setzer W. N., Maternal Reproductive Toxicity of Some Essential Oils and Their Constituents, Int J Mol Sci 2021; 22 (5): 2380. DOI: 10.3390/ijms22052380.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470187/.
- Nillni Y. I., Wesselink A. K., Hatch E. E. i wsp., Mental health, psychotropic medication use, and menstrual cycle characteristics, Clin Epidemiol 2018; 10: 1073-1082. DOI: 10.2147/CLEP.S152131.
- Hillard P. A., Menstrual suppression: current perspectives, Int J Womens Health 2014; 6: 631-637. DOI: 10.2147/IJWH.S46680.
- Roghayeh J., Mahdi Y., Seyed-Mohammad N. i wsp., Herbal Medicines in Idiopathic Heavy Menstrual Bleeding: A Systematic Review, 2016. DOI: 10.1002/ptr.5675.
- https://nwhn.org/bc-period-skip/.
- https://www.healthline.com/health/womens-health/induce-period.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/324830.
- https://www.nidirect.gov.uk/conditions/stopped-or-missed-periods.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/322753.