Apteczka pierwszej pomocy – co powinno wchodzić w jej wyposażenie?
Apteczka pierwszej pomocy to zbiór niezbędnych produktów – opatrunków, preparatów oraz przydatnych akcesoriów, który powinien się znajdować w łatwo dostępnym miejscu. Taka apteczka pozwala na udzielenie pierwszej pomocy w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Jakie powinno być wyposażenie apteczki?
Jakie powinno być wyposażenie apteczek?
W Polsce nie ma precyzyjnie określonych norm, według których bylibyśmy prawnie zobowiązani do wyposażania apteczek pierwszej pomocy w konkretne artykuły. Ich skład jest określany w oparciu o normy niemieckie zwane DIN, które dokładnie precyzują, jakie materiały i o jakich parametrach powinny znaleźć się w zestawach pierwszej pomocy.
Nie ma jednego, uniwersalnego systemu wyposażania apteczek pierwszej pomocy. Każda z nich w zależności od miejsca, w którym będzie wykorzystywana, powinna być skompletowana indywidualnie. Apteczki domowe, samochodowe czy zestawy medykamentów umieszczane w zakładach pracy będą różniły się od siebie zawartością.
Wyposażeniem każdej apteczki pierwszej pomocy powinny być podstawowe materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne oraz ochronne, takie jak:
- gaza metrowa lub półmetrowa,
- opaski dziane o różnych szerokościach,
- bandaże elastyczne o różnych szerokościach,
- chłonne opatrunki indywidualne typu G (8×12) lub M (8×10),
- jałowe kompresy w co najmniej dwóch wielkościach,
- siatka opatrunkowa w dwóch różnych wielkościach,
- plaster z opatrunkiem do cięcia,
- zestaw gotowych plastrów,
- plastry do zamykania ran, tzw. stripy,
- plaster na rolce bez opatrunku do mocowania gazy lub kompresów,
- preparaty do odkażania ran z oktenidyną, woda utleniona lub jednorazowe gaziki nasączone alkoholem,
- sól fizjologiczna do przemywania ran lub oczu,
- preparaty na poparzenia (np. panthenol w piance lub opatrunki hydrożelowe),
- chusta trójkątna,
- maseczka do sztucznego oddychania metodą usta-usta,
- srebrno-złota folia NRC, inaczej koc ratunkowy, chroniąca przed groźną dla życia utratą komfortu cieplnego (srebrna strona skierowana do ciała pacjenta ogrzewa, a skierowana na zewnątrz wychładza),
- rękawiczki jednorazowe,
- nożyczki, pęseta, agrafki,
- termometr,
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
Apteczka domowa – co powinno się w niej znaleźć?
Należy pamiętać, aby domowa apteczka pierwszej pomocy znajdowała się w stałym miejscu, które będzie suche i nienasłonecznione, np. szuflady lub półki, do których nie mają dostępu dzieci.
Poza produktami wymienionymi wcześniej domowa apteczka powinna zawierać:
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (najpopularniejsze to te zawierające ibuprofen lub paracetamol w postaci tabletek, zawiesiny dla dzieci bądź czopków)
- leki na przeziębienie (dostępne w postaci saszetek bądź tabletek),
- spray lub pastylki przeciwbólowe do ssania na gardło,
- leki przeciwbiegunkowe (zawierające loperamid, nifuroksazyd lub węgiel aktywny),
- leki na niestrawność i zgagę (w postaci tabletek lub zawiesiny; warto pamiętać o kroplach żołądkowych),
- leki rozkurczowe (zawierające drotawerynę lub hioscynę),
- leki przeciwalergiczne i wapno (tabletki lub syropki dla dzieci),
- żele łagodzące ukąszenia,
- żele bądź maści przeciwbólowe oraz na stłuczenia, obrzęki.
Jeśli domownicy przyjmują jakieś leki na stałe, powinni zaopatrzyć się w ich zapas wystarczający do następnej wizyty u lekarza.
Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?
Apteczka turystyczna powinna być skompletowana z uwzględnieniem potrzeb naszego wyjazdu i przemyślana pod kątem miejsca, w które się udajemy, długości pobytu oraz aktywności, jakie będą przez nas podejmowane.
W apteczce turystycznej powinny się znaleźć materiały opatrunkowe wymienione na samym początku. Poza tym niezbędne mogą okazać się:
- woda utleniona w żelu jako środek odkażający w podróży,
- repelenty,
- żel łagodzący ukąszenia,
- leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (najpopularniejsze są te zawierające paracetamol, ibuprofen czy ketoprofen – w postaci tabletek, syropów lub czopków),
- leki na przeziębienie (dostępne w postaci saszetek bądź tabletek),
- spray lub pastylki przeciwbólowe do ssania na gardło),
- leki przeciwalergiczne,
- leki przeciwbiegunkowe (zawierające loperamid, nifuroksazyd lub węgiel aktywny), probiotyki,
- leki rozkurczowe,
- żele lub maści przeciwbólowe oraz na stłuczenia, obrzęki,
- maść z antybiotykiem,
- elektrolity,
- leki na chorobę lokomocyjną zawierające dimenhydraminę lub preparaty z wyciągiem z imbiru działające przeciwwymiotnie,
- preparat do wyciągania kleszczy,
- żel antybakteryjny do rąk,
- żel lub globulki na infekcje intymne,
- leki na zapalenie pęcherza (zawierające furazydynę),
- krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Jeśli przyjmujemy jakieś leki na stałe, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w ich odpowiednią ilość na cały czas trwania wyjazdu.
Przeczytaj również:
Apteczka turystyczna – co powinno w niej być? Lista najważniejszych rzeczy
Apteczka samochodowa – jakie powinno być jej wyposażenie?
Wyposażenie apteczki samochodowej jest zgodne z tym, co zostało wymienione na samym początku.
Należy jednak pamiętać o tym, że nie powinny być w niej zawarte żadne leki.
Powody są dwa:
- podróżując samochodem, nie mamy pewności, że leki będą przechowywane w odpowiedniej temperaturze,
- apteczka samochodowa służy do udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku, a są to sytuacje, gdy poszkodowanemu nie powinno się podawać żadnych leków.
Pamiętajmy również o tym, aby płynne środki dezynfekcyjne zastąpić jednorazowymi gazikami nasączonymi alkoholem – zapobiegamy w ten sposób rozlaniu się płynu.
Warto, aby apteczka samochodowa miała jaskrawy kolor – ułatwi to i przyspieszy jej znalezienie w sytuacji stresowej, jaką jest konieczność udzielenia pierwszej pomocy.
W niektórych krajach są bardzo ściśle określone zasady dotyczące wyposażenia apteczek samochodowych. Przed każdym wyjazdem za granicę powinniśmy dokładnie przeanalizować przepisy panujące w danym kraju i jeśli zajdzie taka konieczność, doposażyć naszą apteczkę pierwszej pomocy.
Apteczka rowerowa – podstawowe wyposażenie
Apteczka rowerowa powinna być niewielkich rozmiarów, aby zabierać jak najmniej miejsca, musi zatem zabierać niezbędne medykamenty. Warto ją wyposażyć w:
- bandaż elastyczny,
- kompresy jałowe,
- jałowe gaziki nasączone alkoholem do dezynfekcji,
- folię NRC,
- plastry z opatrunkiem,
- rękawiczki jednorazowe,
- ustnik do sztucznego oddychania.
Apteczka zakładowa – co powinno w niej być?
Apteczka pierwszej pomocy w zakładach pracy powinna być dostosowana do profilu działania danego miejsca. Jej wyposażenie dobieramy na podstawie czynności, jakie są wykonywane w danym zakładzie, tego, czy w miejscu pracy są obecne niebezpieczne substancje oraz rodzaju wypadku, jaki może wystąpić.
Istotne, aby w każdym zakładzie pracy były wyznaczone osoby odpowiedzialne za korzystanie z apteczki oraz przeszkolone w udzielaniu pierwszej pomocy.
Punkty udzielania pierwszej pomocy w zakładach pracy powinny być łatwo dostępne dla wszystkich pracowników, właściwie oznakowane oraz umieszczone w niedalekiej odległości od wyjść ewakuacyjnych.
Zależnie od profilu działania danego miejsca oprócz preparatów wymienionych na samym początku zakłady pracy mogą być wyposażone w:
- zestawy do przemywania oczu,
- płyn do odkażania rąk,
- preparaty na ciężkie poparzenia (dostępne są gotowe zestawy służące do nakładania na twarz bądź inne części ciała),
- specjalistyczne elementy odzieży ochronnej.
O kompletnym doposażeniu apteczki zakładowej, np. w leki, powinien decydować lekarz, który sprawuje opiekę zdrowotną nad pracownikami w danym zakładzie.
Apteczka szkolna – skład i wyposażenie
Apteczka pierwszej pomocy w szkole powinna być usytuowana w miejscu widocznym i łatwo dostępnym dla osób dorosłych. Powinny się w niej znajdować środki opatrunkowe opisane w punkcie pierwszym. Nie może zawierać leków.
Przeczytaj również:
Apteczka szkolna – co powinna zawierać? Pobierz checklistę!
Oznakowanie apteczki pierwszej pomocy
Apteczki pierwszej pomocy powinny być oznakowane w sposób jednolity, który jest ustanowiony prawnie. Sposób ten określa dyrektywa Unii Europejskiej oraz Polska norma. Jest to biały krzyż na zielonym tle – w ten sposób oznaczone są apteczki pierwszej pomocy.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Jest kilka dodatkowych praktyk, które są niezwykle ważne podczas organizowania wyposażenia apteczki pierwszej pomocy oraz korzystania z niej.
- Każda apteczka powinna być w rozmiarze dostosowanym do ilości korzystających z niej osób.
- Apteczkę należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, ale jednocześnie niepozwalającym na korzystanie z niej przez osoby niepożądane (np. dzieci).
- Medykamenty zawarte w apteczce powinny być chronione przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne i wysoką temperaturę.
- Warto, aby każda apteczka pierwszej pomocy była zaopatrzona w spis zawartych w niej środków opatrunkowych i preparatów leczniczych. Ułatwia to korzystanie z niej oraz ewentualne doposażanie.
- Należy pamiętać, aby wraz z lekami zachować dołączone do nich ulotki. Znajdują się tam istotne informacje na temat dawkowania, działań niepożądanych, interakcji czy sposobu przechowywania.
- Pilnowanie dat ważności wszystkich preparatów zawartych w apteczce.
Warto wspomnieć, że bardzo dobrą praktyką jest odbywanie regularnych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Umiejętności tam nabyte i właściwie utrwalone pozwolą nam na właściwe korzystanie z apteczki pierwszej pomocy oraz pozyskanie niezbędnej wiedzy i nawyków, które w sytuacji zagrożenia mogą uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Źródła:
- mgr inż. Marcin Wojciech Oleszak – „Apteczka pierwszej pomocy w zakładach pracy”; „Problemy Nauk Stosowanych, 2016, Tom 5, s. 157-162.
- K. Panasiuk-Kamińska, A. J. Jaroszyński – Z problematyki medycyny podróży; Family Medicine & Primary Care Review 2012.
- K. Korzeniewski – Medycyna Podróży w praktyce lekarza rodzinnego; 2016.
- § 44 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz.1650, ze zm.).