Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
23

Czerwone wino na wysoki cholesterol – czy może go obniżyć?

Słuchaj artykułu

Jeszcze niedawno do prozdrowotnych właściwości czerwonego wina podchodzono z dystansem. Z czasem jednak okazało się, że czerwone wino wykazuje wiele właściwości korzystnie wpływających na zdrowie, zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy. Czy czerwone wino może obniżyć wysoki cholesterol? Jaki rodzaj wina wpływa najlepiej na obniżenie poziomu cholesterolu? Ile czerwonego wina pić, aby obniżyć poziom cholesterolu? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w poniższym artykule. 

Czerwone wino na wysoki cholesterol – czy może go obniżyć?

Czerwone wino na cholesterol – czy faktycznie działa?  

W ostatnich latach zwraca się uwagę na prozdrowotne właściwości czerwonego wina, zwłaszcza w kontekście profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Przełomowym odkryciem był tak zwany „paradoks francuski”, który mówi o tym, że Francuzi z rejonów Bordeaux najrzadziej na świecie zapadają na choroby układu krążenia, co ma być powiązane właśnie z regularnym spożyciem niewielkich ilości czerwonego wina.  


Produkty obniżające poziom cholesterolu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak wiadomo, czerwone wino zawiera wiele substancji korzystnie wpływających na zdrowie. Oprócz alkoholu i wody, wino w swoim składzie zawiera składniki mineralne, kwasy organiczne, białka, barwniki, garbniki, witaminy i antyoksydanty. Do najbardziej znanych i dobrze przebadanych należy resweratrol – związek obecny w winie czerwonym o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, chroniący komórki przed stresem oksydacyjnym i niekorzystnym działaniem wolnych rodników tlenowych. Wykazano również, że może mieć on wpływ na poprawę profilu lipidowego poprzez wpływ na wzrost stężenia cholesterolu frakcji HDL (dobrego cholesterolu) oraz spadek stężenia cholesterolu frakcji LDL (złego cholesterolu). Zapobiega on również uszkodzeniom naczyń krwionośnych a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy czy choroby wieńcowej.  

Czerwone wino może być zatem pomocne w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. 

Jaki rodzaj czerwonego wina najlepiej wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu? 

Jak wspomniano wcześniej, czerwone wino, w odróżnieniu od wina białego, jest źródłem resweratrolu, związku wpływającego korzystnie na układ sercowo naczyniowy, przyczyniającego się do poprawy profilu lipidowego – spadku stężenia złego cholesterolu frakcji LDL oraz wzrostu stężenia dobrego cholesterolu frakcji HDL.  

Zawartość resweratrolu w winach czerwonych jest zależna od rodzaju winogron wykorzystanego do jego produkcji. Największe ilości tego związku znajdziemy w winach Pinot Noir, Merlot czy St. Laurent. Mniejsze ilości tego związku są obecne w winach różowych, a śladowe w winach białych.  

Zatem, jeśli zależy nam na pozytywnym działaniu czerwonego wina na obniżenie poziomu cholesterolu, powinniśmy wybierać wyżej wypisane rodzaje. Oczywiście, lepszym wyborem będą wina wytrawne, zaleca natomiast się unikać win słodkich. 

Ile pić czerwonego wina, aby obniżyć poziom cholesterolu? 

Oczywiście, spożycie czerwonego wina w kontekście jego korzystnego wpływu na profil lipidowy powinno być umiarkowane. Należy pamiętać, że tylko spożywanie go w niewielkich ilościach przyniesie korzystny efekt prozdrowotny. Bardzo ważna jest również systematyczność. Dowiedziono, że optymalną ilością wina czerwonego są 2 lampki dla mężczyzn oraz 1 lampka dla kobiet na dobę. Spożywanie większych ilości wina będzie miało negatywne skutki na organizm, mogąc nawet prowadzić do uzależnienia. Duże ilości czerwonego wina działają szkodliwie na wątrobę, prowadząc do jej marskości.  

Podsumowując, regularne spożycie czerwonego wina w małych ilościach może mieć korzystny wpływ na poprawę profilu lipidowego, w tym spadek poziomu cholesterolu we krwi, jak i wykazywać działanie profilaktyczne w kontekście chorób sercowo-naczyniowych, co zawdzięcza się głównie resweratrolowi – związkowi o dużym potencjale antyoksydacyjnym. Należy jednak pamiętać, że powinno być one spożywane z umiarem, a większe jego ilości mogą przyczynić się do rozwoju chorób i mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. 

Przeczytaj również:
Dieta na obniżenie cholesterolu – co jeść, aby obniżyć cholesterol? Przykładowe menu i jadłospis


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Zdrojewicz Z., Belowska-Bień K., Resveratrol – Its Activity and Clinical Role, Adv Clin Exp Med 2005, 14, 5, 1051-10. 
  2. Król D., Gregorczyk M., Szymańska A., Jankiewicz U., Kowalczyk P., Substancje antyoksydacyjne w czerwonym winie, Postępy fitoterapii 4/2013. 
  3. Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska T., Bieżanowska – Kopeć R., Prozdrowotne właściwości resweratrolu, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 5 (78), 5-15 
  4. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
  5. Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017. 
  6. Ming Y. L.,  O’Neale Roach J., Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.  
  7. Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę