Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Czy warto stosować witaminę C w pielęgnacji skóry?

Słuchaj artykułu

Na rynku znajdziemy wiele produktów do oczyszczania i pielęgnacji twarzy oferujących nadzwyczajne efekty już po pierwszym zastosowaniu. Należy jednak pamiętać, że tylko regularne stosowanie produktów bogatych w składniki aktywne pozwoli uzyskać pożądane rezultaty w postaci pięknie wyglądającej skóry. 

Czy warto stosować witaminę C w pielęgnacji skóry?

Ważnym elementem każdej rutyny pielęgnacyjnej powinny być kosmetyki zawierające witaminę C. Ten składnik rozjaśniający przebarwienia i przeciwzmarszczkowy pozwoli cieszyć się zdrowo wyglądającą i promienną cerą przez długie lata. Dodatkowo witamina C zwiększa syntezę kolagenu, poprawia napięcie skóry i pozwala zachować jej elastyczność, dlatego jest tak ważnym składnikiem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.


Kosmetyki z witaminą C
Zakupy z doradcą Gemini

Witamina C w kosmetykach 

Witamina C wykazuje delikatne właściwości złuszczające i może być stosowana w produktach do codziennego oczyszczania twarzy i peelingach. Preparaty złuszczające nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale też przygotują skórę do przyjęcia składników aktywnych, a w dłuższej perspektywie poprawią wygląd skóry i zredukują drobne zmarszczki. 

Po dogłębnym oczyszczeniu warto dostarczyć skórze składniki aktywne, które będą działały zewnętrznie, jak również wnikną w głąb naskórka. Kremy, sera lub maski z witaminą C działają jednocześnie nawilżająco i antyoksydacyjne, zapobiegając procesom starzenia się skóry. Witamina C wpływa również na proces syntezy melaniny w skórze i hamuje nadmierną produkcję barwnika, przyczyniając się do rozjaśnienia przebarwień posłonecznych i potrądzikowych. Cera po aplikacji jest rozjaśniona i ujędrniona, wygląda na wypoczętą i rozświetloną. 

Witamina C a inne składniki aktywne 

Właściwości witaminy C wzmacnia połączenie z witaminą E, która jest zawarta w wielu olejach kosmetycznych. Nie jest natomiast rekomendowane stosowanie witaminy C z witaminą B3, nazywaną inaczej niacynamidem, ponieważ taka mieszkanka może powodować zaczerwienienie skóry (przede wszystkim u osób z cerą wrażliwą).  

Częste kontrowersje budzi kwestia stosowania witaminy C na słońcu. Jak się okazuje, witamina C jest bezpiecznym składnikiem na lato i doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji po opalaniu. Należy ją jednak zabezpieczyć przy pomocy filtrów UV, ponieważ nie chroni ona przed promieniowaniem, a pod wpływem światła łatwo ulega utlenianiu i traci swoje właściwości.  

Jaką formę witaminy C wybrać? 

Przy wyborze kosmetyków z witaminą C warto zwrócić uwagę na to, w jakiej występuje ona formie. Witamina C w postaci soli sodowej fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate) wykazuje silne właściwości antybakteryjne i jest odpowiednia dla osób ze skłonnością do trądziku, dlatego sprawdzi się nie tylko przy skórze suchej, ale również tłustej i mieszanej. Jest to silny przeciwutleniacz (antyoksydant), który zapobiega lub w znaczny sposób ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania zawartych w kosmetyku składników tłuszczowych, np. niektórych cennych olejów roślinnych. W dodatku substancja ta została uznana przez ekspertów CIR (Cosmetic Ingredients Review) za w pełni bezpieczną do stosowania w produktach kosmetycznych.   

Podsumowując, do głównych właściwości witaminy C należą: 

  • działanie przeciwzmarszczkowe – stymuluje syntezę kolagenu, poprawia napięcie i elastyczność skóry
  • rozjaśnianie przebarwieńwpływa na proces syntezy melaniny w skórze, przyczynia się do rozjaśnienia przebarwień posłonecznych i potrądzikowych, 
  • delikatne złuszczanie wygładza skórę i redukuje drobne zmarszczki
  • wsparcie kuracji przeciwtrądzikowychwykazuje silne właściwości antybakteryjne i jest odpowiednia dla osób ze skłonnością do trądziku. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę