Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Dieta przy problemach żołądkowo-jelitowych

Słuchaj artykułu

Problemy żołądkowo-jelitowe dotyczą sporej części społeczeństwa. U niektórych osób mają charakter przejściowy, natomiast u innych mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, przybierając postać przewlekłą. Na co warto zwrócić uwagę w diecie, gdy zmagamy się z problemami żołądkowo-jelitowymi?

Dieta przy problemach żołądkowo-jelitowych

Nadwrażliwość pokarmowa 

W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się zwiększone rozpoznawanie nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych. Nietolerancje pokarmowe objawiają się występowaniem symptomów żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia, biegunki, bóle brzucha oraz pozajelitowych, wśród których wyróżnia się między innymi uczucie splątania, bóle głowy, bóle stawów i mięśni i poczucie niepokoju.  

Składnikami żywności najczęściej wywołującymi niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego są laktoza i gluten. Ich kontrolowana eliminacja z diety często pomaga w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Eliminacja z diety glutenu, laktozy czy też innego produktu powinna zawsze być poprzedzona badaniami w kierunku nietolerancji. 

Nieumiejętne i bezpodstawne wykluczanie składników z diety może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i poważnych konsekwencji zdrowotnych.  

W przypadku wykrycia nietolerancji laktozy zazwyczaj wystarcza zamiana nabiału zawierającego laktozę na jego bezlaktozowe odpowiedniki. Natomiast przy wykryciu celiakii należy wprowadzić dietę całkowicie bezglutenową.  


Produkty na zdrowe jelita
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zespół jelita drażliwego 

Osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome) często odczuwają dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Leczenie dietetyczne w tym przypadku ma na celu złagodzenie objawów pochodzących z przewodu pokarmowego. U osób cierpiących na IBS często wprowadza się dietę z ograniczeniem produktów, które są źródłem FODMAP. FODMAP to ulegające fermentacji oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Takie substancje to na przykład:  

  • fruktoza – zawarta w owocach i miodzie;  
  • laktoza – zawarta w mleku;  
  • fruktany – zawarte w niektórych roślinach, np. cebuli; 
  • alkohole polihydroksylowe – znajdujące się w substancjach słodzących, takich jak sorbitol, mannitol, maltitol czy ksylitol.  

W zależności od nasilenia objawów i postaci zespołu jelita drażliwego stosuje się indywidualne zalecenia żywieniowe. Eliminację składników i wprowadzanie ponownie niektórych produktów do diety najlepiej przeprowadzić pod okiem doświadczonego dietetyka.  

Choroba wrzodowa 

Jednym z najczęściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego jest choroba wrzodowa, która wiąże się z pojawianiem się ubytków w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Chorobie tej towarzyszą nieprzyjemne objawy w obrębie jamy brzusznej. Pomocne przy zaostrzaniu się objawów choroby jest zastosowanie diety łatwostrawnej z ograniczeniem produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, która wraz z odpowiednio dobraną farmakoterapią przyczynia się do znacznej poprawy stanu zdrowia pacjenta. Dieta ta polega głównie na eliminacji z jadłospisu produktów ciężkostrawnych i drażniących układ pokarmowy, takich jak np.: 

  • warzywa kapustne,  
  • strączki,  
  • tłuste i słone potrawy,  
  • czosnek i cebula,  
  • ogórki,  
  • gruszki,  
  • świeże pieczywo,  
  • ostre przyprawy,  
  • mocna kawa i herbata,  
  • alkohol. 

Podsumowując, nie ma jednej uniwersalnej diety pomagającej na problemy żołądkowo-jelitowe. Najistotniejsze przed wprowadzeniem dietoterapii nakierowanej na problem jest wcześniejsze ustalenie przyczyny dolegliwości i dobranie odpowiedniej strategii żywieniowej. Dieta łatwostrawna czy też jej modyfikacja z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego jest stosowana w wielu schorzeniach związanych z układem pokarmowych, m.in. w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, nowotworach przewodu pokarmowego czy chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym, jednak nie zawsze będzie odpowiednia. Dieta low FODMAP może mieć czasowe zastosowanie przy zaostrzonym zespole jelita drażliwego, a dieta eliminująca gluten np. przy celiakii. Warto udać się do specjalisty i dopasować rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb. 

Przeczytaj również:
SIBO – czy bakterii w jelitach może być za dużo?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Stępień M., Bogdański P., Nadwrażliwość na gluten — fakty i kontrowersje. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr 4, 183-191. 
  2. Gumiela D., Postępowanie dietetyczne u osób chorujących na zespół jelita drażliwego (IBS). Forum Zaburzeń Metabolicznych 2020, tom 11, nr 3, 120-127. 
  3. Kołota A., Sulima A., Znaczenie diety w chorobie wrzodowej. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych. Tom 67 2018. Numer 4(321) Strony 895-90.  
  4. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2014.  
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę