Dieta przy problemach żołądkowo-jelitowych
Problemy żołądkowo-jelitowe dotyczą sporej części społeczeństwa. U niektórych osób mają charakter przejściowy, natomiast u innych mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, przybierając postać przewlekłą. Na co warto zwrócić uwagę w diecie, gdy zmagamy się z problemami żołądkowo-jelitowymi?
Nadwrażliwość pokarmowa
W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się zwiększone rozpoznawanie nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych. Nietolerancje pokarmowe objawiają się występowaniem symptomów żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia, biegunki, bóle brzucha oraz pozajelitowych, wśród których wyróżnia się między innymi uczucie splątania, bóle głowy, bóle stawów i mięśni i poczucie niepokoju.
Składnikami żywności najczęściej wywołującymi niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego są laktoza i gluten. Ich kontrolowana eliminacja z diety często pomaga w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Eliminacja z diety glutenu, laktozy czy też innego produktu powinna zawsze być poprzedzona badaniami w kierunku nietolerancji.
Nieumiejętne i bezpodstawne wykluczanie składników z diety może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i poważnych konsekwencji zdrowotnych.
W przypadku wykrycia nietolerancji laktozy zazwyczaj wystarcza zamiana nabiału zawierającego laktozę na jego bezlaktozowe odpowiedniki. Natomiast przy wykryciu celiakii należy wprowadzić dietę całkowicie bezglutenową.
Zespół jelita drażliwego
Osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome) często odczuwają dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Leczenie dietetyczne w tym przypadku ma na celu złagodzenie objawów pochodzących z przewodu pokarmowego. U osób cierpiących na IBS często wprowadza się dietę z ograniczeniem produktów, które są źródłem FODMAP. FODMAP to ulegające fermentacji oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Takie substancje to na przykład:
- fruktoza – zawarta w owocach i miodzie;
- laktoza – zawarta w mleku;
- fruktany – zawarte w niektórych roślinach, np. cebuli;
- alkohole polihydroksylowe – znajdujące się w substancjach słodzących, takich jak sorbitol, mannitol, maltitol czy ksylitol.
W zależności od nasilenia objawów i postaci zespołu jelita drażliwego stosuje się indywidualne zalecenia żywieniowe. Eliminację składników i wprowadzanie ponownie niektórych produktów do diety najlepiej przeprowadzić pod okiem doświadczonego dietetyka.
Choroba wrzodowa
Jednym z najczęściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego jest choroba wrzodowa, która wiąże się z pojawianiem się ubytków w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Chorobie tej towarzyszą nieprzyjemne objawy w obrębie jamy brzusznej. Pomocne przy zaostrzaniu się objawów choroby jest zastosowanie diety łatwostrawnej z ograniczeniem produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego, która wraz z odpowiednio dobraną farmakoterapią przyczynia się do znacznej poprawy stanu zdrowia pacjenta. Dieta ta polega głównie na eliminacji z jadłospisu produktów ciężkostrawnych i drażniących układ pokarmowy, takich jak np.:
- warzywa kapustne,
- strączki,
- tłuste i słone potrawy,
- czosnek i cebula,
- ogórki,
- gruszki,
- świeże pieczywo,
- ostre przyprawy,
- mocna kawa i herbata,
- alkohol.
Podsumowując, nie ma jednej uniwersalnej diety pomagającej na problemy żołądkowo-jelitowe. Najistotniejsze przed wprowadzeniem dietoterapii nakierowanej na problem jest wcześniejsze ustalenie przyczyny dolegliwości i dobranie odpowiedniej strategii żywieniowej. Dieta łatwostrawna czy też jej modyfikacja z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego jest stosowana w wielu schorzeniach związanych z układem pokarmowych, m.in. w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, nowotworach przewodu pokarmowego czy chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym, jednak nie zawsze będzie odpowiednia. Dieta low FODMAP może mieć czasowe zastosowanie przy zaostrzonym zespole jelita drażliwego, a dieta eliminująca gluten np. przy celiakii. Warto udać się do specjalisty i dopasować rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Przeczytaj również:
SIBO – czy bakterii w jelitach może być za dużo?
Źródła:
- Stępień M., Bogdański P., Nadwrażliwość na gluten — fakty i kontrowersje. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr 4, 183-191.
- Gumiela D., Postępowanie dietetyczne u osób chorujących na zespół jelita drażliwego (IBS). Forum Zaburzeń Metabolicznych 2020, tom 11, nr 3, 120-127.
- Kołota A., Sulima A., Znaczenie diety w chorobie wrzodowej. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych. Tom 67 2018. Numer 4(321) Strony 895-90.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2014.