Dieta wegetariańska w ciąży. Czy jest bezpieczna?
Podczas ciąży zwracamy większą uwagę na naszą dietę. Chcemy, aby jak najlepiej pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Czy dieta wegetariańska jest w tym okresie bezpieczna dla zdrowia mamy i maluszka? Jakich produktów nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłej mamy?
Dieta wegetariańska – czy jest popularna w Polsce?
Coraz więcej osób w naszym kraju ogranicza jedzenie mięsa lub całkowicie z niego rezygnuje. Według raportu Roślinniejemy z 2019 roku ponad połowa deklarujących stosowanie diety roślinnej (wegetariańskiej lub wegańskiej) to osoby w wieku poniżej 35 roku życia. W grupie wiekowej 16-24 lata wegetarianie stanowią aż 10%, natomiast w grupie 25-34 lata odsetek ten wynosił 11%.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce kobiety rodzą najczęściej pomiędzy 25. a 34. rokiem życia. Wiedza, jak odpowiedzialnie podejść do diety wegetariańskiej na tym etapie, stanowi więc istotny element edukacji żywieniowej.
Dieta wegetariańska w ciąży – czy to bezpieczne?
Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego diety wegetariańskie to styl żywienia odpowiedni na każdym etapie naszego życia. Mogą go zatem stosować również kobiety w ciąży, karmiące mamy, a także niemowlęta i dzieci.
Zbilansowana dieta wegetariańska jest w stanie dostarczyć wszystkie składniki pokarmowe zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu.
Co więcej, odpowiednio zaplanowane diety bezmięsne mogą być korzystne dla naszego zdrowia, zapobiegając lub lecząc niektóre choroby.
Dieta wegetariańska w ciąży – jakie składniki powinny się w niej znaleźć?
Zalecenia żywieniowe dla kobiet ciężarnych niewiele różnią się od standardowych rekomendacji dla osoby dorosłej. Podstawową różnicą jest zmiana zapotrzebowania kalorycznego w II (+360 kcal dziennie) i III trymestrze (+475 kcal dziennie). Musisz również pamiętać o odpowiedniej podaży niektórych składników pokarmowych.
W trakcie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na:
- białko,
- kwasy tłuszczowe omega-3,
- żelazo,
- kwas foliowy.
Bardziej szczegółowo przedstawia to poniższa tabela. Porównuje ona dzienne zapotrzebowanie na wybrane składniki pokarmowe u kobiet do 50. roku życia w stosunku do kobiet w ciąży.
Kobiety w wieku 19-50 lat | Kobiety w ciąży powyżej 19. roku życia | |
Białko | 0,9 g/kg masy ciała | 1,2 g/kg masy ciała |
Kwasy tłuszczowe omega-3 | DHA + EPA: 250 mg | DHA + EPA: 250 mg + DHA: 100-200 mg |
Żelazo | 18 mg | 27 mg |
Kwas foliowy | 400 µg | 600 µg |
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię jest takie samo u kobiet w ciąży, które są wegetariankami, jak u ciężarnych, które jedzą mięso. Inne jest jedynie zapotrzebowanie na żelazo. Jego rekomendowana dawka w diecie roślinnej zwiększa się aż 1,8-krotnie.
Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś dostarczać do organizmu każdego dnia ok. 48 mg żelaza. W praktyce jest to niemal nieosiągalne z samej diety, dlatego dobrze jest zwiększyć przyswajalność tego składnika. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie w jednym posiłku produktów bogatych w żelazo z tymi z wysoką zawartością witaminy C, która ułatwia jego wchłanianie. Powinnaś również stale kontrolować wyniki badań.
Warto także wiedzieć, że przy stosowaniu diety roślinnej istnieje ryzyko niedoboru:
- białka,
- kwasów omega-3,
- żelaza,
- cynku,
- wapnia,
- witaminy D,
- witaminy B12.
W związku z tym nie tylko kobiety w ciąży, ale każda osoba stosująca tego typu dietę powinna zadbać o uzupełnienie jadłospisu w żywność bogatą właśnie w te składniki.
Dieta wegetariańska w ciąży – jakich produktów nie może zabraknąć?
Twoja dieta powinna opierać się przede wszystkim na naturalnych produktach o niskim stopniu przetworzenia.
Bazę każdego posiłku powinny stanowić:
- różnorodne warzywa i owoce,
- źródła dobrego białka (nabiał, nasiona roślin strączkowych, tofu),
- pełne ziarno (kasze, pieczywa, makarony),
- zdrowe tłuszcze (orzechy, nasiona, oleje roślinne).
Regularnie spożywaj również produkty bogate w:
- kwas foliowy, np. fasolę czarną, adzuki i edamame, nasiona słonecznika, warzywa liściaste;
- żelazo, np. zieloną soczewicę, fasolę białą i czarną, orzechy nerkowca, suszone pomidory;
- cynk, np. kaszę gryczaną, otręby, zarodki pszenne, płatki owsiane, groch, soję i zielony groszek, orzechy arachidowe i włoskie;
- wapń, np. produkty mleczne lub ich roślinne alternatywy wzbogacane w mikroskładniki, fasolę pinto, czerwoną i białą fasolę, migdały, brokuły, jarmuż, kapustę.
Ogranicz lub zrezygnuj z ciastek, batonów czy potraw smażonych, które są źródłem izomerów trans kwasów tłuszczowych nienasyconych. Ich wysokie spożycie może spowodować u dziecka wady rozwojowe.
Odpowiednio zbilansowana i zaplanowana dieta wegetariańska w trakcie ciąży jest bezpiecznym modelem żywienia dla mamy i rozwijającego się dziecka. Jeśli ją stosujesz, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na niektóre składniki pokarmowe, np. żelazo. Poza dbaniem o dostarczenie ich wraz z dietą konieczne może być zastosowanie suplementacji dopasowanej przez lekarza na podstawie wyników badań.
Przeczytaj również:
Dieta wegańska w czasie ciąży i karmienia piersią
- Raport Roślinniejemy, Podsumowanie badań opinii publicznej odnośnie postaw konsumenckich Polaków wobec produktów i dań roślinnych 2019. https://roslinniejemy.org/publikacje/postawy-polakow-wobec-produktow-roslinnych-raport-z-badan-opinii-publicznej]
- Dane GUS [https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/urodzenia-i-dzietnosc,34,1.html]
- Craig W.J., Mangels A.R., American Dietetic Association. Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets. J Am Diet Assoc 2009;109(7):1266–82.
- Szostak-Węgierek D., Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią 2021.
- Jarosz M. i wsp., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2020.
- Kibil I., Wege – dieta roślinna w praktyce 2019.