Dieta wegetariańska w okresie dojrzewania. Czy to bezpieczne?
Dieta wegetariańska znajduje coraz więcej zwolenników, także u młodych osób. Z troski o własne dziecko dorośli często podchodzą z rezerwą do tego sposobu odżywiania. Obawiają się, że wykluczenie mięsa z diety może powodować niedobory pokarmowe. Czy faktycznie jest się czego bać?
Jak powinna wyglądać dieta wegetariańska?
Dieta wegetariańska to sposób żywienia ograniczający produkty odzwierzęce. Najbardziej popularnym wariantem tej diety jest eliminacja mięsa i ryb. W klasycznej diecie wegetariańskiej w jadłospisie znajdują się jajka, mleko i przetwory mleczne. Samo przejście na dietę wegetariańską wydaje się proste. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wykluczenie mięsa i ryb z diety powinno wiązać się ze znalezieniem odpowiednich zamienników roślinnych – tak, aby w diecie niczego nie zabrakło.
Mięso i ryby na diecie tradycyjnej dostarczają przede wszystkim białka, ale także witaminę B12. Dodatkowo ryby są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Podstawowym źródłem białka na diecie roślinnej są nasiona roślin strączkowych i ich przetwory. Jajka i nabiał również dostarczą tego składnika. Witamina B12 jest zawarta jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Przy rygorystycznej diecie roślinnej i niskiej zawartości jajek i nabiału trzeba rozważyć suplementację witaminy B12.
Wybierając roślinne alternatywy (np. napoje i jogurty roślinne, tofu), zwróć uwagę na to, aby były one wzbogacone w witaminę B12 oraz wapń.
Kwasy omega-3 znajdziemy w:
- olejach roślinnych, np. konopnym,
- siemieniu lnianym,
- nasionach chia,
- orzechach włoskich.
Tego typu produkty powinny znaleźć się w codziennej diecie.
Dieta wegetariańska a stan zdrowia
Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki w 2016 r. przyjęła stanowisko, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może zapewniać korzyści zdrowotne w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Ponadto taki sposób żywienia jest odpowiedni do zastosowania na każdym etapie życia, w tym ciąży, w czasie laktacji, w przypadku niemowląt, dzieci i w okresie dojrzewania.
Podstawowym warunkiem bezpiecznego stosowania diety wegetariańskiej jest jej odpowiednia kompozycja. Jak każda inna dieta, również ta roślinna powinna dostarczyć wszystkich składników pokarmowych w ilościach zgodnych z zapotrzebowaniem organizmu.
Warto postawić na edukację żywieniową i uświadomić dziecko, że nie wystarczy wyeliminować niepożądanych produktów ze swojego talerza. Dla zachowania dobrego stanu zdrowia i zapewnienia bezpiecznego rozwoju należy zwrócić uwagę na potencjalnie niedoborowe składniki. Pilnowanie różnorodności diety, poszukiwanie odpowiedników ryb i mięsa oraz korzystanie z żywności wzbogacanej znacznie ułatwią dostarczenie wszystkich składników w odpowiednich ilościach.
Jeżeli nie wiesz, czy uda Ci się sprostać przygotowywaniu posiłków zgodnie z powyższymi zasadami, warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży wartościowy jadłospis dla dorastającego dziecka.
Przeczytaj również:
Jak komponować jadłospis w diecie wegetariańskiej?
- Kibil I., Wege – dieta roślinna w praktyce, 2019.
- Renda M., Fischer P., Diety wegetariańskie dzieci i młodzieży, Pediatria po Dyplomie, 2010.
- Amit M., Canadian Paediatric Society, Community Paediatrics Committee, Vegetarian diets in children and adolescents. Paediatr Child Health, 2010.