Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
1

Domowe sposoby i zabiegi kosmetologiczne na wągry

Słuchaj artykułu

Zdrowa, promienna cera bez doskonałości jest marzeniem wielu z nas. Niestety błędy w pielęgnacji, a także inne czynniki mogą wpłynąć na jej stan. Na twarzy i ciele mogą pojawić się nieestetyczne wągry. Jak się ich pozbyć? 

Domowe sposoby i zabiegi kosmetologiczne na wągry

Czym są wągry? 

Wągry, zwane zaskórnikami, są zmianami skórnymi, które często towarzyszą różnym postaciom trądziku. Zmiany te powstają głównie w obrębie twarzy, najczęściej na nosie, brodzie, policzkach, ale mogą także występować na klatce piersiowej czy plecach. Przyczyną ich powstawania jest zapchanie ujścia gruczołów łojowych przez nadmiar wydzielanego sebum. Zaskórniki wyglądają na skórze jak czarne plamki o niewielkiej średnicy. Ich ciemny kolor jest związany z utlenianiem wydzieliny i martwych komórek w gruczole łojowym. Wągry nie powodują dolegliwości bólowych, nie są także zmianami o charakterze zapalnym [1]. 


Produkty ułatwiające pozbycie się wągrów
Zakupy z doradcą Gemini

Jak powstają wągry? 

Przyczyną powstawania wągrów mogą być: 

  • nieprawidłowe oczyszczanie skóry twarzy, 
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (zbyt ciężkich, zapychających pory skóry), 
  • nieleczony trądzik
  • zmiany hormonalne, 
  • nieodpowiednia dieta. 

Domowe sposoby na wągry 

Aby trwale pozbyć się wągrów, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. Stosowane na co dzień kosmetyki powinny być dobrane do rodzaju cery i odpowiadać jej potrzebom. Warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków, gdyż niektóre składniki mogą powodować zapychanie porów skóry i ujść gruczołów łojowych. Do takich substancji należą: 

  • lanolina, 
  • SLS, SLES, 
  • parafina, 
  • oleje roślinne, np. kokosowy, awokado, kukurydziany, z bawełny. 

Codzienna pielęgnacja skóry powinna rozpoczynać się od dokładnego oczyszczenia cery. Oczyszczenie ma na celu zmycie całego makijażu, kurzu i nadmiaru sebum, które pojawiają się na twarzy w trakcie dnia. Do oczyszczania warto wykorzystać żele, emulsje do mycia twarzy i kosmetyki na bazie olejów. Prawidłowe mycie twarzy powinno trwać kilka minut. Na początek należy użyć kosmetyku na bazie oleju, który rozpuści sebum i pozostałości makijażu. Następnie na skórę powinno się nałożyć żel lub emulsję myjącą, która usunie tłustą warstwę z twarzy. Zaaplikowany kosmetyk spłukuje się ciepłą wodą. Najnowsze zalecenia dotyczące pielęgnacji rekomendują rezygnację z płatków kosmetycznych czy chusteczek nasączonych kosmetykami zmywającymi makijaż.  

Po dokładnym oczyszczeniu skóry można wykonać peeling. Należy go stosować 2-3 razy w tygodniu w zależności od nasilenia zaskórników. Zadaniem peelingu jest złuszczenie naskórka, odblokowanie porów skóry i ich dokładne oczyszczenie z nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka.  

Regularne stosowanie peelingów zmniejsza częstotliwość pojawiania się wągrów na skórze.  

Aktualnie największą popularnością cieszą się peelingi enzymatyczne, które zawierają enzymy owocowe, takie jak papaina i bromelaina. Peelingi enzymatyczne mogą być stosowane przez osoby z cerą wrażliwą, gdyż są bardzo delikatne dla skóry.  

Kolejnym etapem pielęgnacji powinna być tonizacja skóry. Zapewnienie odpowiedniego pH przeciwdziała nadmiernemu przesuszaniu, wskutek którego gruczoły łojowe mogą produkować zwiększoną ilość sebum.  

Ostatnim elementem pielęgnacji jest nałożenie odpowiedniego kremu dostosowanego do cery. Nakładamy go delikatnie, wklepując w skórę twarzy opuszkami palców [2].  

Jak usunąć wągry na nosie? 

Miejscem na twarzy, które jest najbardziej narażone na powstawanie wągrów, jest okolica nosa. Często nadmiar sebum czy resztki makijażu z zagłębień pomiędzy skrzydełkiem nosa a policzkiem są niedokładnie usuwane. Tam powstaje najwięcej zaskórników. W przypadku gdy ich usunięcie sprawia kłopot, warto udać się po pomoc do kosmetologa, który zaproponuje odpowiedni zabieg, np.: 

  • mikrodermobrazja – przy użyciu specjalnego przyrządu kosmetolog usuwa wierzchnią warstwę naskórka. Zabieg ten redukuje rozszerzone pory i zmniejsza ilość wydzielanego sebum; 
  • peeling kawitacyjny – jest to zabieg, podczas którego wągry są usuwane pod wpływem ultradźwięków. Skóra zostaje oczyszczona i wygładzona; 
  • laseroterapia – zaskórniki są usuwane za pomocą lasera CO2. Laser ten trwale usuwa gruczoły łojowe, przez co wągry nie pojawiają się ponownie w danym miejscu na twarzy [3].  

Sposób pielęgnacji cery ma istotny wpływ na widoczność i pojawianie się nieestetycznych wągrów. Wprowadzenie odpowiednich metod oczyszczania i stosowanie peelingów może znacząco zredukować ilość zaskórników oraz polepszyć wygląd cery. Warto przy tym dbać o zdrową dietę, zwracać uwagę na składy kosmetyków i wybierać te, które są odpowiednie dla danego typu cery. 

Przeczytaj również:
Maseczka peel-off – co to, jak działa, na co i jak stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017/vol. 6. 
  2. Jak skutecznie usunąć wągry na nosie? Przyczyny powstawania zaskórników, Cetaphil. 
  3. Osipowicz K., Jak pozbyć się zaskórników (wągrów) na nosie i nie tylko? https://katarzynaosipowicz.pl/.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę