Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Zdrowe oczy
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Asa
5

Domowe sposoby na ból ucha – czy są skuteczne?

Słuchaj artykułu

Ból ucha to jeden z częstszych problemów zdrowotnych. Sam w sobie nie jest chorobą, a objawem, któremu może towarzyszyć uczucie zatkania ucha, zaburzenie słuchu czy równowagi. Przyczyny wystąpienia bólu ucha są bardzo różne i zazwyczaj wymagają wizyty u lekarza. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia warto też poznać domowe sposoby na ból ucha.

Domowe sposoby na ból ucha – czy są skuteczne?

Dlaczego ucho boli? 

Powodem bólu ucha mogą być różnego rodzaju infekcje i towarzyszący im stan zapalny zlokalizowany w różnych częściach narządu. 

W przypadku ucha zewnętrznego częstym powodem bólu może być wystąpienie stanu zapalnego w obrębie małżowiny usznej albo przewodu słuchowego. Infekcja może mieć charakter bakteryjny, wirusowy lub grzybiczy. Najczęściej występuje latem, w związku z kąpielami w morzu czy jeziorze. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi drobnoustrojów. Szczególnie narażone są także osoby regularnie uczęszczające na basen, stąd popularne określenie „ucho pływaka”.


Domowe sposoby na ból ucha
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Ból ucha może pojawić się także w czasie infekcji wirusem grypy. Rozwinąć się może wówczas pęcherzowe zapalenie błony bębenkowej. Schorzenie to nierzadko powoduje również ograniczenie słyszenia. 

Kolejnym przykładem choroby zapalnej odpowiedzialnej za nasilony ból jest ostre zapalenie ucha środkowego. Najczęściej dotyka dzieci, u których zakażenie w obrębie nosa lub gardła rozprzestrzenia się poprzez trąbkę słuchową, obejmując struktury ucha środkowego. Za ból w obrębie ucha często odpowiedzialne są inne infekcje, w czasie których rozwinął się stan zapalny. Mowa tu o przeziębieniu, grypie, zapaleniu gardła czy zatok. Zazwyczaj bólowi ucha towarzyszą wówczas dodatkowe objawy, takie jak gorączka, ból głowy i/lub gardła, katar, złe samopoczucie. Wśród innych przyczyn bólu ucha wymienia się uraz, ciało obce, nadmiar zalegającej woskowiny, zmianę ciśnienia podczas podróży samolotem. 

Poza konwencjonalnymi metodami leczenia zaleconymi przez lekarza, ból można złagodzić, decydując się na domowe sposoby na ból ucha [1-3, 6]. 

Domowe sposoby na ból ucha – ciepłe okłady 

W celu uśmierzenia bólu i uzyskania chwilowej poprawy możesz zastosować ciepłe okłady na bolące ucho. Do tego celu użyj niewielkich rozmiarów termoforu albo woreczka wypełnionego pestkami wiśni. Dobrze sprawdza się też gaza, która wcześniej była nasączona ciepłą wodą. Do ich wykonania nie używaj bardzo gorącej wody, aby nie spowodować oparzeń okolic uszu [7]. 

Domowe sposoby na ból ucha – olejek kamforowy 

Olejek kamforowy może wykazywać działanie przeciwbólowe, szczególnie istotne w przypadku łagodzenia objawów stanu zapalnego. Olejek, dzięki zawartości kamfory, łagodzi świąd, powoduje miejscowe przekrwienie skóry i działa rozgrzewająco. Aplikuj go wyłącznie zewnętrznie (na skórę), unikając kontaktu z błonami śluzowymi i ranami. Proces ten możesz powtarzać 1-2 razy w ciągu doby. Olejek kamforowy może być stosowany u dzieci powyżej 6. roku życia. Nie należy zakraplać go do ucha [5]. 

Domowe sposoby na ból ucha – oliwa z oliwek 

W celu udrożnienia zatkanego przewodu słuchowego można zastosować ciepłą oliwę z oliwek. Sposób ten pozwala na rozpuszczenie i usunięcie zalegającej woskowiny, a tym samym na zmniejszenie niedosłuchu i szumów wynikających z zatkania przewodu słuchowego. Ponadto stosowanie oliwy z oliwek zapobiega tworzeniu się nowych czopów. Początkowo powtarzaj aplikacje 1-2 razy dziennie przez kilka dni, następnie wystarczą 1-2 aplikacje w tygodniu w ramach profilaktyki. Oliwy z oliwek nie wolno stosować w czasie trwania infekcji lub w przypadku podejrzenia uszkodzenia błony bębenkowej [7]. 

Domowe sposoby na ból ucha – leki z domowej apteczki 

Aby uśmierzyć ból ucha możesz sięgnąć po leki. Dobrym wyborem jest zastosowanie substancji o działaniu zarówno przeciwbólowym, jak i przeciwzapalnym. Mowa tutaj o ibuprofenie, który jest lekiem pierwszego wyboru u dzieci i dorosłych. Aby zmniejszyć objawy bólowe możesz sięgnąć także po paracetamolW obu przypadkach stosuj leki zgodnie z informacjami na opakowaniu i pamiętaj, aby nie przekraczać maksymalnych dawek [4, 7]. 

Domowe sposoby na ból ucha – guma do żucia lub cukierki 

Jeżeli dokucza Ci ból ucha spowodowany zmianami ciśnienia podczas podróży samolotem, sięgnij po gumę do żucia lub cukierki. Dzięki częstszemu przełykaniu śliny szybciej dojdzie do wyrównania ciśnienia w trąbkach słuchowych.  

Bólu ucha nie wolno bagatelizować. Gdy wystąpią pierwsze objawy ze strony narządu słuchu, udaj się do lekarza. Dzięki specjalistycznemu badaniu otoskopem i zebranemu wywiadowi lekarz będzie mógł określić przyczynę bólu. Postawienie odpowiedniej diagnozy pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia i zmniejszenie nieprzyjemnych doznań bólowych, a tym samym na szybszy powrót do zdrowia.

Przeczytaj również:
Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Trzciński K., Trzcińska M., Ból ucha, medycynapodyplomie.pl 
 2. Jurkiewicz D., Zielnik-Jurkiewicz B., Zapalenie ucha środkowego, medycynapodyplomie.pl 
 3. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, wyd. 3, PZWL, Warszawa, 2018, s. 699-708. 
 4. Ostre zapalenie ucha środkowego – aktualne wytyczne, farmacja.pl 
 5. Olejek kamforowy, baza-lekow.com.pl 
 6. Bojanowska E., Ból ucha a choroby innych narządów w obrębie głowy i szyi, 2014, t. 15, nr 2, s. 39-42. 
 7. Jak złagodzić ból ucha? 8 naturalnych sposobów na bóle uszu, geers.pl
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 15 lutego 2024, 17:54
  Jakub

  Co może być skoro syna boli ucha

  1. 16 lutego 2024, 08:04
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Przyczyny bólu ucha mogą być różne, np. zapalenie https://gemini.pl/poradnik/artykul/zapalenie-ucha-u-dziecka-jakie-sa-jego-objawy/
   Proszę skonsultować się z lekarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę