Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Glinka czerwona – poznaj jej właściwości

Słuchaj artykułu

Glinki kosmetyczne od wielu lat znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała oraz włosów. Jedną z nich jest glinka w kolorze czerwonym, będąca jedną z delikatniejszych. Wydobywana spod ziemi, zawiera w swoim składzie tlenek żelaza odpowiedzialny za jej kolor.

Glinka czerwona – poznaj jej właściwości

Czym jest glinka czerwona? 

Glinki wydobywane ze skał krzemowo-aluminiowych to minerały, których kolor różni się w zależności od ich składu chemicznego. Czerwona glinka zawiera w swoim składzie tlenki: 

  • krzemu (około 50% wszystkich tlenków), 
  • glinu (około 23%), 
  • żelaza (około 12%), 
  • manganu, 
  • magnezu
  • wapnia
  • sodu, 
  • potasu, 
  • tytanu.

Zawierają glinkę czerwoną
Zakupy z doradcą Gemini

Składnikiem, który odpowiedzialny jest za czerwony kolor opisywanej glinki jest tlenek żelaza (III) (Fe2O3). Jest to tlenek żelaza najczęściej występujący w przyrodzie, nadaje on również kolor rdzy [2]. Czerwona glinka kosmetyczna to minerał wydobywany ze złóż we Francji (francuska glika czerwona – ang. french red clay), jednak występowanie tej odmiany glinki zanotowano również w innych rejonach świata (np. w Chinach).  

Wyróżnia się trzy rodzaje glinek: illit, montmorylonit i kaolin. Glinka czerwona należy do drugiej grupy, a jej nazwa pochodzi od miejsca wydobywania surowca czyli Montmorillon (Francja). Wydobywa się ją z wnętrza ziemi, a im niżej usytuowane są jej pokłady, tym produkt jest czystszy i bogatszy w drogocenne składniki. Głębokość wydobywania glinek dochodzi nawet do 70 metrów pod ziemią. Po zebraniu i wysuszeniu glinki na słońcu przyjmuje ona postać proszku, który dodaje się następnie np. do receptur kosmetycznych [4]. 

Właściwości glinki czerwonej 

Ze względu na ujemny ładunek, glinki mają właściwości absorbujące toksyny i zanieczyszczenia (o ładunku dodatnim) z powierzchni, na których się znajdą [3]. Glinkę czerwoną charakteryzują: 

  • zdolność absorbcji sebum skórnego i łoju; 
  • właściwości łagodzące zaczerwienienia i trądzik różowaty; 
  • zdolność do ograniczenia uszkodzeń naczyń krwionośnych w wierzchnich warstwach skóry; 
  • zdolność do poprawy kolorytu cery przy systematycznym stosowaniu maseczek glinkowych lub kremów, które ją zawierają; dzieje się tak za sprawą wspomnianego już wcześniej tlenku żelaza (III) [2,3]. 

Czerwona glinka znajdzie zastosowanie u osób ze skórą normalną i suchą, bez względu na wiek. Z uwagi na swoje łagodzące właściwości, świetnie pomoże ukoić skórę przy trądziku różowatym, ale również trądziku pospolitym [1]. 

Zastosowanie glinki czerwonej w kosmetologii 

Postacie gotowych produktów kosmetycznych z glinką czerwoną w składzie to m.in.: 

  • maseczki do twarzy,  
  • mydła,  
  • pasty do zębów, 
  • sera do twarzy. 

Jak używać czerwonej glinki? 

Najprostszym sposobem na użycie czerwonej glinki jest samodzielne przygotowanie maseczki do twarzy składającej się z proszku i wody mineralnej niegazowanej. Do około dwóch łyżek proszku dodaj dwa razy więcej wody i całość energicznie wymieszaj. Ewentualnie dodaj jeszcze odrobinę wody, by konsystencja przypominała gęsty krem do twarzy. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz, szyję i dekolt na około 15 minut, co jakiś czas spryskując ją wodą termalną, by nie doprowadzić do wyschnięcia.  

W celu zwiększenia dobroczynnych właściwości samodzielnie wykonanego kosmetyku można do niego dodać np. kwas hialuronowy w postaci żelu, żel aloesowy, ulubiony hydrolat lub kropelkę ulubionego oleju do twarzy (np. arganowy, Tamanu, z pestek malin). Każdy z podanych składników dodawaj do mieszanki kosztem wody, by nie zaburzyć konsystencji maseczki. 

Po 15 minutach dokładnie umyj twarz, szyję i dekolt, po czym nałóż krem nawilżający lub serum [2]. 

Przechowywanie glinki czerwonej 

Ze względu na higroskopijność (zdolność wiązania wody) proszku glinki czerwonej, tak samo jak każdą inną glinkę – przechowuj ją w szczelnie zamkniętym pudełku lub słoiczku

Podsumowując, glinka czerwona stanowi łatwy w użyciu i stosunkowo tani surowiec, mający dużo cennych właściwości.

Przeczytaj również:
Glinka zielona – czy jej stosowanie jest bezpieczne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Draelos Z.D., Kosmeceutyki. Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011, wyd. 2. 
  2. https://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/glinka-czerwona-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-jak-przygotowac-maseczke-z-glinki-czerwonej,22928.html 
  3. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/z-natury-dobra-glinka,15421 
  4. Kim J., Choi H., Rye H.M., Yoon K.B., Lee D.E., A Study on the Red Clay Binder Stabilized with a Polymer Aqueous Solution. Polymers. 2020 Dec;13(1). 
  1. 12 sierpnia 2023, 15:50
    lutka

    czerwona glinka bardzo dobrze się sprawdza zwłaszcza w moim przypadku uwielbiam ją jest genialna.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę