3
06 września 2021
Pytanie od Pani Katarzyny

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Chciałabym rozpocząć swoją przygodę ze zbieraniem grzybów, ale boję się, że zbiorę niewłaściwe. Czy jest jakiś sposób, aby odróżnić muchomora sromotnikowego od kani? Słyszałam, że są podobne. 

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Produkty wspierające układ pokarmowy

Odpowiada:

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może być mylony z jadalnymi gatunkami, takimi jak czubajka kania. Muchomor sromotnikowy produkuje toksynę – amanitynę, która po spożyciu powoduje uszkodzenie wątroby najczęściej kończące się śmiercią.  

Jak odróżnić muchomora od popularnej kani? 

Przede wszystkim należy zbierać całe grzyby, aby prawidłowo określić, jaki grzyb został zebrany. Nie należy odcinać grzybów nożem, gdyż struktury położone niżej także służą do identyfikacji.  

Muchomor sromotnikowy ma zielonkawe zabarwienie, a jego kapelusz jest gładki. Posiada on wrośnięte ciemniejsze włókienka. Pod kapeluszem muchomora sromotnikowego znajduje się pierścień, który jest strzępiasty i na stałe przytwierdzony do trzonu – nie da się go przesuwać. Podstawa trzonu muchomora ma charakterystyczną pochewkę. Muchomor wydziela słodkawy zapach, który przypomina sztuczny miód. W smaku jest słodkawy, lekko orzechowy, jednak nie należy go smakować podczas identyfikacji, ponieważ dawka śmiertelna amanityny jest niewielka i wynosi 30 g. 

Z kolei kania jest grzybem, który ma kapelusz w kolorze beżowym. Jest on pokryty odstającymi łuseczkami o ciemnym zabarwieniu. Na trzonie znajduje się pierścień, który można przesuwać po trzonie. Pierścień w wyglądzie jest wełniasty. Czubajka kania nie ma u podstawy trzonu pochewki – podstawa jest bulwiasta i zgrubiała.  

Jeśli nie jest Pani w 100% pewna, jaki grzyb został zebrany, nie warto ryzykować i zabierać ze sobą takiego znaleziska do domu.

Przeczytaj również:
Zatrucie grzybami – na które grzyby należy uważać?
Czy grzyby są pozbawione wartości odżywczych?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak stosować leki z bisakodylem?

W leczeniu zaparć leczeniem pierwszego rzutu są preparaty z błonnikiem, które zwiększają objętość mas kałowych oraz przyśpieszają pasaż. W przypadku…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

  1. Dominika pisze:

    Warto też zdać się na zapach. Wiele grzybów ma swoje charakterystyczne zapachy. Czubajka kania ma słodki, orzechowy zapach, który zdecydowanie różni się od wielu rodzajów muchomorów w tym wspomnianego wcześniej sromotnika.

    1. Jarosław pisze:

      Muchomor sromotnikowy (zielonkawy) nie ma w sobie niczego podobnego do Czubajki Kani -jeśli ktoś dopatruje się jakiegoś podobieństwa, to nie powinien w ogóle zbierać grzybów.

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Produkty wspierające układ pokarmowy

Czytaj także
05 stycznia 2021 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
15 maja 2019 Poradnik Gemini
07 października 2021 mgr farm. Izabela Burda-Markiewicz
08 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)