Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Jak przygotować macerat?

Słuchaj artykułu

Maceracja to sposób przygotowania, wytrawiania produktów ziołowych w celu uzyskania największych korzyści zdrowotnych. Maceraty nazywane są też olejowymi wyciągami roślinnymi, chociaż nie tylko olej służy jako rozpuszczalnik w przypadku maceratów. Jakie części roślin potrzebne są nam do przygotowania maceratu? Jak prawidłowo przygotować macerat? 

Jak przygotować macerat?

Maceraty wykorzystywane są zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Pierwsza forma jest najczęściej spotykaną, ze względu na liczne właściwości wykorzystywane w kosmetyce. Maceraty mogą mieć działanie: antyseptyczne, łagodzące, przeciwbólowe, nawilżające, rewitalizujące, a także smakowe w przypadku przygotowania oleju z zawartością ziołową. Przygotowany macerat z kosmetycznej strony można użyć bezpośrednio na skórę lub jako składnik do ulubionego kremu, balsamu, etc.


Zioła
Zakupy z doradcą Gemini

Co potrzeba do przygotowania maceratu?  

Aby przygotować macerat potrzebny będzie rozpuszczalnik, surowiec ziołowy, pojemniczki oraz filtr.  

Rozpuszczalnikiem może być:  

  • etanol,  
  • woda, 
  • olej rzepakowy lub słonecznikowy,  
  • oliwa z oliwek. 

Przy doborze oleju warto pamiętać o jego właściwościach. Oleje spożywcze rafinowane są z reguły bardziej odporne na działanie wysokich temperatur i wykazują dłuższą trwałość. Oleje nierafinowane często mają krótki okres przydatności i szybciej się psują. 

Surowcem zielarskim mogą być: liście, pączki, owoce, korzenie, kory, kwiaty, łodygi, susze ziołowe. W przypadku suszonych ziół przed przystąpieniem do maceracji należy skropić je alkoholem (50-70%). Świeże opłukać pod bieżącą wodą i w razie potrzeby pokroić.  

Pojemniczki z białego i ciemnego szkła – pierwszy będzie potrzebny do przeprowadzenia procesu maceracji, natomiast drugi do przechowywania gotowego maceratu. Do maceratów nie używamy plastikowych pojemników, ponieważ składniki aktywne mogą wchodzić w reakcję z plastikiem, co powoduje szybsze psucie oraz utratę cennych właściwości preparatu.  

Filtr do maceratu – takim filtrem może był płócienna ściereczka lub gaza, którą zakupić można w każdej aptece.  

Jak przygotować olejowy macerat ziołowy?  

Metoda na zimno  

Maceraty wykonane powyższą metodą są bardziej wartościowe, ponieważ w oleju znajdzie się więcej wyciągu ziołowego, niż w metodzie na ciepło.  

  1. Przygotowany surowiec (umyty, osuszony lub skropiony alkoholem) należy umieścić w białym pojemniczku;  
  2. Zioła zalać olejem, aby przykrył surowiec roślinny; 
  3. Szczelnie zamknąć słoiczek;   
  4. Codziennie należy wstrząsać słoik, aby zioła cały czas były zanurzone w oleju; 
  5. Po okresie 2-3 tygodni gotowy macerat przecedzić 2-3 razy przez ściereczkę lub gazę do czystego, wyparzonego pojemniczka z ciemnego szkła ze szczelnym zamknięciem. 

Metoda na ciepło 

To idealna metoda dla osób, które nie lubią zbyt długo czekać – efekty można otrzymać już po 24 godzinach. Nie jest to jednak metoda przeznaczona do przygotowywania maceratów ze wszystkich ziół. 

  1. Przygotowany surowiec umieścić na dnie słoika; 
  2. Surowiec zalać olejem;  
  3. Słoik umieścić w kąpieli wodnej, podgrzewać 20-60 minut w temperaturze 60-70°C, proces ten czasem powtarza się przez kolejne 3 dni;  
  4. Przynajmniej raz dziennie wstrząsnąć słoikiem, w celu zalewania olejem surowca;  
  5. Po 3 dniach ostudzony macerat odcedzić przez ściereczkę lub gazę. Czysty macerat przelać do wyparzonego, suchego naczynia z ciemnego szkła.  

Jak przechowywać macerat?  

Macerat można przechowywać w lodówce przez 2-3 miesiące. Jeśli preparat zmienia konsystencję lub zapach, nie jest zdatny do użytku. Aby cieszyć się dłuższą trwałością preparatu można dodać „konserwant”. Konserwantem może być witamina E w formie płynnej, która ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające opóźni proces jełczenia. W przypadku maceratów do użytku zewnętrznego dodatek olejku z drzewa herbacianego zapewni właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Przeczytaj również:
Prawoślaz lekarski – jakie ma właściwości?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:  

  1. Jachowicz R., Receptura apteczna, PZWL, 2016.  
  2. Rogala J., Zioła dla zdrowia i urody, Firma Księgarska Olesiejuk, 2015.
  3. Janicki S., Fiebig A., Sznitowska M., i in., Farmacja stosowana: podręcznik dla studentów farmacji., PZWL, 2003.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę