Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Kombucha – czy warto ją pić?

Słuchaj artykułu

Kombucha (kombucza) to fermentowany napój, który w Polsce cieszy się coraz większą popularnością, za to w krajach azjatyckich znany jest już od dawna. Coraz częściej możemy zamówić go w kawiarniach, dostać w sklepach czy spotkać zwolenników, którzy wytwarzają go samodzielnie. Kombucha jest krewną herbaty, o lekko kwaskowatym, owocowym smaku. Dowiedz się, czy warto wprowadzić kombuchę do swojej codziennej diety.

Kombucha – czy warto ją pić?

Kombucha – co to jest?

Kombucha to orzeźwiający delikatnie gazowany napój uzyskiwany w procesie fermentacji słodzonej herbaty. Otrzymuje się ją przy użyciu symbiotycznej kultury bakterii i drożdży (SCOBY, ang. Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast). SCOBY to specyficzny zbiór drobnoustrojów umieszczony w celulozowej błonie. Nazywany jest grzybkiem ze względu na charakterystyczny kształt przypominający kapelusz grzyba. W jego skład wchodzą m. in. bakterie kwasu octowego i mlekowego.


Zdrowa żywność
Zakupy z doradcą Gemini

Proces fermentacji przebiega w warunkach tlenowych około 7-10 dni. Do przygotowania herbaty najczęściej wykorzystuje się napar tradycyjnej czarnej herbaty, czasem również herbaty zielonej lub oolong. Po fermentacji kombucha zawiera następujące związki chemiczne:  

  • polifenole,  
  • kwasy organiczne,  
  • błonnik,  
  • cukry,  
  • aminokwasy,  
  • etanol,  
  • enzymy hydrolityczne,  
  • substancje antybiotyczne,  
  • witaminę C,  
  • niektóre witaminy z grupy B,  
  • pierwiastki (miedź, żelazo, cynk).  

Skład mikrobiologiczny kombuchy nie jest dobrze zdefiniowany, ponieważ może się różnić w zależności od pochodzenia, produktów i warunków produkcji [1]. 

Kombucha – jakie ma właściwości? 

Kombuchy przypisuje się potencjalne właściwości prozdrowotne, wśród których wymienia się działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, obniżanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, poprawę stanu wątroby, układu odpornościowego i funkcji przewodu pokarmowego. Brakuje jednak dowodów naukowych potwierdzających oddziaływanie tego napoju na organizm człowieka.  Choć istnieją badania nad wpływem samej herbaty na zdrowie, a także znane są właściwości niektórych składników kombuchy, potrzeba jeszcze więcej badań, aby w pełni zrozumieć oddziaływanie tego napoju na ludzki organizm [2]. 

Kombucha – przeciwwskazania 

Kombucha zawiera niewielkie ilości alkoholu, dlatego jest przeciwwskazana u dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Ze względu na zawartość cukru, nie powinni jej spożywać diabetycy.  

Zanotowano przypadki działań niepożądanych związanych ze spożywaniem kombuchy, takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, reakcje alergiczne, kwasica mleczanowa czy hipernatremia. Objawy te występowały jednak w sporadycznych pojedynczych przypadkach i konkretnych okolicznościach, jak niesprzyjający stan zdrowia, nadmierna konsumpcja kombuchy czy niedostateczna higiena samodzielnie przygotowywanego napoju, która może prowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe przygotowywanie komuchy w domowych warunkach i jej umiarkowane spożycie [1]. 

Kombucha – przepis na domowy napój 

Proporcje herbaty i cukru oraz czas fermentacji mogą różnić się w zależności od indywidualnych preferencji. Kombuchę możemy przygotować, używając 1-2% herbacianych ziół i 5-10% cukru białego w odniesieniu do wody. Poniżej znajdziesz proporcje odpowiednie na 1 litr wody i proponowany sposób przygotowania kombuchy: 

  • 1 litr wrzącej przefiltrowanej wody, 
  • 10-20 g suszonej czarnej herbaty (2-4 saszetki), 
  • 50-100 g białego cukru, 
  • 24 g grzybka herbacianego, 
  • 100 ml kombuchy z poprzedniej fermentacji lub dołączony do grzybka starter. 

Przygotuj napar herbaciany. Posłodź, a następnie wystudź. Wyciągnij saszetki herbaty lub odcedź fusy. Przelej herbatę do wyparzonego słoika, wlej 100 ml gotowej kombuchy i wrzuć grzybka herbacianego. Słoik przykryj gazą (lub innym oddychającym materiałem) i owiń gumką recepturką. Odstaw w zaciemnione miejsce w temperaturze pokojowej na 7-10 dni. Po tym czasie napój przefiltruj, a następnie przechowuj w lodówce [3].

Przeczytaj również:
Tapioka – czy warto ją jeść?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Villarreal-Soto S.A., Beaufort S., Bouajila J., Souchard J.P., Taillandier P., Understanding Kombucha Tea Fermentation: A Review. Journal of Food Science. 2018;83(3):580–8. 
  2. Kapp J.M., Sumner W., Kombucha: a systematic review of the empirical evidence of human health benefit. Annals of Epidemiology. 2019;30:66-70. 
  3. Coelho R.M.D., Almeida A.L., Amaral R.Q.G., Mota R.N., Sousa P.H.M., Kombucha: Review. International Journal of Gastronomy and Food Science. 2020;22:100272.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę