Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Kwas elagowy – właściwości, działanie i występowanie

Słuchaj artykułu

Wciąż wzrasta zainteresowanie lekami pochodzenia roślinnego, które najczęściej posiadają w swoim składzie synergicznie działające substancje aktywne. Jedną z tych substancji jest właśnie kwas elagowy. Gdzie go znajdziemy?

Kwas elagowy – właściwości, działanie i występowanie

Występowanie kwasu elagowego

Bogatym źródłem kwasu elagowego są: 

  • truskawki, 
  • jagody, 
  • maliny,  
  • jeżyny, 
  • żurawina,  
  • winogrona, 
  • orzechy włoskie, 
  • orzechy laskowe, 
  • orzechy pekan, 
  • borówki, 
  • granat,
  • poziomki.

Zawierają kwas elagowy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zawartość kwasu elagowego zależna jest od części owoców, np. w pestkach malin jest go więcej w porównaniu do pulpy, w winogronach kumuluje się w skórce owoców. Na jego ilość ma także wpływ dojrzałość (maleje ze stopniem dojrzałości owoców) i temperatura przechowywania. 

Działanie kwasu elagowego 

Dzięki budowie chemicznej kwas elagowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo, a niektóre badania wskazują na jego inne właściwości, np. przeciwmiażdżycowe. 

Działanie przeciwnowotworowe 

Mechanizm działania kwasu elagowego polega na zatrzymaniu cyklu komórkowego, uruchomieniu apoptozy oraz zahamowaniu wzrostu i rozwoju guza. Działa także profilaktycznie, gdyż zmniejsza powstawanie komórek nowotworowych poprzez zapobieganie wiązania czynników rakotwórczych przez kwas nukleinowy. 

Często wskazuje się na ochronny wpływ kwasu elagowego na rozwój niektórych nowotworów, tj. piersi, prostaty, pęcherza moczowego czy płuc.  

Kwas elagowy może działać także przeciwnowotworowo w różnych typach nowotworów, zwiększając efektywność chemio- i radioterapii.  

Dieta bogata w związki fitochemiczne (substancje aktywne występujące tylko w roślinach) obecne w owocach i warzywach, zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów. Należy jednak pamiętać, że w tym zakresie potrzeba jeszcze więcej informacji, dlatego w dalszym ciągu prowadzone są badania naukowe. 

Działanie przeciwutleniające 

Kwas elagowy cechuje aktywność antyoksydacyjna, która jest wyższa nawet od witaminy E. Aktywność ta chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym. Sugeruje się, że dieta bogata w owoce i warzywa ma korzystny wpływ przy leczeniu wielu chorób przewlekłych, np. cukrzycy i miażdżycy. 

Dotychczas nie ustalono dziennych dawek zapotrzebowania na kwas elagowy, ale wiadomo, że wykazuje on korzystne działanie na organizmu człowieka. Kwas elagowy obecnie dostępny jest w postaci suplementów diety. Warto jednak pamiętać o produktach spożywczych, które stanowią jego naturalne źródło – wchłanianie tego cennego związku jest bardziej efektywne z pożywienia niż suplementów. Kwas elagowy występuje również w niektórych produktach do pielęgnacji skóry ze względu na właściwości redukujące przebarwienia.

Przeczytaj również:
Przyswajalność suplementów diety – od czego zależy i jak ją zwiększyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Bagavan A., Antimalarial activities of medicinal plants traditionally used in the villages of Dharmapuri regions of South India. 2012, J of Ethnopharm.
  2. Chen J., Effect of Sanguisorba officinalis L on breast cancer growth and angiogenesis Expert Opin Ther Targets. 2012, 16 Suppl 1: 79-89.
  3. Hagiwara Y., Ellagic acid, a natural polyphenolic compound, induces apoptosis and potentiates retinoic acid-induced differentiation of human leukemia HL-60 cells.2010, Int J Hematol 92: 136–143.
  4. Adams L.S., Pomegranate Ellagitannin-Derived Compounds Exhibit Antiproliferative and Antiaromatase Activity in Breast Cancer Cells In vitro Cancer. 2010, Prev Res 3(1): 108-113.
  5. https://www.healthline.com/nutrition/ellagic-acid#dosage
  6. http://www.czytelniamedyczna.pl/3818,kwas-elagowy-zawartosc-w-zywnosci-i-rola-prozdrowotna.html
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę