Lipoliza iniekcyjna. Sposób na tkankę tłuszczową?
Nowoczesna kosmetologia stale opracowuje metody, które pozwalają nam na zmiany w wyglądzie. Zyskująca na popularności lipoliza iniekcyjna jest jedną z nich. Jakie efekty pozwala uzyskać i czy jest bezpieczna? Odpowiadamy.
Co to jest lipoliza iniekcyjna?
Lipoliza iniekcyjna jest jedną z metod na pozbycie się tkanki tłuszczowej. To zabieg, dzięki któremu możemy zredukować cellulit i miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej bez operacji. Lipoliza iniekcyjna staje się popularniejsza od liposukcji. Jest tańsza, łatwiej przystępna i ma mniej przeciwwskazań.
Lipoliza iniekcyjna – wskazania
Pamiętaj, że lipoliza nie jest metodą odchudzania, a jedynie możliwością wymodelowania poszczególnych części ciała. Szczególnie, jeśli wcześniejsze wysiłki w postaci diety i aktywności fizycznej nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Partie ciała najczęściej poddawane zabiegowi to:
- drugi podbródek,
- poduszeczki w okolicy pach,
- okolice kolan,
- „boczki” i fałdki na brzuchu,
- uda i miejsca występowania cellulitu,
- ginekomastia (przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn).
Przebieg lipolizy iniekcyjnej
Do zabiegu lipolizy iniekcyjnej nie musisz się specjalnie przygotowywać. Lekarz medycyny estetycznej, za pomocą specjalnej rurki zakończonej igłą wprowadzi preparat (fosfatydylocholinę z deoksycholanem sodu) w wybrane miejsce. Substancje te powodują pękanie komórek tłuszczowych. Uwolniony tłuszcz wędruje z krwią do wątroby, gdzie jest metabolizowany, a następnie usuwany. Po tym procesie komórki tłuszczowe nie odnawiają się. Efekt zabiegu jest więc trwały.
W zależności od miejsca na ciele, zabieg może trwać od 15 minut do godziny.
Lipoliza iniekcyjna – zalecenia po zabiegu
Dla jak najlepszego efektu przejdź na dietę o małej zawartości węglowodanów i tłuszczu. Bezpośrednio po zabiegu pij również dużo wody. Warto też skorzystać z masaży limfatycznych, co zapobiegnie ewentualnemu powstawaniu nierówności.
Lipoliza iniekcyjna – efekty
Efektem lipolizy iniekcyjnej jest nie tylko pozbycie się tkanki tłuszczowej, ale również poprawa mikrokrążenia, metabolizmu komórek skóry czy jej napięcia. Pełen efekt możesz zaobserwować około 6 tygodni po zabiegu. Najbardziej widoczne jest wyszczuplenie miejsca poddanego zabiegowi. W przypadku twarzy natomiast, poprawienie jej owalu czy pozbycie się drugiego podbródka. Szczególnie polecane są miejsca oporne na dietę i aktywność fizyczną dla osób o wadze prawidłowej lub lekkiej nadwadze. Lipoliza iniekcyjna nie sprawi jednak, że pozbędziemy się większej ilości tkanki tłuszczowej, a jedynie wymodelujemy konkretny obszar ciała.
Lipoliza iniekcyjna – skutki uboczne
Do kilkunastu dni po zabiegu możesz zaobserwować zaczerwienienie, siniaki, obrzęk, wrażliwość na ucisk i ból. Lipoliza może być wykonana ze znieczuleniem, jednak sam zabieg może powodować nieprzyjemne uczucie szczypania. Lipoliza iniekcyjna nie niesie ze sobą poważnych skutków ubocznych, jeśli jest prawidłowo wykonana i nie ma do jej wykonania przeciwwskazań.
Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania
Jak w przypadku większości zabiegów, również w przypadku lipolizy iniekcyjnej istnieją przeciwwskazania do jej wykonania.
Są to:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- padaczka,
- cukrzyca,
- zaawansowana otyłość,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- choroby wątroby i nerek.
Wszelkie wątpliwości omów ze specjalistą wykonującym zabieg.
Lipoliza iniekcyjna – cena
Zależnie od wybranego obszaru, cena pojedynczego zabiegu to 200-2000 zł. Im mniejsza powierzchnia ciała, tym zabieg będzie tańszy. Zazwyczaj też jeden zabieg nie jest wystarczający. Dokładną ich liczbę ustalisz z osobą przeprowadzającą zabieg. W niektórych przypadkach może to być nawet 6 sesji.
Przeczytaj również:
Wolumetria twarzy. Jakie efekty możesz uzyskać?
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20878380/
- https://dermatic.pl/aestheticbusiness/2017/03/21/lipoliza-iniekcyjna-intralipoterapia/
- https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/2.2021/#page=158
- https://klinikamiracki.pl/lipoliza-iniekcyjna/