Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
23

Mumio. Jak działa i jak rozpoznać prawdziwe?

Słuchaj artykułu

Mumio jest to naturalna substancja znana od wielu lat w ajurwedzie. Obecnie jest ona wykorzystywana jako środek wzmacniający cały organizm. Jak działa mumio i czy warto go suplementować?

Mumio. Jak działa i jak rozpoznać prawdziwe?

Co to jest mumio? 

Mumio, znane także pod nazwą Shilajit, to lepka substancja o brązowo-czarnym kolorze, która wydostaje się spomiędzy skał położonych na dużych wysokościach, szczególnie w Himalajach. Mumio powstało w efekcie naturalnego rozkładu roślin pod wpływem działania mikroorganizmów oraz wysokiego ciśnienia i temperatury na przestrzeni wieków. Mumio jest uważane za jeden z cudownych leków w ajurwedzie. Zostało odkryte przez ludzi zamieszkujących tereny Himalajów, którzy zaczęli spożywać tę substancję. Miała ona wykazywać właściwości polepszające zdrowie. Znane są cztery różne typy mumio: Tamra (miedź) o niebieskim kolorze, Rajat (srebro) o białym kolorze, Suvarna (złoto) o czerwonym kolorze, Lauha (żelazo) o brązowo-czarnym kolorze.  

Mumio – skład 

W zależności od miejsca pozyskiwania, mumio może różnić się składem. Szacuje się, że Shilajit zawiera m.in. 14-20% wody oraz 18-20% minerałów. W każdym rodzaju mumio można znaleźć huminy, kwasy huminowy i fulwowy oraz witaminy i minerały. Kwas fulwowy jest jednym z głównych związków odpowiadających za właściwości mumio. Jest on silnym antyoksydantem, wspiera efektywne transportowanie składników odżywczych w organizmie, w tym minerałów takich jak: wapń, magnez, fosfor, do tkanek mięśni i kości. 

Mumio – właściwości 

Wiele opracowań medycyny tradycyjnej wskazuje na szerokie działanie mumio, m.in.: 

  • antyoksydacyjne – rolę głównego antyoksydantu spełnia kwas fulwowy; 
  • przeciwzapalne – mumio wykazuje działanie regulujące aktywność enzymatyczną i nieenzymatyczną; 
  • adaptogenne – Shilajit łagodzi skutki stresu, chronicznego zmęczenia, podnosi poziom energii; 
  • przeciwcukrzycowe – stosowanie mumio może obniżyć poziom glukozy we krwi; 
  • przeciwwrzodowe – mumio może wpływać na zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego; 
  • przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze
  • zwiększające zdolności intelektualne – mumio wspomaga procesy zapamiętywania i uczenia się; 

Produkty zawierające mumio
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dostępnych jest niewiele badań, które potwierdzają prozdrowotne właściwości mumio na organizm człowieka. Aby potwierdzić powyższe działanie, potrzebne są dalsze badania nad tą substancją.   

Mumio – przeciwwskazania 

Z uwagi na zawartość kwasu fulwowego, mumio nie powinny spożywać osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak: stwardnienie rozsiane, układowy toczeń rumieniowaty, choroba reumatyczna. Kwas fulwowy pobudza układ odpornościowy i pogarsza stan osób z wymienionymi chorobami. Spożywanie kwasu fulwowego może doprowadzić do rozwoju choroby Kashin-Becka, w której zniszczeniu ulegają stawy.  

Suplementów diety zawierających mumio nie powinny spożywać kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią oraz dzieci. Substancji tej unikaj również w przypadku podwyższonego poziomu testosteronu lub żelaza we krwi.  

Mumio – skutki uboczne 

Zażywanie mumio, tak jak każdego suplementu diety, może wiązać się z potencjalnym wystąpieniem działań ubocznych. Z racji tego, że cały czas trwają badania nad tą substancją, dokładne działania niepożądane nie są znane.  

Z obserwacji wynika, że mumio może powodować: 

  • wzrost stężenia żelaza we krwi – jest to szczególnie niebezpieczne u osób z hemochromatozą, czyli nadmiarem żelaza w surowicy krwi; 
  • wzrost stężenia testosteronu we krwi
  • zatrucie metalami ciężkimi – poprzez spożywanie surowego mumio lub nieoczyszczonego suplementu diety. 

Jak rozpoznać prawdziwe mumio?  

Mumio to substancja pozyskiwana z naturalnego środowiska. Producenci podejmują działania stworzenia syntetycznego mumio, które może być niepełnowartościowe. Przed zakupem suplementu diety z mumio warto sprawdzić, czy taki produkt jest zarejestrowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dba on o czystość i skład wprowadzanych suplementów diety.  

Prawdziwe mumio powinno rozmiękać pod wpływem temperatury. Trzymane w dłoniach bryłki mumio stają się miękkie i plastyczne. W ciepłej wodzie (do 40°C) mumio rozpuszcza się całkowicie, zabarwiając ciecz na ciemnobrązowo.

Przeczytaj również:
Co to jest johimbina i jak działa?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Pandey P.S., Shilajit – A Wonder Drug of Ayurveda: An Overview, Int. J. Pharm. Sci. Rev. Res., 59(1), 2019, s. 140-143. 
  2. Review: Chemical Characteristics and Therapeutic Potential of Asphaltum Punjabianum (Shilajit), Postępy Biologii Komórki, nr 4, tom 46, 2019. 
  3. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-shilajit-89514 
  4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1320/fulvic-acid 
  5. https://nami24.pl/jak_rozpoznac_prawdziwe_mumo.html
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 3 marca 2024, 12:38
    Lilla Blitek

    Krótko i konkretnie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę