Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
50

Jak alkohol wpływa na nadciśnienie?

Słuchaj artykułu

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych. Związane jest z działaniem m.in. czynników środowiskowych, a jednym z nich jest spożywanie alkoholu. Czy wiesz, jak alkohol wpływa na nadciśnienie?

Jak alkohol wpływa na nadciśnienie?

Jak alkohol wpływa na nadciśnienie? 

Utarło się przekonanie, że picie niewielkich dawek alkoholu przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Według najnowszych badań nie jest to prawdą. Krótko po wypiciu alkoholu można zaobserwować obniżenie ciśnienia tętniczego, ale wzrasta ono po czasie. Alkohol zwiększa stężenie wapnia, zwęża naczynia i podwyższa stres oksydacyjny.  

Badania wskazują, że ryzyko rozwoju nadciśnienia występuje nawet w przypadku spożywania niewielkich dawek alkoholu.  

Nie bez znaczenia jest także fakt, że alkohol jest wysokokalorycznym produktem. 1 g czystego etanolu zawiera 7 kcal. Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości. Są to znane czynniki ryzyka nadciśnienia. 

Leki na nadciśnienie a alkohol

Alkohol, przez swój wpływ na ciśnienie krwi, może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie. Mogą one być mniej skuteczne.

Z drugiej jednak strony niskie dawki mogą obniżać ciśnienie. W połączeniu z lekami na nadciśnienie powodują niedociśnienie skutkujące zawrotami głowy, a nawet upadkiem. Dolegliwości te pojawiają się po nagłym, szybkim wstaniu z pozycji siedzącej lub leżącej. Dochodzi wtedy do nagłego spadku ciśnienia tętniczego, co jest nazywane hipotonią ortostatyczną. Rozwija się ona szczególnie często przy przyjmowaniu leków na nadciśnienie będących inhibitorami konwertazy angiotensyny, jak i rozkurczających naczynia krwionośne, takich jak beta- i alfa-blokery.

Alkohol przez swój wpływ na metabolizm wątroby może spowalniać rozkład niektórych leków i przez to wzmacniać ich działanie obniżające ciśnienie. 

Piwo a nadciśnienie 

Wokół picia piwa narosło wiele mitów, które sugerują jego prozdrowotne właściwości. Ma ono rzekomo uzupełniać witaminy z grupy B i minerały, np. potas. W piwie mogą znajdować się te składniki, jednak w niewielkich ilościach. Piwo działa moczopędnie, przez co przyczynia się do odwodnienia organizmu. Może zatem wchodzić w interakcję z lekami moczopędnymi, które często stosowane są w terapii nadciśnienia.

Zbyt duża utrata wody wraz z moczem może prowadzić do znacznego spadku ciśnienia tętniczego.  

Poza tym piwo zawiera sporo węglowodanów i jest wysokokaloryczne. Może to prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości, które z kolei sprzyjają rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Zawarty w piwie alkohol nie różni się pod względem wpływu na ciśnienie krwi i działanie leków na nadciśnienie od etanolu pochodzącego z innych trunków. Tak więc lepiej ograniczać jego spożycie w leczeniu nadciśnienia i przy przyjmowaniu leków.

Wino a nadciśnienie tętnicze 

Wypicie kieliszka wina do obiadu kojarzone jest z korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Ma to związek z zawartymi w czerwonym winie polifenolami. Zmniejszają one stan zapalny, zapobiegają nadmiernej krzepliwości krwi i agregacji płytek, a więc zmniejszają ryzyko zawału i choroby wieńcowej. Niestety wino, nawet to pozbawione etanolu, podnosi ciśnienie i zwiększa ryzyko nadciśnienia. 

Picie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Alkohol uszkadza wątrobę i wiele innych narządów, w tym komórki nerwowe w mózgu. 


Ciśnieniomierze
Zakupy z doradcą Gemini

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze? Na te leki uważaj!


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Fuchs F.D., Fuchs S.C., The Effect of Alcohol on Blood Pressure and Hypertension. Curr Hypertens Rep. 2021.
  • Tasnim S. i in., Effect of alcohol on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev., 2020.
  • Teragawa H. i in., Effect of alcohol consumption on endothelial function in men with coronary artery disease. Atherosclerosis, 2002.
  • Peng S.J., Jin Y.T., Li D., Huang A.Q., Influence of alcohol consumption on effectiveness of antihypertensive in male patients with essential hypertension, Wei Sheng Yan Jiu, 2005. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę