Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Pielęgnacja cery mieszanej – kompletny poradnik

Słuchaj artykułu

Cera mieszana to jeden z najbardziej popularnych typów cery i jednocześnie jeden z bardziej wymagających. Pielęgnacja cery mieszanej wymaga wysiłku, ale także sporej wiedzy, dlatego warto zapoznać się z poniższymi poradami. 

Pielęgnacja cery mieszanej – kompletny poradnik

Cera mieszana i jej charakterystyka

Cera mieszana jest połączeniem cery suchej lub normalnej z cerą nadmiernie przetłuszczającą się. Nadmierne wydzielanie sebum najczęściej obserwuje się w tak zwanej strefie T obejmującej czoło, okolice nosa i brody. To właśnie te miejsca są najbardziej problematyczne. Nadprodukcja łoju wiąże się nie tylko z nieestetycznym, nadmiernym błyszczeniem cery, ale może prowadzić do powstawania zaskórników i wyprysków. Posiadacze cer mieszanych zmagają się z drugiej strony z nadmierną suchością w pozostałych rejonach twarzy, przede wszystkim na policzkach i w okolicy żuchwy. Tu mogą pojawić się także podrażnienia i nadmierne łuszczenie. 


Kosmetyki do cery mieszanej
Zakupy z doradcą Gemini

Co powinniśmy brać pod uwagę przy pielęgnacji skóry mieszanej?

Pielęgnacja skóry mieszanej może być trudna, ale nie musi! Należy pamiętać o tym, że poszczególne partie twarzy mają odmienne potrzeby i w niektórych krokach pielęgnacji należy podejść do nich indywidualnie. Umiejętny dobór produktów i zaplanowanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej to pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym jest oczywiście regularność, która pozwoli na uzyskanie zadowalających i trwałych rezultatów.  

Jak odpowiednio pielęgnować cerę mieszaną?

Mycie i oczyszczanie

Dokładne mycie i oczyszczanie cery mieszanej należy przeprowadzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Oczyszczanie powinno obejmować dwa etapy – oczyszczania cery z makijażu, a następnie dokładne mycie skóry wstępnie oczyszczonej z makijażu.  

Należy pamiętać o tym, że niedokładny demakijaż będzie powodował zapychanie porów i namnażanie bakterii, pogarszając stan cery.

Do demakijażu można wybrać mleczko lub płyn micelarny. Mówi się o tym, że kosmetyki te oczyszczają cerę z makijażu i jednocześnie tonizują skórę.  

W żadnym wypadku nie należy ograniczać oczyszczania jedynie do etapu demakijażu.  

Do usuwania makijażu można używać też preparatów na bazie olejów, które dobrze rozpuszczają kosmetyki kolorowe. Osoby z cerą tłustą i mieszaną często unikają kosmetyków na bazie olejów z obawy przed nadmiernym przetłuszczeniem. Nie ma się jednak czego obawiać. Dobrze dobrany olej może wręcz pomóc w regulacji ilości wydzielanego sebum. 

Do dogłębnego mycia twarzy po demakijażu warto wybrać kosmetyk dedykowany cerze mieszanej, najlepiej w postaci żelu lub pianki. Te produkty zawierają zazwyczaj w swoim składzie dobroczynne ekstrakty z ziół (rumianku, szałwii, tymianku, oczaru wirginijskiego), delikatne kwasy (jabłkowy, cytrynowy), substancje nawilżające, m.in. allantoinę czy aloes, a także olejki. 

Tonizowanie

Po dokładnym oczyszczeniu skóry należy przejść do etapu tonizacji. Tonik pozwoli na przywrócenie prawidłowego pH skórze i ułatwi wchłanianie innych produktów. Warto postawić na toniki dedykowane cerze mieszanej, zawierające podobne składniki jak produkty myjące. Odpowiedni produkt powinien zawierać składniki nawilżające, np. kwas hialuronowy, glicerynę czy aloes, a także witaminy A i E. Wybierając kosmetyk, warto zwrócić uwagę na zawartość alkoholunależy wybierać te, które nie mają go w składzie. Warto postawić także na hydrolaty, szczególnie te z zieloną herbatą i gorzką pomarańczą. Mają one właściwości nawilżająco-ściągające. W przypadku bardzo przesuszonej skóry stosowanie kosmetyków o działaniu ściągającym warto ograniczyć jedynie do strefy T. 

Serum

Nawilżanie jest jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji skóry mieszanej, dlatego warto działać ze zdwojoną mocą. Pod krem warto nałożyć nawilżające serum, np. na bazie kwasu hialuronowego, które nawodni cerę bez efektu obciążenia. Serum z kwasem hialuronowym można nakładać na całą twarz, zarówno na strefy tłuste, jak i przesuszone. 

Warto zainteresować się także produktami z niacynamidem, czyli pochodną witaminy B3. Niacynamid znacząco zwęża pory, normalizuje działanie gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Niacynamid odbudowuje także barierę hydrolipidową skóry i działa nawilżająco. Ponadto rozjaśnia istniejące już przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Serum z niacynamidem można stosować na całą twarz lub punktowo

Dobrym wyborem może być także serum z kwasem salicylowym, który ma zdolność przenikania przez warstwę łoju. Stosowanie kwasu salicylowego redukuje ilość wydzielanego sebum i odblokowuje pory. Kwas salicylowy działa także złuszczająco i wspomaga oczyszczanie problematycznych rejonów. Ponadto niweluje przebarwienia i blizny potrądzikowe. Stosowanie serum z kwasem salicylowym warto ograniczyć jedynie do strefy T

Inne składniki, na które warto zwrócić uwagę w kosmetykach, to wyciągi roślinne (m.in. z zielonej herbaty), witaminy, probiotyki, aloes i gliceryna. 

Złuszczanie 

Posiadacze cery mieszanej nie powinni rezygnować z kosmetyków o działaniu złuszczającym.  

Peeling powinien być kluczowym elementem pielęgnacji cery mieszanej.  

Stosowanie peelingów ułatwia dokładne oczyszczanie porów i zapobiega ich blokowaniu. Regularne złuszczanie naskórka pozwala na zmniejszenie liczby zaskórników oraz uporczywych i nawracających wyprysków. Peeling wspomaga także regulację pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza się ilość wydzielanego sebum.  

Dobrym wyborem będzie z pewnością peeling enzymatyczny, który jest najłagodniejszą metodą złuszczania. Peeling enzymatyczny można stosować na wszystkie partie cery mieszanej, także na te suche i delikatne, skłonne do podrażnień.  

Warto również stosować peelingi kwasowe, które pozwalają na bardzo dogłębne oczyszczanie skóry, odblokowywanie porów i normalizację pracy gruczołów łojowych. Regularnie stosowane peelingi kwasowe niwelują także blizny potrądzikowe i rozjaśniają przebarwienia, które mogą pojawiać się szczególnie w strefie T. 

Posiadacze cery mieszanej bez wyprysków mogą korzystać także z delikatnych peelingów drobnoziarnistych. Kiedy pojawiają się zmiany trądzikowe, należy zrezygnować z peelingu mechanicznego i zastąpić go mniej inwazyjnym peelingiem, najlepiej enzymatycznym. Pocieranie skóry, na której pojawiły się wypryski, może prowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego i roznoszenia bakterii na inne części twarzy.  

Nawilżanie

Odpowiednie nawilżenie jest kluczowym elementem pielęgnacji cery mieszanej. Skórę należy nawilżać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nawilżanie skórze można dostarczyć nie tylko w postaci kremu – warto stosować także nawilżające toniki i sera. Należy także pamiętać o nawilżeniu od wewnątrz i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu

Krem na dzień i na noc

Krem na dzień powinien mieć lekką konsystencję i szybko się wchłaniać.  

Stosowanie kremów matujących nie jest najlepszym wyborem.  

Długotrwałe stosowanie produktów silnie matujących może nadmiernie przesuszyć skórę i w efekcie spowodować wydzielanie jeszcze większej ilości sebum. Najlepiej wybierać kremy nawilżające i jednocześnie regulujące pracę gruczołów łojowych. Należy także pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, która zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania.  

Kremy posiadające wysoki filtr SPF, najlepiej SPF50, powinny być stosowane codziennie, bez względu na porę roku.  

Na przesuszone partie twarzy można zastosować bardziej treściwy krem, np. ten, który stosujemy na noc lub dodać do kremu na dzień kilka kropli odżywczego olejku

Kremy na noc powinny cechować się bogatszą konsystencją i działać nie tylko nawilżająco, ale także odżywczo. W nocy warto postawić na intensywną regenerację i wybrać produkty np. z odbudowującymi ceramidami

Odpowiedni krem pod oczy

Osoby z cerą mieszaną często borykają się z wyjątkowo przesuszoną skórą także pod oczami. Warto wybrać głęboko odżywczy krem pod oczy o bogatej konsystencji. Odpowiedni produkt należy dobierać przede wszystkim do wieku i stanu skóry pod oczami. Krem pod oczy najlepiej nakładać dwa razy dziennie, podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. 

Walka z nadmiarem sebum

W walce z nadmiarem sebum niezwykle ważne jest odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie cery, co zostało omówione powyżej.  

Dodatkowo warto stosować maseczki, np. z zielonej glinki, która skutecznie zwęża pory i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum. Maseczki z glinki warto nakładać przede wszystkim w problematycznej strefie T Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, którą myjemy twarz.  

Zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt zimna woda może nasilić wydzielanie sebum. 

Jakie kosmetyki nadają się najlepiej dla skóry mieszanej? 

Na rynku istnieje mnóstwo produktów dedykowanych cerze mieszanej i tym możemy kierować się podczas zakupu. Warto jednak analizować składy wybieranych przez nas produktów, aby pielęgnacja była jak najbardziej efektywna. Należy pamiętać o tym, że cera mieszana to połączenie dwóch typów cery: tłustej, problematycznej i suchej.  

Oba typy cery mają różne potrzeby i należy dbać o nie w odmienny sposób.  

Najczęstsze błędy przy pielęgnacji cery mieszanej 

Do najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery mieszanej z pewnością można zaliczyć stosowanie kosmetyków nadmiernie wysuszających. Należy pamiętać, że kosmetyki tego typu działają chwilowo, a ich stosowanie przez dłuższy czas może prowadzić do efektu odwrotnego niż zamierzony. Nadmiernie przesuszona i podrażniona skóra spowoduje, że gruczoły łojowe będą produkować jeszcze więcej sebum. 

Jednym z częstszych błędów jest także wyciskanie zaskórników, co prowadzi do roznoszenia bakterii na inne obszary twarzy, powstawania nowych zmian i pogłębiania stanów zapalnych. Na skutek inwazyjnego usuwania zaskórników na twarzy mogą pojawiać się trudne do usunięcia zmiany potrądzikowe i blizny.  

Kolejnym błędem jest zaniedbywanie nawilżania cery, które jest kluczowe w prawidłowej pielęgnacji cery mieszanej. 

Dobrze dobrane produkty i odpowiednia rutyna pielęgnacyjna z pewnością pozwoli na osiągnięcie zadowalających efektów. Należy pamiętać o tym, aby nie pomijać żadnego etapu pielęgnacji cery, ponieważ wszystkie mają znaczący wpływ na uzyskiwane rezultaty. Pielęgnacja cery mieszanej nie należy do najłatwiejszych, ale warto uzbroić się w cierpliwość i być systematycznym. 

Przeczytaj również:
Pielęgnacja skóry suchej krok po kroku

Pielęgnacja skóry tłustej krok po kroku


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Martini M.C., Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL, Warszawa 2007.  
  2. Noszczyk Maria and P. Z. W. L. Wydawnictwo Lekarskie, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę