Reishi. Czy warto je suplementować?
Grzyby reishi są stosowane od prawie dwóch tysięcy lat w medycynie ludowej w Azji. W przeszłości były one uznawane za magiczne i stosowano je w leczeniu wielu dolegliwości. Jakie działanie wykazuje reishi?
Czym jest reishi?
Reishi (łac. Ganoderma lucidum, pol. lakownica żółtawa) to japońska nazwa gatunku grzyba. W Chinach nazywana jest również lingzhi, czyli ziołem o mocy duchowej. Znana jest także pod nazwą boskiego grzyba nieśmiertelności. Informacje na temat reishi można znaleźć w księgach sprzed kilku tysięcy lat. W przeszłości wykonywano z nich nawet lecznicze amulety.
Grzyby Reishi występują w 6 odmianach. Według badań najcenniejszy jest rodzaj czerwony. Można go spotkać prawie na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, natomiast w Europie występuje bardzo rzadko. Najczęściej rośnie w wilgotnych miejscach przy brzegach rzek. Jest pasożytem rosnącym na martwych lub osłabionych drzewach.
Reishi – właściwości
Reishi jest zaliczany do grupy roślin i grzybów adaptogennych. Są to gatunki, które zawierają substancje wspierające utrzymanie równowagi wewnętrznej organizmu. Mają za zadanie zmniejszać skutki stresu i przystosowywać ludzkie ciało do czynników zewnętrznych. Reishi zawiera liczne składniki aktywne biologicznie, m.in. węglowodany proste i złożone, a także aminokwasy i liczne białka. Najistotniejsze nieorganiczne jony to magnez, wapń, cynk i żelazo.
Zgodnie z badaniami naukowymi, reishi wykazuje działanie przeciwutleniające i ochronne na komórki i tkanki przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu ma także właściwości spowalniające starzenie się organizmu i działa ochronnie na układ nerwowy (działanie neuroprotekcyjne).
Reishi wykazuje również działania:
- rozszerzające naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do narządów i dotlenienia się mięsień sercowy;
- obniżające ciśnienie krwi poprzez zmniejszenie naporu ciśnienia na ścianki żył i tętnic;
- obniżające poziom angiotensyny II (związek, który wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi);
- zapobiegające miażdżycy i tworzeniu się zakrzepów;
- regulujące poziom cukru we krwi, dzięki wpływowi na regenerację i namnażanie komórek beta trzustki odpowiedzialnych za wydzielanie insuliny i obniżanie poziomu glukozy we krwi;
- odpornościowe, dlatego można go spożywać podczas okresu jesienno-zimowego, a także podczas osłabienia organizmu;
- przeciwalergiczne poprzez zmniejszenie reakcji nadwrażliwości;
- przeciwwirusowe przeciwko niektórym chorobom (m. in. HIV i wirusowi Epsteina-Barra);
- antyangiogenne, antyproliferacyjne i proapoptozowe (tzn. wspomagające proces zaprogramowanej śmierci komórki), dlatego też reishi może mieć działanie przeciwnowotworowe; efekt ten jest oparty na zatrzymywaniu cyklu komórkowego;
- łagodzące objawy astmy oskrzelowej i zapalenia oskrzeli;
- ułatwiające zasypianie.
Przeciwwskazania do stosowania reishi
- Ciąża i okres karmienia piersią;
- Wiek poniżej 18 lat;
- Problemy z krzepliwością krwi;
- Stany pooperacyjne;
- Problemy z ciśnieniem tętniczym krwi;
- Trombocytopenia (stosowanie reishi może zwiększać ryzyko występowania krwawień).
Suplementy z reishi stosuj w taki sposób i w takich ilościach, jakie są zalecane przez producenta. Możesz kupić je w formie sproszkowanej, tabletek, kapsułek, wyciągu w postaci płynu do picia.
Zazwyczaj producenci zalecają robienie przerw w stosowaniu preparatów z reishi. Przyczyną jest możliwe pojawienie się skutków ubocznych przy dłuższym przyjmowaniu tych suplementów. Mogą wystąpić: wysypka i świąd, niestrawność, ból głowy, a także krwawienie z nosa i krwawe stolce.
Grzyby reishi a odchudzanie
Reishi zawiera liczne składniki aktywne, które przyczyniają się do zwiększenia metabolizmu. Dzięki temu ciało zużywa więcej energii i wydajniej trawi pokarm. Energia jest pobierana z rozpadu tkanki tłuszczowej, dzięki czemu może dojść do spadku masy ciała. Pamiętaj jednak, że podstawą odchudzania jest zawsze dieta i aktywność fizyczna. Samo przyjmowanie suplementów może nie przynieść zadowalających efektów.
Przeczytaj również:
Cordyceps. Właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania
- https://www.solvelabs.eu/blog/28_adaptogeny-ziola-dostosowane-do-xxi-wieku.html
- Załuski D., Smolarz H.D., Eleutherococcus senticosus – przykład rośliny adaptogennej, Postępy fitoterapii, 4/2008.
- https://solgar.pl/produkty/suplementy-specjalne/reishi-shitake-maitake-ekstrakty
- Grys A. i in., Ganoderma lucidum – grzyb o cennych właściwościach farmakologicznych, Postępy Fitoterapii, 1/2011.
- https://auraherbals.pl/leksykon/grzyby-reishi/#przeciwwskazania-w-stosowaniu-grzybyow-reishi
- https://herbanew.pl/grzyb-reishi-na-odchudzanie-jak-reishi-pomaga-schudnac/
- Wachtel-Galor S., Yuen J., Buswell J.A., Benzie F., Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi), Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects, CRC Press/Taylor & Francis, 2011.
Warto spróbować
Witam,przez jaki okres można brać Reishi i jaka powinna być ewentualna przerwa ?
Czy można łączyć Reishi i Cordyceps ?
Pozdrawiam Andrzej
Reishi najlepiej przyjmować przez miesiąc i zrobić przerwę na ok. 2 tygodnie, aby ocenić efekty i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Długotrwałe skutki przyjmowania Reishi nie zostały jeszcze zbadane, choć przyjmowanie do roku jest prawdopodobnie bezpieczne.
Łączenie obu grzybów może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne. Producenci niektórych suplementów diety łączą je również w jednym preparacie.