Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Reishi. Czy warto je suplementować?

Słuchaj artykułu

Grzyby reishi są stosowane od prawie dwóch tysięcy lat w medycynie ludowej w Azji. W przeszłości były one uznawane za magiczne i stosowano je w leczeniu wielu dolegliwości. Jakie działanie wykazuje reishi?

Reishi. Czy warto je suplementować?

Czym jest reishi? 

Reishi (łac. Ganoderma lucidum, pol. lakownica żółtawa) to japońska nazwa gatunku grzyba. W Chinach nazywana jest również lingzhi, czyli ziołem o mocy duchowej. Znana jest także pod nazwą boskiego grzyba nieśmiertelności. Informacje na temat reishi można znaleźć w księgach sprzed kilku tysięcy lat. W przeszłości wykonywano z nich nawet lecznicze amulety.  

Grzyby Reishi występują w 6 odmianach. Według badań najcenniejszy jest rodzaj czerwony. Można go spotkać prawie na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, natomiast w Europie występuje bardzo rzadko. Najczęściej rośnie w wilgotnych miejscach przy brzegach rzek. Jest pasożytem rosnącym na martwych lub osłabionych drzewach. 

Reishi – właściwości 

Reishi jest zaliczany do grupy roślin i grzybów adaptogennych. Są to gatunki, które zawierają substancje wspierające utrzymanie równowagi wewnętrznej organizmu. Mają za zadanie zmniejszać skutki stresu i przystosowywać ludzkie ciało do czynników zewnętrznych. Reishi zawiera liczne składniki aktywne biologicznie, m.in. węglowodany proste i złożone, a także aminokwasy i liczne białka. Najistotniejsze nieorganiczne jony to magnez, wapń, cynk i żelazo.  

Zgodnie z badaniami naukowymi, reishi wykazuje działanie przeciwutleniające i ochronne na komórki i tkanki przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu ma także właściwości spowalniające starzenie się organizmu i działa ochronnie na układ nerwowy (działanie neuroprotekcyjne). 

Reishi wykazuje również działania: 

  • rozszerzające naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do narządów i dotlenienia się mięsień sercowy; 
  • obniżające ciśnienie krwi poprzez zmniejszenie naporu ciśnienia na ścianki żył i tętnic; 
  • obniżające poziom angiotensyny II (związek, który wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi);  
  • zapobiegające miażdżycy i tworzeniu się zakrzepów; 
  • regulujące poziom cukru we krwi, dzięki wpływowi na regenerację i namnażanie komórek beta trzustki odpowiedzialnych za wydzielanie insuliny i obniżanie poziomu glukozy we krwi;  
  • odpornościowe, dlatego można go spożywać podczas okresu jesienno-zimowego, a także podczas osłabienia organizmu; 
  • przeciwalergiczne poprzez zmniejszenie reakcji nadwrażliwości; 
  • przeciwwirusowe przeciwko niektórym chorobom (m. in. HIV i wirusowi Epsteina-Barra); 
  • antyangiogenne, antyproliferacyjne i proapoptozowe (tzn. wspomagające proces zaprogramowanej śmierci komórki), dlatego też reishi może mieć działanie przeciwnowotworowe; efekt ten jest oparty na zatrzymywaniu cyklu komórkowego; 
  • łagodzące objawy astmy oskrzelowej i zapalenia oskrzeli; 
  • ułatwiające zasypianie.

Suplementy z reishi
Zakupy z doradcą Gemini

Przeciwwskazania do stosowania reishi

  • Ciąża i okres karmienia piersią; 
  • Wiek poniżej 18 lat;
  • Problemy z krzepliwością krwi;
  • Stany pooperacyjne; 
  • Problemy z ciśnieniem tętniczym krwi; 
  • Trombocytopenia (stosowanie reishi może zwiększać ryzyko występowania krwawień). 

Suplementy z reishi stosuj w taki sposób i w takich ilościach, jakie są zalecane przez producenta. Możesz kupić je w formie sproszkowanej, tabletek, kapsułek, wyciągu w postaci płynu do picia.  

Zazwyczaj producenci zalecają robienie przerw w stosowaniu preparatów z reishi. Przyczyną jest możliwe pojawienie się skutków ubocznych przy dłuższym przyjmowaniu tych suplementów. Mogą wystąpić: wysypka i świąd, niestrawność, ból głowy, a także krwawienie z nosa i krwawe stolce. 

Grzyby reishi a odchudzanie 

Reishi zawiera liczne składniki aktywne, które przyczyniają się do zwiększenia metabolizmu. Dzięki temu ciało zużywa więcej energii i wydajniej trawi pokarm. Energia jest pobierana z rozpadu tkanki tłuszczowej, dzięki czemu może dojść do spadku masy ciała. Pamiętaj jednak, że podstawą odchudzania jest zawsze dieta i aktywność fizyczna. Samo przyjmowanie suplementów może nie przynieść zadowalających efektów.

Przeczytaj również:
Cordyceps. Właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://www.solvelabs.eu/blog/28_adaptogeny-ziola-dostosowane-do-xxi-wieku.html
  2. Załuski D., Smolarz H.D., Eleutherococcus senticosus – przykład rośliny adaptogennej, Postępy fitoterapii, 4/2008. 
  3. https://solgar.pl/produkty/suplementy-specjalne/reishi-shitake-maitake-ekstrakty 
  4. Grys A. i in., Ganoderma lucidum – grzyb o cennych właściwościach farmakologicznych, Postępy Fitoterapii, 1/2011. 
  5. https://auraherbals.pl/leksykon/grzyby-reishi/#przeciwwskazania-w-stosowaniu-grzybyow-reishi 
  6. https://herbanew.pl/grzyb-reishi-na-odchudzanie-jak-reishi-pomaga-schudnac/ 
  7. Wachtel-Galor S., Yuen J., Buswell J.A., Benzie F., Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi), Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects, CRC Press/Taylor & Francis, 2011.
  1. 20 września 2023, 17:08
    Jolanta

    Warto spróbować

  2. 16 czerwca 2024, 13:48
    Andrzej

    Witam,przez jaki okres można brać Reishi i jaka powinna być ewentualna przerwa ?
    Czy można łączyć Reishi i Cordyceps ?
    Pozdrawiam Andrzej

    1. 17 czerwca 2024, 14:54
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Reishi najlepiej przyjmować przez miesiąc i zrobić przerwę na ok. 2 tygodnie, aby ocenić efekty i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Długotrwałe skutki przyjmowania Reishi nie zostały jeszcze zbadane, choć przyjmowanie do roku jest prawdopodobnie bezpieczne.
      Łączenie obu grzybów może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne​. Producenci niektórych suplementów diety łączą je również w jednym preparacie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę