Rukola. Sprawdź nasze przepisy na pyszne dania!
Rukola jest nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa. Jakie witaminy i minerały w sobie kryje? Zobacz, jak przygotować z nią pyszny posiłek i na stałe włączyć do diety!
Rukola – jakie są jej właściwości?
Rukola, czyli inaczej rokietta siewna (Eruca sativa L.) należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Jadalną częścią rukoli są liście o lekko pikantnym i orzechowym smaku. Używamy jej jako zamiennika pieprzu w produkcji musztardy, a z jej nasion otrzymujemy olej. Poza walorami smakowymi warto zwrócić uwagę na witaminy i minerały, które zawiera. Rukola jest bogata w:
- witaminę K,
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,
- witaminę C,
- foliany,
- wapń,
- potas,
- żelazo,
- magnez,
- mangan.
100 g rukoli prawie w 100% pokrywa dobowe zapotrzebowanie na witaminę K i w ok. 50% – na witaminę A.
W liściach rukoli znajdziemy także związki o wysokiej aktywności biologicznej:
- polifenole (kwercetyna, rutyna, kwas ferulowy),
- karotenoidy (luteina, zeaksantyna),
- glukozynolany,
- izotiocyjaniany.
Zielonolistne warzywa, takie jak rukola, zawierają dużą ilość azotanów oraz chlorofil. Azotany zwiększają dostępność tlenku azotu w organizmie, a tym samym poprawiają przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Chlorofil natomiast działa detoksykująco.
Jeśli często sięgasz po warzywa o zielonych liściach, zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i wystąpienia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).
Dzięki wysokiej zawartości witaminy K i wapnia rukola wspiera układ kostny. Powinna zatem znaleźć się w Twojej diecie, jeśli chorujesz na osteopenię lub osteoporozę. Ze względu na sporą dawkę żelaza i folianów spożywaj ją przy anemii. Zawarty w rukoli kwas foliowy to związek niezbędny dla kobiet w ciąży, a potas pozytywnie wpłynie na układ krwionośny. W rukoli znajdują się również witaminy A i C. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
Rukola – jakie ma wartości odżywcze?
Rukola to warzywo niskokaloryczne – w 100 g znajdziesz tylko 25 kcal!
Poza niską wartością kaloryczną 100 g rukoli zawiera:
- 2,6 g białka,
- 0,7 g tłuszczu,
- 3,7 g węglowodanów,
- 1,6 g błonnika pokarmowego.
Dodatkowo posiada niski indeks (32) i ładunek glikemiczny (1,7). Oznacza to, że rukola jest idealna dla osób zmagających się z nadmierną masą ciała oraz chorujących na cukrzycę i insulinooporność.
Kiedy musisz ograniczyć rukolę?
Rukola zawiera wysoką dawkę witaminy K. Pamiętaj, by ograniczyć jej spożywanie, jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę czy kwas acetylosalicylowy). Nadmiar witaminy K może wywołać krwawienie.
Jak rośnie rukola?
Jeśli jesteś miłośnikiem rukoli, możesz zdecydować się na domową uprawę. Siejemy ją od marca do września, a pierwsze plony zbieramy już po kilku tygodniach. Możesz uprawiać ją w doniczce i trzymać na balkonie.
Rukola – przepisy
Jak wykorzystać rukolę? Przygotuj z nią sałatkę, kanapki, tortillę lub pizzę. Pasuje również do koktajli i owoców. Jej delikatną ostrość możesz złagodzić innymi dodatkami. Bardzo dobrze komponuje się z pomidorami, cytrusami, serami, drobiem oraz orzechami.
Sałatka z rukolą, burakami, orzechami i kozim serem
Składniki:
- pół upieczonego buraka,
- 2 garści rukoli,
- 15 g orzechów włoskich,
- 40 g koziego sera.
Sos:
- 1 łyżka oliwy,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- pół łyżeczki miodu,
- łyżka wody,
- szczypta pieprzu.
Przygotowanie: Na rukoli połóż pokrojonego w plasterki upieczonego lub ugotowanego buraka. Dodaj lekko posiekane orzechy i pokruszony ser. Całość polej sosem.
Sałatka z jabłkiem i rukolą
Składniki:
- garść rukoli,
- 125 g twarogu,
- pół jabłka,
- łyżka oleju sezamowego,
- łyżeczka pestek dyni,
- łyżeczka erytrytolu.
Przygotowanie: Ułóż na talerzu rukolę, a na niej pokrojone w plastry jabłko. Dodaj pokruszony twaróg. Całość skrop olejem, posyp erytrolem oraz pestkami dyni.
Koktajl owocowy z rukolą
Składniki:
- 1 banan,
- 200 g truskawek,
- garść rukoli,
- 60 ml wody mineralnej.
Przygotowanie: Zblenduj wszystkie składniki.
Pasta z suszonych pomidorów z serem feta i rukolą
Składniki:
- 60 g suszonych pomidorów,
- ząbek czosnku,
- 30 g sera feta,
- garść rukoli,
- łyżka oliwy z oliwek,
- szczypta pieprzu.
Przygotowanie: Wszystkie składniki zblenduj na gładką masę. Przygotowana pasta to świetny dodatek do pieczywa.
- Bell L., Wagstaff C., Rocket science: A review of phytochemical & health-related research in Eruca & Diplotaxis species, Food Chem X 2019 March 30;1:100002 usda.gov.
- Frączek B. i wsp, Dietetyka sportowa, PZWL, Warszawa 2020, 816-817.
- Ohta K., Takeshita T., Funabashi M., Oda S., Naturally grown rucola, Eruca sativa, contains more α-linolenic acid than conventionally grown.
- https://dietetycy.org.pl/rukola-wlasciwosci/.