Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
11

Sól emska. Jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Sól emską stosuje się w łagodzeniu takich objawów przeziębienia jak kaszel, ból gardła i chrypa. Jakie ma właściwości i kiedy warto ją stosować? Odpowiadamy!

Sól emska. Jakie ma właściwości?

Sól emska co to jest? 

Sól emska w naturalnej postaci jest białym proszkiem wykorzystywanym do tworzenia tabletek, które dostępne są w aptekach. W skład soli emskiej wchodzą takie sole nieorganiczne jak: wodorowęglan sodu, bromek sodu, bezwodny fosforan wapnia, chlorek sodu, bezwodny siarczan sodu, siarczan potasu. Rozpuszczając 10 tabletek soli emskiej w 1 litrze wody, uzyskamy roztwór zbliżony składem do naturalnych soli kopalnych. Naturalnym źródłem ich pochodzenia są złoża występujące w okolicach niemieckiego kurortu o nazwie Bad Ems w Nadrenii-Palatynacie nad rzeką Lahn. 

Sól emska właściwości 

Dzięki zawartości związków chemicznych, tabletki emskie wykazują działanie wykrztuśne poprzez zwiększenie upłynnienia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Mechanizm ich działania polega na pobudzeniu wydzielania śluzu przez gruczoły oskrzelowe. Dodatkowo wodorowęglan sodu dzięki swoim właściwościom wpływa na zmianę pH wydzieliny z kwasowej na bardziej zasadową, co przyczynia się do jej upłynnienia i łatwiejszego usunięcia poprzez odkrztuszenie.  

Wskazuje się też, że sól emska, dzięki właściwościom drażniącym na błonę śluzową żołądka, może pobudzać do działania gruczoły oskrzelowe na drodze odruchowej, co w konsekwencji prowadzić może do rozluźnienia zalegającej wydzieliny.  Uważa się, że tabletki emskie nie wykazują działania przeciwkaszlowego w znaczeniu dosłownym. Jednakże poprzez działanie o charakterze wykrztuśnym mogą przyczyniać się do usuwania przyczyny uporczywego kaszlu. Należy jednak pamiętać, że tylko systematyczne stosowanie przez minimum kilka dni może poprawić stan zdrowia chorego. 

Sól emska zastosowanie

Sól emska w problemach z gardłem 

W aptece dostaniemy tabletki emskie do ssania. Takie tabletki łagodzą suchość gardła i jamy ustnej. Tabletki emskie wykazują także łagodne działanie przeciwbólowe. Stosuje się je 3-5 razy w ciągu dnia. Jedna dawka leku to jedna tabletka, którą należy ssać do momentu jej całkowitego rozpadu. 

Sól emska a COVID-19 

W zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 jednym z zajmowanych chorobowo obszarów może być nabłonek znajdujący się w górnym odcinku dróg oddechowych, nosa i zatok przynosowych. W trakcie rozwoju zakażenia może dojść do jego uszkodzenia, co prowadzi do kataru i kaszlu. Obecnie, w celu złagodzenia dolegliwości i stworzenia warunków do szybszej regeneracji, pomocniczo można stosować witaminy A i E oraz sól emską, która wykazuje działanie mukolityczne, czyli rozrzedzające zalegającą wydzielinę. 

Inhalacje z soli emskiej 

Sól emską można stosować nie tylko jako lek do picia czy ssania, ale także jako środek do inhalacji. Metoda ta może być przydatna w leczeniu pomocniczym anginy czy zapalenia zatok. Inhalacje z soli emskiej w połączeniu z naparami z rumianku i szałwii lekarskiej mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję gardła. 

Sól emska a leczenie zatok 

Leczenie zapalenia zatok lekami zawierającymi sól emską ma charakter pomocniczy. W tym przypadku sól emska jest tylko dopełnieniem terapii farmakologicznej. Terapia farmakologiczna w leczeniu zatok opiera się na preparatach miejscowych obkurczających śluzówkę nosa, lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a niekiedy także antybiotykach. 


Sól emska
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Sól emska przeciwwskazania 

Najważniejszym przeciwwskazaniem do zastosowania tabletek zawierających w składzie sól emską jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku.  

Nie przyjmuj soli emskiej, jeśli jesteś uczulona na którąkolwiek z wymienionych w ulotce substancji czynnych bądź substancji pomocniczych. 

Sól emska jest przeciwwskazana również u osób, które chorują na gruźlicę lub krztusiec. Przeciwwskazaniem jest także zapalenie opłucnej. Podczas wizyty w aptece poinformuj farmaceutę o swoich alergiach i chorobach w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. 

Sól emska skutki uboczne 

  • Nudności, 
  • dyskomfort w jamie brzusznej,  
  • zaostrzenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,  
  • zgaga,  
  • wzdęcia

Długotrwałe stosowanie soli emskiej może prowadzić do tworzenia kamieni nerkowych, a w konsekwencji przyczyniać się do występowania zakażeń dróg moczowych. 

Sól emska cena 

Cena preparatów dostępnych w aptece jest różna. W wielu przypadkach zależne jest to od postaci leku. Obecnie można nabyć w aptece na przykład tabletki zawierające sól emską do ssania. Ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wielkości opakowania. Najpopularniejsze są jednak tabletki musujące, których w opakowaniu znajduje się zdecydowanie więcej, bo nawet 40 ich cena nie przekracza kilkunastu złotych. Warto też pamiętać, że preparaty zawierające sól emską są dostępne bez recepty w każdej aptece, ale przed ich zakupem warto poradzić się farmaceuty. 

Przeczytaj również:
Sposoby na flegmę w gardle


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/263319,zespol-postcovidowy-w-otolaryngologii. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/118071,czy-w-trakcie-leczenia-anginy-mozna-stosowac-inhalacje. 
  • Zapalenie zatok jak pomóc pacjentowi?, farmacja.pl. 
  • Vademecum leków, SAL EMS ARTIFICIALE, Ośrodek Informacji Naukowej Polfa, Warszawa 1998: 1344-1345. 
  • https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/dosolic-chorobie/. 
  • SAL EMS FACTITUM, ChPL.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę