Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
20

Pielęgnacja skóry suchej krok po kroku

Słuchaj artykułu

Sucha skóra bywa dużym utrapieniem, dlatego warto poznać jej potrzeby i traktować ją delikatnie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dostosowanych do potrzeb wymagającej cery. Powiemy o nich w tym artykule.

Pielęgnacja skóry suchej krok po kroku

Dlaczego skóra jest sucha? 

Suchą skórę twarzy i ciała łączy to samo zjawisko: duża utrata zawartości wody. W wyniku tego skóra staje się szorstka w dotyku i swędząca, czemu dodatkowo towarzyszy uczucie kłucia i pieczenia. Skóra może stać się sucha w wyniku błędnej pielęgnacji, ale w większości przypadków jest to uwarunkowane genetycznie.

Sucha skóra – jak ją nawilżyć? 

Główną potrzebą suchej skóry jest jej odpowiednie nawilżenie. W przypadku suchej skóry ciała często wystarczy codzienne nakładanie balsamu nawilżającego oraz zmniejszenie liczby gorących kąpieli. W poważniejszych przypadkach warto zastosować emolienty do mycia i smarowania. 

W skład kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry suchej wchodzą substancje: 

  • okluzyjne, np. wazelina, lanolina; 
  • utrzymujące wilgoć, np. gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol
  • modyfikujące warstwę rogową, np. ceramidy, mocznik, kwas mlekowy;
  • zmiękczające, np. stearynian cetylu.

Emolienty
Zakupy z doradcą Gemini

Sucha skóra głowy – co robić? 

Sucha i swędząca skóra głowy może być wynikiem atopowego zapalenia skóry (AZS), jak również źle dobranej pielęgnacji. W pierwszym przypadku warto zaopatrzyć się w odżywkę na suchą skórę głowy oraz szampony dla osób z AZS.  

Źle dobrana pielęgnacja skóry głowy również może ją wysuszyć. Nadmierne używanie szamponów zawierających w składzie SLS i SLES może doprowadzić do zaburzenia równowagi hydrolipidowej. W takim przypadku wypróbuj preparaty przeznaczone dla bardzo delikatnych włosów i skóry głowy.


Szampony bez SLS i SLES

Jak dbać o suchą skórę twarzy?  

Sucha skóra twarzy bardzo często sprawia więcej problemów niż reszta ciała. Wynika to z tego, że twarz jest najmocniej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne i zmieniające się warunki pogodowe (temperatura, wilgotność). Kosmetyki do makijażu również mogą potęgować wysuszenie.

Dobierając preparat nawilżający, pamiętaj, by zawierał substancje z każdej wymienionej wcześniej grupy składników aktywnych.   

Cera sucha – pielęgnacja poranna

1. Oczyszczanie 

Rano zmyj z twarzy resztki preparatów nałożonych na nią na noc. W tym celu sprawdzą się np. delikatne pianki myjące. Nie zawierają one mocnych detergentów, które zaburzyłyby barierę hydrolipidową skóry.

2.  Tonizowanie 

W przypadku suchej skóry wybieraj preparaty bez alkoholu etylowego. W składach szukaj natomiast nawilżającej gliceryny, wody termalnej czy wyciągów roślinnych.


Toniki do cery suchej

3. Ochrona przed promieniowaniem UV 

Promieniowanie UVA i UVB niekorzystnie wpływa na stan cery. W przypadku suchej skóry sprawdzą się kremowe i emulsyjne formuły preparatów przeciwsłonecznych. Jeśli skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia, przed nałożeniem kremu z SPF możesz posmarować twarz kremem nawilżającym.


SPF do cery suchej

Cera sucha – pielęgnacja wieczorna 

1. Wieczorne oczyszczanie 

Skóra po całym dniu wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Jeśli nakładasz makijaż i/lub filtry przeciwsłoneczne, wykonaj dwuetapowe oczyszczanie. Pierwszym etapem jest użycie kosmetyku o olejowej formule, który rozpuści „tłuste” zanieczyszczenia. Kolejnym etapem jest zmycie olejowej warstwy przy pomocy delikatnego żelu do mycia twarzy i wody. 

Raz na dwa tygodnie wykonaj delikatny peeling enzymatyczny.


Oczyszczanie cery suchej

2. Tonizowanie 

Jak w przypadku pielęgnacji porannej. 

3. Intensywne nawilżanie 

Nałóż na twarz serum nawilżające, np. z kwasem hialuronowym i ceramidami. Następnie krem nawilżający na noc przeznaczony do skóry suchej.


Kremy i maski do cery suchej

Przeczytaj również:
Pielęgnacja skóry tłustej krok po kroku

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę