Właściwości orzechów – część druga
W pierwszej części zostały omówione właściwości migdałów, orzechów nerkowca, orzechów włoskich, laskowych, pistacji oraz orzeszków ziemnych. Teraz czas na pozostałe orzechy.
Orzechy pekan – właściwości
Orzechy pekan są owocem orzesznika jadalnego i z punktu widzenia botaniki nie są orzechami, ale pestkowcami. W swym składzie posiadają dużo tłuszczu, natomiast mało białka. Podobnie do orzechów laskowych zawierają sporo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a oprócz tego dużo kwasów wielonienasyconych. Pekan stanowią bogate źródło cynku, a już 100 g orzechów zaspokaja dzienną dawkę cynku w 60%. W ich składzie występują również: antyoksydanty, witaminy: B1, B6, B5 i sole mineralne: magnez, mangan, miedź, żelazo oraz potasu. Mogą stanowić samodzielną przekąskę lub być dodatkiem do ciast.
Kaloryczność orzechów pekan wynosi 692 kcal/100 g.
Orzechy makadamia – właściwości
Orzechy makadamia pochodzą z Australii. Z uwagi na bardzo twardą skorupę w sklepach sprzedaje się już ich łuskaną postać. Podobnie jak orzechy pekan są tłuste i mocno kaloryczne. W swym składzie mają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co sprzyjają profilaktyce zakrzepicy i chorób wieńcowych. Mogą stanowić samodzielną przekąskę lub być dodatkiem do ciast. Warto zauważyć, iż olej z orzechów makadamia znalazł zastosowanie również w kosmetyce, ponieważ wspaniale nawilża, a przez to jest polecany w pielęgnacji skóry głowy oraz włosów.
Kaloryczność orzechów makadamia wynosi 718 kcal/100 g.
Orzechy makadamia i orzechy laskowe są szczególnie zasobne w kwas oleinowy ważny w profilaktyce chorób serca.
Orzeszki piniowe – właściwości
Orzeszki piniowe powstają z szyszki śródziemnomorskiego gatunku sosny. Są bardzo malutkie, dlatego stanowią doskonały dodatek do dań i jeden ze składników sosu pesto. Wyróżniają się delikatnym smakiem, a dzięki zawartości kwasów tłuszczowych obniżają poziom cholesterolu. Stanowią również źródło magnezu i cynku. Z powodzeniem mogą być stosowane przy łagodzeniu stanów zapalnych, w walce z kaszlem suchym. Są najdroższymi z dostępnych na rynku orzechów, a przy tym szybko jełczeją, więc nie warto kupować ich w większej ilości.
Kaloryczność orzeszków piniowych wynosi 629 kcal/100 g.
Orzechy brazylijskie – właściwości
Orzechy brazylijskie to nasiona drzewa zwanego orzesznicą wyniosłą, która najczęściej spotykana jest w dzikich lasach Amazonii. To doskonałe źródło selenu – niezwykle przydatnego w męskim organizmie pierwiastka, który wspomaga produkcję nasienia. Nie zapominajmy także o pozytywnym wpływie orzechów brazylijskich na tarczycę. Spożycie jednego orzecha brazylijskiego dziennie zaspokaja w pełni dzienną dawkę właściwą dla organizmu. Orzechy te zawierają również witaminę E, wykazującą właściwości przeciwutleniające, a przez to zapobiegają degradacji komórek. Podobnie do orzechów laskowych w swym składzie mają znaczną przewagę mniej korzystnych kwasów omega 6 do omega 3. Z uwagi na skład tłuszczów w tych orzechach ich spożywanie wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, reguluje ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, wzmacnia odporność.
Orzechy brazylijskie posiadają również w swym składzie dużo magnezu, boru, cynku, wapnia, potasu, miedzi i manganu, witaminy występujące nich w większych ilościach to witamina E, B1 i cholina, stanowią również źródło błonnika.
Orzechy brazylijskie znalazły zastosowanie również w kosmetologii. Najczęściej używa się oleju wytłaczanego z tych orzechów, ze stężeniem kwasu oleinowego w wysokości 51%. Działa on ochronnie na skórę suchą i zapobiega przez naskórkowej utracie wody.
Mimo wszystko najczęściej jada się te orzechy na surowo. Można dodawać je do sałatek owocowych lub warzywnych, a także sosu lub mięsa.
Kaloryczność orzechów brazylijskich wynosi 660 kcal/100 g.
Orzech kokosowy – właściwości
Orzech kokosowy głównie znany jest pod postacią startej i wysuszonej białej wewnętrznej wyściółki orzecha palmy kokosowej. Z miąższu tego orzecha można wycisnąć olej, który już w temperaturze 25°C przyjmuje postać stałą (tzw. masło kokosowe). Kokos zawiera najmniej białka i tłuszczu spośród wszystkich orzechów, a zawarte w nim w większości nasycone kwasy tłuszczowe sprawiają, że nie powinien być spożywany w większych ilościach przez osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Kokos posiada w większości nasycone kwasy tłuszczowe, toteż nie powinien być jedzony w większych ilościach przez osoby cierpiące na problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Kaloryczność orzecha kokosowego wynosi 354 kcal/100 g.
Warto wiedzieć
Przed zakupem orzechów warto zapoznać się z kilkoma cennymi wskazówkami:
- Łupiny chronią orzech przed czynnikami atmosferycznymi, a także spowalniają procesy utleniania, toteż warto kupować całe orzechy, a rozłupywać je na chwilę przed zjedzeniem.
- Orzechy łuskane po zakupie muszą być przetrzymywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu, najlepiej w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.
- Kupujmy, o ile jest to możliwe, surowe orzechy. Ich prażenie czy pieczenie powoduje utratę cennych dla naszego organizmu antyoksydantów.
- Pamiętajmy, że orzechy są silnymi alergenami. Dlatego przed ich skosztowaniem, upewnijmy się, czy nie jesteśmy na nie przypadkiem uczuleni.
Przeczytaj również: Właściwości orzechów – część pierwsza