Artykuły
Fobie
Fobie należą do grupy zaburzeń lękowych, dla których charakterystyczny jest silny strach przed określonym zjawiskiem (np. jakimś obiektem, sytuacją), przy czym strach ten jest nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia.
Fobia jest zaburzeniem, które występuje na całym świecie, we wszystkich kulturach i warstwach społecznych. Szacuje się, że fobie występują częściej u kobiet, a współczesny poziom wiedzy nie jest wystarczający, aby odpowiedzieć na pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy.
Naukowcy upatrują źródeł fobii w:
Strach, z jakim mamy do czynienia w przypadku fobii, jest ukierunkowany na specyficzny obiekt, który osoba z fobią uznaje za zagrażający. Pojawia się w momencie zetknięcie się z obiektem i mija wraz z usunięciem zagrożenia. Cechy te odróżniają strach od lęku, który jest zgeneralizowany, niejasny (nie jest ukierunkowany) oraz utrzymuje się w czasie (poczucie zagrożenia nie mija).
Granica pomiędzy zwykłym strachem będącym naturalnym stanem emocjonalnym występującym u ludzi w sytuacji, gdy czujemy, że grozi nam niebezpieczeństwo, może być określona przez uwzględnienie trzech cech charakterystycznych dla strachu fobicznego, który jest ostry, uporczywy i nieadaptacyjny.
Możemy podejrzewać, że dana osoba zmaga się z fobią, jeśli spełnia następujące kryteria diagnostyczne:
Objawy fobii możemy podzielić na te związane z ludzką psychiką oraz objawy fizyczne.
Do objawów psychicznych zaliczamy:
Objawy fizyczne występujące u osób cierpiących na fobię w sytuacji zetknięcia się z obiektem lub sytuacją zagrażającą to:
Objawy fobii są identyczne u wszystkich osób cierpiących, różne są jednak jej przedmioty, np. u jednej osoby występuje strach przed pająkami, a u innej przed prowadzeniem samochodu, ale w obliczu zetknięcia się z nimi obie osoby zareagują podobnie i wystąpią u nich te same objawy.
W fachowej literaturze opisuje się następujące rodzaje fobii:
Rodzaje fobii specyficznych:
Wiek ujawniania się fobii specyficznych jest różny w zależności od rodzaju. W przypadku fobii przed zwierzętami, zastrzykiem i fobii sytuacyjnych jest to dzieciństwo oraz okres pomiędzy 20-30. rokiem życia (fobie sytuacyjne). Fobie z grupy „inne” pojawiają się zwykle u osób w średnim wieku, a te związane ze środowiskiem nie mają związku z wiekiem i rozpoczynają się z podobną częstotliwością u ludzi ze wszystkich grup wiekowych.
Każda sytuacja lub obiekt ma potencjał, aby nabrać charakteru fobicznego. Dzieje się tak, gdyż przedmiot fobii w dużej mierze jest uwarunkowany osobistymi doświadczeniami jednostki. Są jednak pewne obiekty i sytuacje, które wywołują strach z większą częstotliwością niż ma to miejsce w przypadku pozostałych fobii. Ma to związek z ewolucjonizmem – część fobii pozawalała naszym przodkom przetrwać w niesprzyjających warunkach (np. strach przed niektórymi zwierzętami) i była przekazywana genetycznie z pokolenia na pokolenie aż do naszych czasów. Za możliwą przyczynę można też przyjąć fakt większej powszechności i dostępności niektórych przedmiotów, np. we wszystkich zakątkach świata spotkamy owady, uniwersalność śmierci itp.
Osoby zmagające się z fobią społeczną odczuwają silny strach w sytuacjach społecznych, obawiają się bycia obserwowanym i ocenianym przez innych. Mają wrażenie, że ich zachowanie doprowadzi ich do sytuacji, w której będą upokorzone lub zażenowane. Fobia może mieć charakter uogólniony (strach wywołuje wówczas np. rozmawianie, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich, randkowanie) lub specyficzny (strach spowodowany jest np. wyłącznie rozmową z ludźmi, których uważamy za „wyżej postawionych”, np. szef, nauczyciel).
Osoba cierpiąca na agorafobię odczuwa silny strach, kiedy jest zmuszona opuścić swój dom i przebywać w miejscach publicznych. Obawy mogą dotyczyć tłumów, otwartej przestrzeni czy poruszania się środkami transportu publicznego, czyli warunków, w których wedle oceny osoby zmagającej się z agorafobią, w przypadku ataku możliwości ucieczki mogą być ograniczone.
Może obejmować swoim zasięgiem szeroki zakres sytuacji i obiektów związanych z byciem z dala od gruntu. Dana osoba może np. nie być w stanie wejść na drabinę czy spojrzeć w dół, stojąc na balkonie. Strach może wzbudzać perspektywa odbycia wspinaczki górskiej czy podróży samolotem.
Często silnie związana z akrofobią. Jednak nie zawsze powodem odczuwania strachu przed lataniem jest wysokość. Osoba z awiofobią może być także przerażona wizją katastrofy lotniczej i związaną z tym utratą życia.
Jest to obawa przed przebywaniem w zamkniętym, małym, ciasnym pomieszczeniu. Klaustrofobia to strach przed znalezieniem się w miejscu, z którego nie można uciec.
Może dotyczyć jednej lub wielu klas insektów, np. przedmiotem fobii są tylko ćmy. Często jej ujawnienie się ma związek z traumatycznymi doświadczeniami, np. użądlenie pszczoły w przeszłości spowodowało u kogoś wstrząs anafilaktyczny.
Należą do grupy fobii przed zwierzętami. Są one częścią naszego repertuaru genowego (wrodzone, pozostałość po naszych przodkach).
Zwykle rozwija się u ludzi jako skutek traumatycznych doświadczeń z przeszłości – ugryzienia przez psa lub bycia świadkiem ataku zwierzęcia na człowieka. W ekstremalnych przypadkach osoba cierpiąca na kynofobię może unikać nawet wyjścia na spacer z obawy przed możliwością spotkania tego czworonoga.
Grzmoty, błyskawice i silny wiatr mogą wywołać u osoby z brontofobią nawet atak paniki, szczególnie w sytuacji, gdy w czasie burzy znajduje się ona na zewnątrz lub jest sama w domu.
Jest to intensywny strach przed ostrymi lub spiczastymi przedmiotami (igły, nożyce, noże). Fobia ta może okazać się wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia człowieka, gdyż często powstrzymuje go przed korzystaniem z pomocy medycznej w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko użycia np. igły czy skalpela (pobieranie krwi, szczepienie, założenie wenflonu, operacje i zabiegi).
Leczenie fobii zwykle odbywa się przy pomocy terapii poznawczo-behawioralnej. W niektórych przypadkach korzysta się także z leczenia farmakologicznego, np. w przypadku fobii społecznej czy agorafobii (szczególnie gdy objawy są nasilone i w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Najczęstszymi metodami stosowanymi w psychoterapii w ramach terapii poznawczo-behawioralnej fobii są:
Źródła: