Bazylia – właściwości i zastosowanie
Bazylia pospolita nazywana potocznie bazylią wonną, bazylkiem ogrodowym, bazylijką zwyczajną, balsamem, bazyliszką polską. Jest to gatunek rośliny jednorocznej. Jest ona rośliną uprawną i można ją z powodzeniem hodować w warunkach domowych, w doniczce.
Historia bazylii
Nazwa tego zioła ma źródło w greckim słowie basileus, co oznacza król. Dawniej wierzono bowiem, iż tylko król jest w stanie zerwać tę roślinę. Natomiast w starożytnym Rzymie nazwa rośliny Basilescus odwoływała się do bazyliszka. W tym okresie bazylię traktowano jako talizman przeciwko bestii. Bazylia uprawiana była już za czasów starożytnego Egiptu, występowała również w kulturze chrześcijańskiej. Według apokryfów to właśnie ona wyrosła w pobliżu grobu Jezusa Chrystusa po jego zmartwychwstaniu.
Na kontynencie europejskim bazylia pojawiła się za czasów panowania Aleksandra Macedońskiego, a w Polsce znana jest od XVI wieku. W tradycji nowożytnej na terenie Francji bazylię poświęca się św. Annie, będącej patronką ogrodników. Przez wieki bazylia stała się jednym z najbardziej znanych ziół, wykorzystywanych nie tylko w kuchni, ale i medycynie.
Charakterystyka bazylii
Bazylia pospolita to krzew o niewielkich rozmiarach, posiadający charakterystycznie zaokrąglone zielone listki. Okres kwitnienia przypada na przełom lipca oraz sierpnia. Zioło to charakteryzuje się przyjemnym smakiem, jak i zapachem. Odstrasza owady i bywa również uprawiana jako krzew ozdobny.
Surowcem jest ziele bazylii. Są to ulistnione pędy, które zostały ścięte w czasie kwitnienia, a następnie ususzone. Zioło to zawiera olejek eteryczny – olejek bazyliowy (0,5-1,5%) o lekko żółtawej barwie i bardzo silnym korzenno-kwiatowym zapachu. Głównymi składnikami bazylii są:
- cyneol,
- metylochawikol,
- eugenol,
- linalol,
- limonen,
- terpinen,
- cytral.
Ponadto zawiera ona również:
- garbniki (5%),
- flawonoidy,
- substancje gorzkie,
- saponiny,
- witaminy,
- sole mineralne,
- olej tłusty bogaty w oksykwasy tłuszczowe (kwas trionowy).
Jak hodować bazylię?
Roślina ta lubi dobrze nasłonecznione miejsce osłonięte od wiatru. Gleba powinna być pulchna i żyzna, nasycona składnikami odżywczymi. Powinniśmy ją podlewać dość obficie, ale uważać, by jej nie przelać.
Podczas hodowania bazylii nie wolno dopuścić do jej zakwitnięcia. W takiej sytuacji roślina całą swoją energię zaczyna koncentrować na kwiatostanach, ponieważ chce wyprodukować nasiona, a nie nowe liście. Aby mieć pewność, że roślina nie zakwitnie, warto urywać listki z jej wierzchołka. Dzięki temu doskonale się rozkrzewi. Ważne, by zostawić kilka liści u nasady łodygi, dzięki czemu będą mogły dokonać fotosyntezy z promieni słonecznych. Bazylia posiada silne zdolności regeneracyjne i jeśli tylko jest zdrowa, to z pewnością odbije i wypuści nowe listki.
Bazylia – właściwości lecznicze
- Poprawia smak i aromat potraw, ale również zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przez co ułatwia przemianę materii, dlatego warto ją spożywać w przypadku niestrawności.
- Działa rozkurczowo i kojąco, niwelując nadmiar gazów z organizmu, i ułatwia przyswajanie niektórych składników odżywczych spożywanych produktów. Herbatka z bazylii pomaga zwalczyć kolki czy wzdęcia.
- Jest bogatym źródłem witamin A, C, B5 oraz składników mineralnych, tj. wapnia i magnezu.
- Prawdopodobnie posiada właściwości antydepresyjne, poprawia nastrój oraz dodaje energii do działania – nie jest to jednak działanie udowodnione badaniami.
- Dzięki właściwościom przeciwzapalnym można ją spożywać wspomagająco w przeziębieniach i grypie.
- Pomaga zwalczyć dolegliwości po zabiegach stomatologicznych i skutki migreny. Wykazuje także dobroczynny wpływ na stan skóry, przez co wykorzystuje się ją przy produkcji niektórych kosmetyków. Świeże liście bazylii przyspieszają regenerację skóry.
- Olejki aromatyczne z bazylii charakteryzują się działaniem uspokajającym i relaksującym, dlatego doniczki z tą rośliną znajdują się w wielu gabinetach terapeutycznych. Zapach olejku z bazylii pozwoli nam się zrelaksować i usunie zmęczenie po ciężkim dniu.
- Odwar z bazylii odstrasza komary i muszki, podobnie jak olejki zawarte w samej roślinie. Świeże liście bazylii działają łagodząco na skutki ukąszeń komarów.
Uwaga! Osoby mające problemy z wątrobą, a także kobiety w ciąży i małe dzieci powinny spożywać bazylię ostrożnie i z umiarem.
Okazuje się, że bazylia to nie tylko aromatyczna przyprawa, którą dodajemy do wielu potraw. Ta niepozorna roślina wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych, które warto znać.