Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
14

Mniszek lekarski – właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Czy jedna roślina może być zarówno rośliną jadalną, pastewną, miododajną i leczniczą? Odpowiedzią na to pytanie jest mniszek lekarski! Ziele i korzeń mniszka to surowce farmaceutyczne działające moczopędnie i wpływające na trawienie. Korzeń i liście mogą być również spożywane np. w sałatce. 

Mniszek lekarski – właściwości i zastosowanie

Mniszek lekarski jest rośliną występującą na całym świecie. W zależności od miejsca pochodzenia wyróżnia się wiele odmian i gatunków. Porasta on siedliska ruderalne, łąki, murawy, widne lasy. Można go także powszechnie spotkać na polach uprawnych  tam zaś jest traktowany jako chwastMniszek należy do bylin, czyli roślin, które żyją dłużej niż dwa lata. Jego budowa jest nam zapewne znana, ponieważ to właśnie z nim powinniśmy kojarzyć pospolite „dmuchawce”, które są charakterystyczne dla jego fazy owocowania. Stanowią one aparat lotny ułatwiający rozsiewanie rośliny za pomocą wiatru.  

Mniszek lekarski – zastosowanie 

Mniszek lekarski ma wiele zastosowańMoże być wykorzystywany jako roślina pastewna, jednak spożyty przez zwierzęta w większych ilościach może mieć na nie toksyczny wpływ.  

Możemy go także użyć jako jeden ze składników wiosennej sałatki, ponieważ jest on rośliną jadalną. Zarówno korzeń, jak i liście możemy spożywać na surowo lub po ugotowaniu. Najpierw należy jednak zredukować jego gorzki smak. W tym celu roślinę powinno osłonić się przed słońcem na kilka dni przed zbiorem. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Mniszek lekarski należy także do roślin miododajnychDługi, bo około 30dniowy okres kwitnienia pozwala pszczołom na dłuższy dostęp do pyłku i nektaru. Spekuluje się, iż wydajność miodowa z kwiatów mniszka wynosi ok. 20 kg miodu z hektara porośniętego tą rośliną. Miód mniszkowy ma jasnożółty kolor i szybko się krystalizuje.  

Z mniszka lekarskiego można również samodzielnie sporządzić syrop o konsystencji miodu. Wystarczy zebrać kwitnące, żółte kwiaty mniszka (najlepiej w okresie od końca kwietnia do maja) i ugotować je z cukrem oraz wodą, cały czas mieszając. Następnie roztwór należy przesączyć przez gazę i dalej gotować do uzyskania konsystencji miodu (ok. 2-4 h).   

Ziele mniszka – właściwości  

Ziele mniszka lekarskiego stanowi także surowiec farmaceutyczny. Musi zostać zebrane wczesną wiosną, przed kwitnieniem oraz zostać wysuszone w temperaturze nie wyższej niż 40°C.  

Do substancji chemicznych o znaczeniu farmaceutycznym zaliczamy:  

  • kwasy fenolowe: kawowy, ferulowy, cykoriowy, chlorogenowy 
  • flawonoidy: glikozydy luteoliny, apigeniny, kwercetyny, 
  • kumaryny, 
  • związki mineralne (sole potasu), 
  • witamina C, witaminy z grupy B, β-karoten (w młodych liściach), 
  • polisacharydy, inulina 

Ziele mniszka jest stosowane jako surowiec moczopędny, saluretyczny. Może być podawany w niewydolności i stanach zapalnych nerek. Wzmaga także wydzielanie żółci oraz obniża poziom cukru we krwi. Jego wyciągi podaje się też w przypadku braku łaknienia 

Korzeń mniszka również jest surowcem farmaceutycznymKorzenie muszą zostać zebrane wiosną lub jesienią oraz wysuszone w naturalnych warunkach, najlepiej w zacienionym i przewiewnym miejscu. Jako alternatywę można zastosować suszarnię (temperatura do 30°C).  

Korzeń mniszka w swym składzie zawiera: 

  • kwasy fenolowe i ich estry: cykoriowy, chlorogenowy, 
  • laktony seskwiterpenowetetrahydroridentyna B, glukozydy kwasu taraksynowego, 
  • glikozydy: syrynginadiydrosyryngina, 
  • triterpeny: β- amyrynataraksasterol 
  • fitosterole, 
  • politerpeny, żywice,  
  • inulinę, 
  • związki mineralne (głównie sole potasu). 

Dzięki występowaniu powyższych związków korzeń mniszka ma szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń gastrycznych. Zwiększa ilość soku żołądkowego oraz żółci, ułatwia jej przepływ w drogach żółciowych. Usprawnia także procesy trawienia, a nawet obniża poziom cukru we krwi. 

Może być stosowany: 

  • w niewydolności wątroby,  
  • w momencie niedostatecznego wydzielania soku żołądkowego 
  • w celu ułatwienia trawienia, 
  • jako środek moczopędny,  
  • jako środek obniżający poziom cukru w początkowym stadium cukrzycy 

Jak wid, jedna roślina może mieć wiele różnych zastosowań, dzięki czemu korzystają z niej nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. 

  1. 26 kwietnia 2022, 10:56
    Angelika

    Czy herbatka z mniszka lekarskiego może byś spozywana przy antybiotykoterapii (amoksycylina)?

    1. 27 kwietnia 2022, 08:59
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, herbata z mniszka może być stosowana podczas antybiotykoterapii amoksycyliną. Preparaty nie będą wchodzić w interakcję. Mniszek może zmniejszać wchłanianie antybiotyków chinolowych, do których amoksycylina nie należy.

    2. 9 kwietnia 2024, 21:36
      Sława

      Informacja porada ogólna wystarczająca dla bardziej zaawansowanych ale i tak bardzo użyteczna

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę