Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
36

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW). Jak można się zarazić?

Słuchaj artykułu

Wirusowe zapalenie wątroby często jest mylone z żółtaczką. Jest to bardzo popularny termin, jednak nie do końca uzasadniony. Określa tylko jeden z objawów, który nie zawsze musi wystąpić. Wirusowe zapalenie wątroby wywołuje kilka rodzajów wirusów. Inny jest też przebieg samego zakażenia. Warto zatem wiedzieć, jak można się zarazić poszczególnymi rodzajami zapalenia wątroby i jak się przed nimi uchronić.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW). Jak można się zarazić?

Wirusowe zapalenie wątroby – objawy

Zapalenie wątroby, niezależnie od czynnika, jaki je wywołał, początkowo może przebiegać bezobjawowo. Często można się nawet nie zorientować, że jesteśmy chorzy.

O postępującym zapaleniu mogą świadczyć:

  • wysoka gorączka (nawet powyżej 38°C),
  • uczucie ciągłego przemęczenia,
  • ból mięśni i stawów,
  • brak apetytu,
  • ból brzucha,
  • ciemny mocz,
  • zażółcenie skóry i gałek ocznych.

Przewlekłe zapalenie wątroby może też nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. 

WZW A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, często nazywane też żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk, wywołuje wirus HAV. Można się nim zarazić poprzez zjedzenie zanieczyszczonego jedzenia lub wypicie zakażonej wody. Obszar występowania tego wirusa to głównie kraje o niskim standardzie sanitarnym. Przebieg choroby jest zwykle niezbyt ciężki, a leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów – bólu czy nudności. Nie oznacza to jednak, że można zbagatelizować tę chorobę.

Aby uniknąć zakażenia, zawsze myj warzywa i owoce, pij wodę z pewnych źródeł, a także dbaj o higienę rąk. Skutecznym zabezpieczeniem jest też szczepienie przeciwko WZW A, zwłaszcza jeśli wybierasz się w podróż w rejony o podwyższonym ryzyku zarażenia (Azja, Afryka).


Mydła antybakteryjne

WZW B

Zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B może być niebezpiecznie. Wirus, który je wywołuje, przenosi się drogą pozajelitową.

Do zakażenia może dojść na różne sposoby:

  • w czasie porodu (przeniesienie wirusa z matki na dziecko),
  • podczas stosunku seksualnego z osobą zakażoną,
  • poprzez wkłucie niesterylnej igły (np. podczas zabiegu lub w studiu tatuażu).

U zakażonych dorosłych najczęstszą formą jest zapalenie ostre, które może być zwalczone w ciągu kilku miesięcy. Jeśli jednak do zarażenia dochodzi w dzieciństwie, wirusowe zapalenie wątroby typu B może przejść w formę przewlekłą i prowadzić do poważnych konsekwencji. Wymagane jest wtedy leczenie odpowiednimi lekami przeciwwirusowymi.

Osobom z grup ryzyka (pracownicy służby zdrowia, pacjenci przed planowanym zabiegiem) zalecane jest szczepienie przeciwko WZW B, które skutecznie chroni przed chorobą. 

W Polsce szczepienie niemowląt przeciwko WZW B jest obowiązkowe.

WZW C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C również przenosi się przez zakażoną krew. Do zakażenia dochodzi głównie w szpitalach. Ten typ zapalenia wątroby może prowadzić do poważnych konsekwencji – z marskością i nowotworem włącznie. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki przeciwko temu typowi wirusa, jednak naukowcy już nad nią pracują.

WZW D

Wirus zapalenia wątroby typu D do przetrwania w organizmie potrzebuje obecności wirusa typu B. Nie powoduje więc zapalenia samoistnie, a tylko u osób już zakażonych.

Zapalenie wątroby mogą wywoływać również wirusy, które pierwotnie wywołują inną chorobę, ale w pewnych warunkach zakażenie nimi może skutkować także zapaleniem wątroby. Picie zbyt dużych ilości alkoholu może doprowadzić do tzw. żółtaczki alkoholowej, która często kończy się marskością wątroby lub nowotworem. Czasami własny układ odpornościowy zaczyna atakować i niszczyć komórki, mamy wtedy do czynienia z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby.

Pamiętaj, by dbać o wątrobę. Postaw na odpowiednią dietę – lekkostrawną, bez nadmiernej ilości tłuszczów i dużych ilości alkoholu.

Zioła i substancje wspierające pracę wątroby to: 

  • ostropest plamisty,
  • karczoch zwyczajny,
  • fosfolipidy,
  • cholina,
  • cykoria,
  • kurkuma.

Produkty wspierające wątrobę
Zakupy z doradcą Gemini
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę