Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Natura uzależnienia od palenia papierosów

Słuchaj artykułu

Palenie jest przez wiele osób traktowane jako chwila przyjemności, sposób na odstresowanie się, a nawet utrzymywanie relacji towarzyskich z innymi osobami palącymi. Powodem powszechności palenia papierosów jest też swoiste przyzwolenie społeczne. Należy jednak pamiętać o jego negatywnych konsekwencjach. Palenie tytoniu jest jedną z najważniejszych przyczyn występowania nowotworów oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Natura uzależnienia od palenia papierosów

Co uzależnia?

Przyczyną uzależnienia od papierosów jest nadmierne pobudzenie układu nagrody w mózgu za sprawą nikotyny. Substancja ta wdychana wraz z dymem papierosowym błyskawicznie przedostaje się do krążenia mózgowego, gdzie łączy się z receptorem nikotynowym i powoduje uwolnienie wielu neuroprzekaźników, głównie dopaminy. W ten sposób dochodzi do pobudzenia układu nagrody. Rolą układu nagrody jest wywołanie uczucia satysfakcji i chęci powtarzania czynności, które są ważne dla zachowania życia i przedłużenia gatunku, np. zaspokojenie głodu, pragnienia czy odbycie aktu płciowego. Podczas fizjologicznych działań dopamina jest uwalniana w sposób umiarkowany i krótkotrwały, a jej nadmiar jest metabolizowany lub wchłaniany z powrotem do organizmu. Natomiast nikotyna zawarta w papierosach powoduje niefizjologiczne pobudzenie układu nagrody, dużo silniejsze niż jakikolwiek bodziec naturalny, wywołując przy tym ogromne wyrzuty dopaminy, uczucie euforii i satysfakcji, a jednocześnie zakłócając prawidłowy rytm funkcjonowania układu nagrody.


Stosowane w zwalczeniu nałogu
Zakupy z doradcą Gemini

Długotrwała ekspozycja receptorów nikotynowych na działanie nikotyny poprzez nałogowe palenie papierosów, powoduje zmniejszenie wrażliwości tych receptorów (tzw. desensytyzację). Oznacza to, żeaby wywołać „euforyczny efekt” związany z zapaleniem papierosa, potrzebna jest coraz częstsza stymulacja receptorów.5 Innymi słowy, żeby osiągnąć takie samo uczucie satysfakcji jak na początku palenia, z czasem niezbędna jest coraz większa ilość wypalonych papierosów. Objawem głodu nikotynowego jest lęk i stres, co skłania do ponownego zapalenia papierosa, a to z kolei dodatkowo wzmacnia uzależnienie. Osoba paląca błędnie więc wiąże palenie z odczuciem przyjemności i spokoju oraz zmniejszenia poziomu stresu, podczas gdy wpada w błędne koło uzależnienia.

Rzucenie nałogu palenia papierosów

Co truje?

Dym tytoniowy to nie tylko nikotyna – zidentyfikowano około 4000 zawartych w nim związków. 3500 z nich to tak zwana faza cząstkowa, przy której tak szeroko omawiany w ostatnim czasie smog mógłby uchodzić za świeże powietrze.

Zanieczyszczone powietrze miejskie zawiera około 100 000 cząstek/cm3, natomiast tak zwany główny strumień dymu papierosowego (czyli ten wdychany przez palacza) to 5×109 cząstek/cm3, czyli aż 50 000 razy więcej niż w przypadku smogu!

Cząsteczki tej średnicy mogą uszkadzać płuca. Do najniebezpieczniejszych związków dymu papierosowego należą:

  • tlenek węgla,
  • amoniak,
  • tlenki azotu,
  • cyjanowodór,
  • formaldehyd,
  • aldehyd octowy,
  • lotne N-nitrozoaminy.

Uwaga! Większość z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze.

Jak rzucić palenie?

Niewątpliwie rzucenie palenia jest jedną z najtrudniejszych, ale jednocześnie najlepszych decyzji, jakie może podjąć osoba uzależniona od palenia. Popularnymi metodami wspomagającymi zerwanie z nałogiem są leki stosowane bez recepty – nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) oraz kuracja przy użyciu preparatów z cytyzyną. Jak działają?

Cytyzyna jest naturalnym alkaloidem występującym w nasionach złotokapu zwyczajnego. Mechanizm jej działania polega na większym powinowactwie do receptorów nikotynowych niż sama nikotyna. Cytyzyna blokuje receptory nikotynowe i wypiera z nich podaną wcześniej nikotynę. Nie pobudza jednak wydzielania dopaminy w takim samym stopniu jak nikotyna, dlatego pacjent wciąż może odczuwać chęć zapalenia. Cytyzyna, jak każdy lek, ma swoje działania niepożądane – często zgłaszane są bóle brzucha, mdłości, rozdrażnienie, zmiany nastroju, które są przyczyną przerwania kuracji u ponad 15% leczonych pacjentów. Przeciwwskazaniem do jej stosowania są natomiast niedawno przebyte zawał serca, udar mózgu czy niestabilna dławica piersiowa oraz ciąża i karmienie piersią. Należy pamiętać, że w trakcie kuracji nie wolno palić papierosów, ponieważ może to spowodować wystąpienie lub nasilenie działań niepożądanych.

Nikotyna również jest alkaloidem pochodzenia naturalnego. Znajduje się ona w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego. Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) jest popularną kuracją wspomagającą zaprzestanie palenia. Mechanizm działania NTZ polega na kontrolowanym, stopniowym podawaniu nikotyny w coraz mniejszych dawkach bez narażenia na działanie szkodliwych składników dymu tytoniowego. Podawana w ten sposób nikotyna pozwala na stopniowe zmniejszenie wrażliwości receptorów i zaprzestanie palenia bez odczuwania głodu nikotynowego.

Preparaty NTZ, ze względu na mnogość postaci (gumy do żucia, tabletki do ssania, plastry transdermalne, aerozole do stosowania w jamie ustnej), można dopasować do preferencji lub schorzeń towarzyszących szerokiej grupie pacjentów. Leki zawierające nikotynę mogą być stosowane przez pacjentów ze schorzeniami układu krążenia (w tym po udarze i zawale serca) pod kontrolą lekarza. Preparaty w postaci plastrów transdermalnych są bezpieczne dla osób z chorobami przewodu pokarmowego.

NTZ pod nadzorem lekarza może być stosowana u kobiet w ciąży i karmiących, po rozważeniu korzyści z zaprzestania palenia i ryzyka związanego z leczeniem. Możliwe działania niepożądane, zgłaszane podczas terapii, to m.in. podrażnienie występujące w miejscu podania, zaburzenia ze strony układu oddechowego i nerwowego – działania te występują najczęściej w pierwszych tygodniach terapii i ustępują z czasem.

Walka z uzależnieniem nie jest łatwą rzeczą, ale dzięki połączeniu silnej woli ze wspraciem farmakologicznym, rzucenie palenia będzie łatwiejsze. Ważne jest, aby dobrać metodę i leki, które najlepiej odpowiadają potrzebom osoby palącej i nie poddawać się, nawet jeśli czasem zdarzy się „potknięcie” na drodze do abstynencji.

Źródła:

  1. Dajas-Bailador F, Wonnacott S. Nicotinic acetylcholine receptors and the regulation of neuronal signalling. Trends Pharmacol Sci 2004; 25: 317-24,
  2. Wonnacott S. Presynaptic nicotinic ACh receptors. Trends Neurosci 1997; 20: 92-8,
  3. Nestler EJ. Is there a common molecular pathway for addiction? Nat Neurosci 2005; 8: 1445-9,
  4. Dani JA, De Biasi M. Cellular mechanisms of nicotine addiction. Pharmacol Biochem Behav 2001; 70: 439-46,
  5. Wang H, Sun X. Desensitized nicotinic receptors in brain. Brain Res Brain Res Rev 2005; 48: 420-37,
  6. Dube M.F., Green CR.: Methods of collection of smoke for analytical purposes. Recent Advances in Tobacco Science: Formation, Analysis. and Composition of Tobacco Smoke, 1982,8,42-102,
  7. Ingebrethsen B.l: Aerosol studies of cigarettes smoke. Recent Advances in Tobacco Science, 1986,12,54-142,
  8. Hoffamnn D., Wynder E.L.: Aktives und passives Rauchen. W: Lehrbuch der Toxikologie. H. Marquardt und S.G. Schafer. Mannheim, Leipzig, Wien, Zurich, BI-Wiss.-Verl., 1994, 589-605,
  9. Uma M. Mohanasundaram, Rajinder Chitkara, Ganesh Krishna, Smoking cessation therapy with varenicline. International Journal of COPD 2008:3(2) 239-251,
  10. Charakterystyka Produktu Leczniczego Tabex, tabletki powlekane, 1,5 mg,
  11. Neal L. Benowitz, Pharmacology of Nicotine: Addiction, Smoking-Induced Disease and Therapeutics. Annual Review Pharmacology and Toxicology 2009; 49: 57–71.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę