Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
86

Zapalenie krtani. Jak rozpoznać objawy?

Słuchaj artykułu

Zapalenie krtani to choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nieleczona może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na zapalenie krtani, czym się ono objawia i na czym polega leczenie? 

Zapalenie krtani. Jak rozpoznać objawy?

Zapalenie krtani – co to jest? 

Krtań to górny odcinek układu oddechowego, który łączy gardło z tchawicą. Dzięki przepływowi powietrza przez krtań jesteśmy w stanie mówić. Zapalenie krtani to stan zapalny obejmujący fałdy głosowe i otaczające je tkanki. Budowa krtani różni się u osób dorosłych i u dzieci, dlatego dzieci ciężej przechodzą zapalenie. 

W zależności od czasu trwania infekcji wyróżniamy: 

  • zapalenie ostre, 
  • zapalenie przewlekłe. 

Zapalenie ostre jest najczęściej skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Przewlekłe może natomiast wynikać z refluksu żołądkowo-przełykowego, a co za tym idzie – przewlekłego drażnienia dróg oddechowych przez treść żołądkową, długotrwałego nadużywania głosu lub drażnienia przez czynniki takie jak dym papierosowy czy leki stosowane drogą wziewną.   

W zależności od lokalizacji stanu zapalnego wyróżnia się natomiast zapalenie krtani podgłośniowe i nadgłośniowe. 

Kto jest narażony za zachorowanie? 

Szczególnie narażone na zapalenie krtani są osoby: 

  • pracujące głosem (np. nauczyciele, lektorzy),  
  • przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach, 
  • często chorujące na zakażenia górnych dróg oddechowych (w szczególności dzieci), 
  • cierpiące na alergie, 
  • chorujące na refluks przełyku, 
  • palące papierosy,  
  • spożywające alkohol, 
  • wdychające pyły i opary chemiczne. 

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – objawy  

Podgłośniowe zapalenie krtani to infekcja często występująca u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Choroba wywoływana jest głównie przez wirusy paragrypy, grypy i RSV. 

Ten typ zapalenia krtani daje objawy grypopodobne: katar, podwyższoną temperaturą ciała, charakterystyczny „szczekający” kaszel. Mogą pojawić się duszność i obrzęk krtani, co utrudnia oddychanie. 

Dzieci narażone są na znacznie cięższy przebieg choroby. Wynika to z faktu, że okolica podgłośniowa jest u nich wąska i nawet niewielkie jej zwężenie na skutek rozwijającego się stanu zapalnego i obrzęku może prowadzić do szybkiego narastania trudności w oddychaniu i duszności.  

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – rozpoznanie 

Chorobę rozpoznaje się w oparciu o objawy i typowy wywiad. Ponieważ objawy podgłośniowego zapalenia krtani są bardzo charakterystyczne, zwykle nie ma konieczności wykonywania badań dodatkowych. W przypadku silnej duszności konieczne może okazać się jednak zmierzenie saturacji lub pobranie krwi na badanie równowagi kwasowo-zasadowej. Jeśli infekcja ma tendencję do nawrotów, pomocna może okazać się wizyta u laryngologa i endoskopowe badanie górnych dróg oddechowych. Pozwoli to ocenić zaawansowanie stanu zapalnego, a także zdiagnozować nieprawidłowości budowy krtani.  

Ostre nadgłośniowe zapalenie krtani – objawy  

Ostre nadgłośniowe zapalenie krtani to choroba powodowana najczęściej przez bakterie Haemophilusinfluenzae typu b (Hib). Podobnie jak podgłośniowe zapalenie krtani, rozpoczyna się symptomami infekcji górnych dróg oddechowych i gorączką. W ciągu kilku godzin dochodzi do rozwoju ostrej duszności i niewydolności oddechowej. Objawy wynikają z nagłego narastania obrzęku okolicy nadgłośniowej krtani i utrudnienia przepływu powietrza w kierunku płuc. Oddech staje się szybki i płytki, pojawiają się nadmierne ślinienie i ból gardła uniemożliwiający przełykanie. Zaobserwować można także zmianę głosu, który staje się stłumiony (tzw. barani głos), a z czasem przechodzi w całkowity bezgłos. 

U dorosłych nadgłośniowe zapalenie krtani przyjmuje najczęściej postać łagodną, zwykle objawiającą się bólem gardła, gorączką i trudnościami w przełykaniu. Choroba ma zwykle cięższy przebieg u dzieci, u których niewydolność oddechowa może szybko się pogłębiać i wymagać pilnej hospitalizacji.  

Zapalenie krtani – leczenie 

W przypadku łagodnego przebiegu choroby możesz zastosować leki przeciwgorączkowe (paracetamol i ibuprofen) oraz wykrztuśne, które ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Ból gardła możesz złagodzić za pomocą pastylek do ssania lub sprayów. Ważne jest nawilżanie gardła, dlatego możesz sięgać po tabletki do ssania z porostem islandzkim, tymiankiem i podbiałem czy miodem. Pij dużo ciepłych (ale nie gorących) płynów, głównie wody lub naparów ziołowych.


Ostre zapalenie krtani bardzo obciąża struny głosowe, dlatego postaraj się ograniczyć mówienie do minimum. W razie konieczności mów pełnym głosem, a nie szeptem, który bardziej obciąża struny głosowe. Przy przewlekłym zapaleniu krtani wyeliminuj czynnik drażniący. Zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu, nie przebywaj w klimatyzowanych pomieszczeniach. 

W przypadku cięższego przebiegu choroby lekarz może zdecydować o wprowadzeniu silniejszych leków – antybiotyków i glikokortykosteroidów.  

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na zapalenie krtani 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12/2019. 
  • Miętkiewska-Leszniewska D., Podgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 04/2014. 
  • Interna Szczeklika, Kraków 2019. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę