Jak zapuścić paznokcie?
Na wygląd paznokci wpływają czynniki zewnętrzne i stan naszego zdrowia. Odpowiednia pielęgnacja, dieta i suplementacja pomogą zapuścić oraz utrzymać na długo zdrowe i piękne paznokcie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Po co nam paznokcie?
Paznokcie są naturalnymi wytworami rogowymi naskórka. Chronią opuszki palców przed urazami mechanicznymi.
Elementy składowe paznokcia to:
- macierz (korzeń paznokcia): najniższa, żywa i mocno unerwiona warstwa paznokcia znajdująca się pod wałem paznokciowym, w okolicy tzw. skórek;
- wały paznokciowe: fałdy skóry okalające paznokieć;
- eponychium: żywa tkanka znajdująca się pomiędzy tylnym fałdem skóry a płytką paznokcia; stanowi dla macierzy barierę przed środowiskiem zewnętrznym;
- płytka paznokciowa: najbardziej widoczna część paznokcia, podatna na uszkodzenia;
- łożysko: tkanka łącząca naskórek z płytką paznokcia;
- wolny brzeg paznokcia: część paznokcia wychodząca poza opuszek palca;
- hyponychium: żywa tkanka znajdująca się pomiędzy wolnym brzegiem paznokcia a opuszkiem palca.
Łożysko jest zmodyfikowanym naskórkiem, do którego przylega widoczna na zewnątrz zrogowaciała płytka paznokciowa. Paznokcie (tzw. płytki rogowe naskórka) z chemicznego punktu widzenia zbudowane są z keratyny. Różne rodzaje białkowych keratyn budujących paznokcie mają w swoim składzie takie minerały, jak wapń, siarka i fosfor.
Paznokcie u rąk rosną 1-3 milimetry w skali miesiąca. Średnio dwa razy szybciej niż paznokcie u stóp.
Co ma wpływ na stan paznokci?
Ogólny stan zdrowia i dieta
Paznokcie, ze względu na budowę mineralną są odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Niedobory selenu, wapnia czy fosforu mogą odbić się na wyglądzie paznokci. Stają się one wtedy łamliwe i kruche. Również wszystkie choroby wyniszczające organizm wpływają negatywnie na stan paznokci. W diecie mającej pozytywny wpływ na wygląd paznokci nie powinno zabraknąć: kwasu foliowego, cynku, witamin z grupy B oraz witamin A i E.
Stosowanie używek
Bardzo duży wpływ na wygląd i zdrowie paznokci ma palenie papierosów. Dym tytoniowy powoduje powstawanie wolnych rodników, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Wpływa to niekorzystnie na wygląd wszystkich naturalnych wytworów rogowych skóry, również paznokci. Pod wpływem palenia papierosów płytka paznokciowa staje się łamliwa i zmienia kolor na szary, żółty lub brązowy. Dym tytoniowy zawiera substancje smoliste, które wnikają w płytkę paznokciową i skórę palców.
Charakter pracy zawodowej
Popularna obecnie praca biurowa i częste pisanie na klawiaturze komputera może mieć negatywny wpływ na stan paznokci. Podczas uderzania o klawiaturę płytka paznokciowa ulega mikrourazom i może to doprowadzić do łamliwości i rozdwajania się paznokci. Na stan paznokci ma również wpływ codzienny kontakt z detergentami, produktami do sprzątania itp.
Stosowana pielęgnacja
Negatywny wpływ na wygląd i zdrowie paznokci ma m.in. sposób wykonywania manicure (w tym np. nadużywanie acetonu podczas usuwania manicure hybrydowego). Skórę rąk i paznokci regularnie nawilżaj kosmetykami. Jeśli Twoja skóra jest mocno wysuszona, możesz zastosować krem z wysoką zawartością nawilżającego mocznika.
Pamiętaj o jednoczesnym wcieraniu kremu w skórę rąk, wokół paznokci oraz w samą płytkę paznokciową.
Domowe sposoby na zdrowe paznokcie
- Wcieraj olejek rycynowy w skórę wokół paznokci oraz płytkę paznokciową, najlepiej dwa razy dziennie.
- Mocz dłonie i paznokcie w ciepłym oleju (rycynowym, kokosowym, oliwie) lub parafinie.
- Wcieraj olejową zawartość miękkich kapsułek z witaminami A+E w skórę wokół paznokci.
- Nakładaj na noc grubą warstwę regenerującego kremu do rąk i bawełniane rękawiczki.
- Zakładaj rękawiczki ochronne podczas wszystkich prac domowych. Detergenty wysuszają paznokcie i przyspieszają ich rozdwajanie się i łamanie. Również skóra dłoni pod wpływem detergentów może pękać i stać się nadmiernie wrażliwa.
- Zrezygnuj z metalowych pilniczków. Lepszym rozwiązaniem będą te szklane lub papierowe.
Czego szukać w suplementach diety na paznokcie?
- Standaryzowanych ekstraktów ze skrzypu polnego,
- witamin A i E,
- witamin z grupy B,
- kwasów omega,
- biotyny,
- selenu, wapnia, fosforu.
Wzrost paznokcia możesz również wspomagać, pijąc napary z pokrzywy lub skrzypu. Zawierają krzemionkę, witaminy i mikroelementy (podobnie jak suplementy diety).
Przeczytaj również:
Co oznaczają białe plamy na paznokciach?
- Podstawy cytofizjologii i histofizjologii, Akademia Medyczna, Gdańsk 2005.
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-2.pdf
- https://technikumczestochowa.spsk.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paznokcie-choroby-i-pielegnacja.pdf
- https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/14-160809125134.pdf
Ja również zaczęłam suplementacje i regularnie używam serum do paznokci. Dzięki temu widzę duże zmiany w wyglądzie i kondycji moich włosów i paznokci. To miła odmiana, kiedy mogę mieć paznokcie takie, jakie zawsze chciałam mieć.