Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
17

Czy znasz domowe sposoby na chrypkę?

Słuchaj artykułu

Twój głos jest szorstki, matowy i utrudnia Ci mówienie? To może być chrypka. Jej przyczyny mogą być różnorodne. Sprawdź, dlaczego powstaje i jak ją leczyć.

Czy znasz domowe sposoby na chrypkę?

Przyczyny chrypki

Chrypka to słyszalna zmiana barwy głosu. Staje się ona niewyraźna i znacząco przyciszona. Powstawanie chrypki związane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem fałdów głosowych w krtani. Kiedy mówimy, fałdy te drgają, a pomiędzy nimi powstaje wąska szpara głośni. Powietrze przechodzące przez szparę powoduje drgania i powstanie dźwięku. Bezpośrednią przyczyną chrypki jest zatem pogorszenie ruchomości fałdów głosowych. Do najczęstszych przyczyn powstawania chrypki zalicza się zapalenie krtani, gardła lub tchawicy. Jak rozpoznać stan zapalny w obrębie krtani? Zwróć uwagę, jak szybko pojawił się objaw. W tym przypadku chrypka może wystąpić nagle. W ciężkich przypadkach prowadzi nawet do bezgłosu.

Chrypa nie świadczy wyłącznie o infekcji krtani czy dróg oddechowych. Narażone na nią są również osoby zawodowo używające głosu, np. nauczyciele czy śpiewacy operowi. Wytężona praca narządów mowy może doprowadzić do pojawienia się zmian w obrębie fałdów głosowych. Są to tak zwane guzki śpiewacze – małe, okrągłe twory ograniczające ruchomość fałdów. 

Chrypka może pojawiać się także u osób chorujących na refluks żołądkowo-przełykowy. Wiąże się on z podrażnianiem strun głosowych kwaśnymi sokami żołądkowymi. W konsekwencji pojawia się przewlekły stan zapalny. Palenie papierosów, jak również bierne wdychanie dymu tytoniowego także może być przyczyną problemów z prawidłową emisją dźwięków.

Kolejną przyczyną powstania chrypy może być proces nowotworowy zlokalizowany w samej krtani, powodujący bezpośrednie uszkodzenie fałdów głosowych. Może on znajdować się także w innej lokalizacji. Kiedy rośnie, uciska na nerw krtaniowy wsteczny, odpowiedzialny za przepływ impulsów nerwowych. Uniemożliwia to prawidłowe powstawanie dźwięków. Uszkodzenie tego nerwu może powstać również w wyniku błędu lekarza. Jest to jedno z możliwych powikłań operacji w obrębie tarczycy i narządów klatki piersiowej oraz szyi.

Domowe sposoby na chrypkę

Jeżeli chrypka jest następstwem infekcji krtani lub pracy głosem zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • unikaj kurzu, dymu tytoniowego, alkoholu (są to czynniki drażniące krtań i nadwyrężone struny głosowe);
  • ogranicz mówienie do absolutnej konieczności;
  • pij dużo płynów;
  • zjadaj mniej obfite posiłki;
  • ogranicz ostre przyprawy, które mogą dodatkowo drażnić fałdy głosowe. 

Dodatkowo możesz wspomóc swoje gardło i struny głosowe domowymi sposobami na chrypkę.

Domowe sposoby na chrypkę – kleik z siemienia lnianego

Nasiona lnu zawierają substancje śluzowe, które po kontakcie z wodą tworzą wokół nasion kleik. Spożycie takiego kleiku będzie łagodziło objawy chrypki, przyspieszy regenerację gardła. Aby go przyrządzić zalej 1 łyżeczkę nasion ¾ szklanki ciepłej wody i odczekaj około 10 minut. Kleik możesz odcedzić przez gazę lub wypić z nasionami. Stosuj go 3 razy na dzień.


Domowe sposoby na chrypkę – napój z mlekiem i miodem

Połączenie mleka z miodem jest znane od pokoleń na leczenie dolegliwości związanych z przeziębieniem, bólem gardła czy właśnie chrypą. Miód posiada właściwości powlekające oraz antybakteryjne. Wybierz miód który lubisz, może to być miód lipowy, spadziowy, gryczany czy nawet miód manuka. Dodaj 1 łyżeczkę do ciepłego mleka i dokładnie wymieszaj.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Domowe sposoby na chrypkę – nawilżanie powietrza

Suche powietrze wysusza błony śluzowe przez co stają się bardziej podatne na infekcje. Mówienie przy niskiej wilgotności także predysponuje nas do rozwoju chrypki. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach w, których przebywasz. Wilgotność w pomieszczeniu powinna znajdować się w przedziale 40-60%. Możesz w tym celu zawiesić mokry ręcznik np. na grzejniku lub wykorzystać specjalne urządzenia nawilżające powietrze.


Domowe sposoby na chrypkę – sól emska

Tabletki z solą emską łagodzą suchość gardła i jamy ustnej oraz wykazują łagodne działanie przeciwbólowe. Polecane jest również picie napoju z tabletek musujących, co zmniejsza obrzęk strun głosowych i ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu towarzyszącym chrypce.


Domowe sposoby na chrypkę – ziołowe napary

Jeśli nie lubisz pić wody możesz zamienić ją na ziołowe napary. Na chrypkę sprawdzą się zioła takie jak szałwia, rumianek, mięta czy tymianek.

Jeśli domowe sposoby na chrypkę nie działają, zażyj leki łagodzące jej objawy, np. pastylki do ssania lub syrop. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.


Przeczytaj również:
Zapalenie krtani. Domowe sposoby

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę