Jak zwiększyć libido?
Libido to popęd seksualny, czyli pobudzenie mające na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. Zależy od wielu czynników, ale jego podstawą jest prawidłowy stan gospodarki hormonalnej. Nie jest wartością stałą, podlega wahaniom, jednak, co ciekawe, temperament seksualny jest zaprogramowany genetycznie. Czynnikiem wpływającym na poziom libido jest także dobrostan psychiczny człowieka. U kobiet apetyt na seks jest regulowany dodatkowo przez cykl miesiączkowy i zmieniający się wówczas poziom hormonów. Co zrobić, aby zwiększyć libido?
Obniżone libido uniemożliwia satysfakcjonujące życie seksualne, powodując tym samym frustrację, nieporozumienia i niechęć do partnera. Jeszcze niedawno problem ten dotyczył osób starszych. Współcześnie już coraz młodsze osoby szukają pomocy w tej kwestii przede wszystkim w Internecie, a część z nich najprawdopodobniej wybierze z czasem wizytę u specjalisty.
Przyczyny obniżenia libido
Przyczyny obniżenia libido są różne i często współistniejące. Na większość można mieć wpływ, modyfikując swoje zachowania czy wprowadzając zmiany w otoczeniu.
Przyczynami obniżonego libido mogą być:
- brak aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta,
- niewystarczająca ilość snu,
- stres.
Jednak są także poważniejsze przypadki, kiedy wskazana jest konsultacja ze specjalistą – lekarzem seksuologiem. Do przyczyn zdrowotnych niskiego libido należą:
- choroby przewlekłe – cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, nowotwory,
- impotencja – można (i trzeba) ją leczyć; przy braku przeciwwskazań są dostępne skuteczne leki bez recepty,
- stosowanie niektórych leków (np. tabletki antykoncepcyjne, wszelkie tabletki hormonalne, betablokery) – impotencja i obniżenie libido mogą być działaniami niepożądanymi takich leków, a jeżeli uniemożliwiają współżycie, w porozumieniu z lekarzem można rozważyć zmianę leczenia,
- ciąża i karmienie piersią – jest to spowodowane wahaniami hormonów; trzeba mieć świadomość, że poziom libido może się poprawić dopiero po ustabilizowaniu poziomu hormonów,
- przyczyny psychologiczne – kompleksy, niskie poczucie własnej wartości – tu potrzeba szczerej rozmowy z partnerem o swoich obawach,
- menopauza, zmiany hormonalne związane z wiekiem, np. suchość pochwy – możliwa do likwidacji odpowiednimi preparatami działającymi miejscowo, np. żelami nawilżającymi dopochwowymi. Gdy to nie pomaga, wskazana jest konsultacja z ginekologiem, który dobierze odpowiednie leki na receptę.
- depresja, obniżenie nastroju – powinny być skonsultowane ze specjalistą.
Naturalne sposoby na zwiększenie libido
Niezależnie od przyczyn, jest kilka uniwersalnych sposobów na wzmocnienie libido.
Aktywność fizyczna
Nawet pół godziny energicznego spaceru dziennie może przynieść odczuwalne efekty. Wysiłek fizyczny powoduje uwolnienie endorfin, czyli „hormonów szczęścia”, powodujących zmniejszenie stresu, odprężenie i relaks. Sport powinien być dostosowany do możliwości fizycznych danej osoby, ale wszelkie aktywności powodujące szybsze krążenie krwi i przyspieszone bicie serca są pożądane przy spadku libido. Możemy wybrać np. spacer z psem, trucht, jazdę na rowerze czy pływanie. Dobry efekt dają też ćwiczenia statyczne, takie jak joga czy pilates. Powodują głębokie odprężenie, relaks, wyciszenie i oczyszczają umysł.
Zalecana jest każda aktywność fizyczna, która sprawia przyjemność i nie jest wymuszona.
Odpowiednia dieta
Tłuste i ciężkostrawne potrawy oraz żywność wysokoprzetworzona pozwalają zaspokoić głód, ale mogą także odebrać apetyt na seks. Bardzo wartościowa – nie tylko przy spadku libido – jest np. dieta śródziemnomorska, zawierająca dużo świeżych warzyw, ryb i orzechów, dzięki czemu jest bogata w błonnik, a także m.in. kwasy omega, magnez, potas, cynk i fosfor.
Za naturalne afrodyzjaki (żywność powodującą zwiększenie libido) uznaje się:
- owoce morza (krewetki, ostrygi, kawior),
- czekoladę (najlepiej gorzką),
- truskawki,
- arbuzy,
- orzechy,
- miód.
Przeczytaj również:
Naturalne afrodyzjaki – poznaj ich właściwości!
Dla zwiększenia libido nie bez znaczenia są także przyprawy używane w kuchni:
- lubczyk,
- szafran,
- cząber,
- imbir,
- cynamon,
- wanilia,
- koper,
- kozieradka,
- oregano,
- rozmaryn,
- anyż,
- goździki,
- kardamon,
- kolendra,
- pieprz,
- chili,
- gałka muszkatołowa.
Odpowiednia ilość snu
Mózg steruje całym organizmem i naszymi zachowaniami. Kiedy ten ważny organ jest przemęczony, nasze myśli skupiają się jedynie na odpoczynku, a seks jest na dalszym miejscu. Jest to naturalny odruch fizjologiczny, zatem najlepiej zawczasu zadbać o odpowiednią ilość snu.
Młodym rodzicom może wydawać się to niewykonalne, jednak warto poprosić np. dziadków, aby zaopiekowali się pociechami i wówczas pozwolić sobie na odpoczynek.
Optymalna ilość snu to 8 godzin, choć równie ważna jest jego jakość. Przewietrzone pomieszczenie, nieprzerwany sen i jego regularne pory zapobiegają zmęczeniu w ciągu dnia. Należy pamiętać też o tzw. higienie snu. Wyciszenie, włączenie przed snem cichej, spokojnej muzyki i optymalna temperatura pomieszczenia (ok. 20 stopni) z pewnością polepszą jego jakość.
Relaks
Odpoczynek dla każdego może mieć inną formę. Kąpiel w wannie pełnej piany, z nastrojową muzyką w tle i aromatycznymi olejkami (np. waniliowym), zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, kolacja, kino – wszystko, co może odprężyć i odstresować, pozytywnie wpłynie na apetyt na seks.
Po wykluczeniu poważnych przyczyn zdrowotnych, których objawem może być zmniejszone libido, można też wykorzystać ziołowe naturalne afrodyzjaki. Producenci prześcigają się w tworzeniu preparatów wspomagających apetyt na seks. Zawierają one:
- korzeń maca,
- korzeń lubczyku,
- liść Damiana,
- ziele cząbru,
- liść rozmarynu,
- korzeń żeń-szenia,
- kłącze imbiru,
- wyciąg z kory cynamonowca.
Można je stosować z powodzeniem jako preparaty wspomagające przywrócenie libido.
Witam biore eutyrox125 o 137 czy te leki powoduja obnizenie libido?? I ktore beda dla mnie odpowiednie na zwiekszenie libido
Dzień dobry, lek Euthyrox nie wykazuje wpływu na poziom libido.
Dzień dobry biorę rexetin czy ma on wpływ na wytrysk?
Dzień dobry, lek Rexetin ma wpływ na czynności seksualne, wystąpienie takich problemów należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.