Papryka jalapeno – jakie kryje w sobie właściwości?
Papryczki jalapeno należące do grupy ostrych papryk chili są jednym z głównych symboli kuchni meksykańskiej. Słyną z ostrego smaku, który zawdzięczają kapsaicynie. Dzięki niej wykazują wiele właściwości prozdrowotnych, które sprawiają, że są one cenione na całym świecie.
Skąd wywodzi się papryka jalapeno?
Jalapeno jest odrębną, trwałą i jednorodną odmianą papryki rocznej, która przynależy do rodziny psiankowatych. Nazwa tej papryki pochodzi od meksykańskiego miasteczka Xalapa. Jest powszechnie uprawiana w różnych regionach Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych. W Polsce coraz więcej osób podejmuje próby jej domowej hodowli. Wymaga ona temperatur powyżej 15 stopni, dlatego hodowana jest w zamkniętych pomieszczeniach z dużą ilością światła.
Jakie związki lecznicze zawierają papryczki jalapeno?
Papryczki są niskokaloryczne, prawie w ogóle nie zawierają tłuszczu, ale posiadają wiele istotnych witamin oraz związków mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
- witaminę C,
- witaminy z grupy B (dużo B6, ale także B1, B2, B3),
- witaminę A,
- witaminę K,
- kapsaicynę,
- kwas foliowy,
- oraz liczne minerały (głównie magnez, mangan, potas, sód, żelazo oraz wapń).
Ponadto owoce papryczki zawierają dużo błonnika, cukry oraz są doskonałym źródłem antyoksydantów: flawonoidów, karotenoidów, polifenoli i chlorofilu.
Jakie właściwości prozdrowotne posiadają papryczki Jalapeno?
Bogactwo związków zawartych w papryczkach sprawia, że spożywanie ich jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ:
- przyspieszają metabolizm organizmu poprzez podniesienie temperatury ciała,
- obniżają poziom cukru we krwi,
- liczne związki antyoksydacyjne zawarte w papryczkach łagodzą stres oksydacyjny, dzięki temu mogą chronić jelita czy wątrobę przed stanami zapalnymi,
- kapsaicyna zawarta w papryczkach wykorzystywana jest w leczeniu bólu, migreny oraz wykazuje działanie antybakteryjne,
- zawarte w papryce składniki wspomagają obniżanie cholesterolu,
- dzięki dużej zawartości witaminy C pomagają zapobiegać częstym przeziębieniom czy infekcjom,
- duża zawartość witaminy A w papryczkach sprawia, że wpływają one korzystnie na narząd wzroku i skóry, odżywiając je i regenerując,
- badania dowodzą, że hamują wzrost komórek nowotworowych, w szczególności raka piersi.
Jaka jest rola papryczek jalapeno w odchudzaniu?
Duża zawartość alkaloidu kapsaicyny w papryczce jalapeno sprawia, że warzywo to jest uważane za jedno z najlepszych w procesie odchudzania. Badania dowodzą, że związek ten przyspiesza przemianę materii oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Jej ostry smak może redukować apetyt i zmniejszać uczucie głodu. Ponadto papryczki jalapeno są jednym z ważniejszych składników diety kapsaicynowej, ale nie należy z nimi zbytnio przesadzać, gdyż nadmiar kapsaicyny w organizmie może być groźny dla naszego zdrowia.
Jakie są przeciwwskazania do spożywania papryczek jalapeno?
Chociaż te małe papryczki wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, to niestety nie każdy może je swobodnie jeść. Ze względu na ostry smak nie powinny spożywać ich kobiety w ciąży oraz osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym. Spożywane w nadmiarze mogą uszkodzić wątrobę. Natomiast osoby cierpiące na cukrzycę, ze względu na ryzyko szybkiego spadku poziomu cukru, także powinny unikać tego warzywa.
Podsumowanie
- Papryczki jalapeno wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ silnie wspierają nasz układ odpornościowy.
- Oferują bogactwo witamin oraz szereg ważnych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, chroniąc go przed rozwojem licznych chorób.
- Wykazują zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia, ale także i wyglądu.
- Z pewnością spożywanie ich z dietą wzmocni organizm, ale trzeba pamiętać, że nadmiar może zaszkodzić, dlatego należy jeść je z umiarem i rozsądkiem.
Źródła:
- Melinda Nelson; The Benefits of the Jalapeno Pepper. Daily Juice. June 12, 2018.
- Dr. Josh Axe, DC, DMN, CNS; Jalapenos: The Pepper Helps Prevent Colds, Headaches and Chronic Disease. May 19, 2017.
- Deal, CL, et al.; Treatment of arthritis with topical capsaicin: a double-blind trial. Clin. Ther. 1991, May-Jun.; 13(3):383-95.
- Kang JY, Yeoh KG, Chia HP, Lee HP, Chia YW, Guan R, Yap I; Chili–protective factor against peptic ulcer? Dig Dis Sci. 1995 Mar;40(3):576-9.
- https://www.naturalhealthsherpa.com/capsaicin-side-effects-health-benefits/52683
- https://www.healthline.com/nutrition/jalapeno-health-benefits
Papryczki zielone JALAPENO ,poraz pierwszy jadłem na statku. Są super.POLECAM 100% szczególnie dla cukrzyków typu II