Szum w uszach. Przyczyny, diagnostyka i leczenie
Szum uszny (łac. tinnitus) to odczuwanie dźwięku pomimo braku jego źródła w otoczeniu. Według statystyk dotyka on nawet 10-15% dorosłych ludzi. Leczenie tego objawu stanowi obecnie spore wyzwanie dla lekarzy i niejednokrotnie nie kończy się powodzeniem.
Co oznacza szum w uszach? Rodzaje szumów usznych
Szum w uszach nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz objawem wielu schorzeń dotyczących zarówno narządu słuchu, jak i chorób układowych czy ogólnoustrojowych. Wyróżnia się dwa rodzaje szumów usznych: subiektywne i obiektywne. Częściej występujące szumy subiektywne są słyszalne jedynie przez pacjenta. Rzadziej stwierdzane szumy obiektywne są natomiast odbierane nie tylko przez chorego, ale także przez osobę badającą (lekarza).
Szum w uszach – przyczyny
Etiologia występowania szumu w uszach obejmuje liczne stany oraz choroby i różni się w zależności od ich rodzaju. Przyczyny szumu subiektywnego:
- narażenie na hałas,
- głuchota związana z zaawansowanym wiekiem,
- przewlekłe zapalenie ucha środkowego,
- choroba Meniere’a,
- woskowina w uchu zewnętrznym,
- osteoskleroza,
- stwardnienie rozsiane (SM),
- guz w obrębie nerwu przedsionkowo-ślimakowego,
- urazy kręgosłupa (szczególnie w okolicy szyi),
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- wpływ stosowanych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, furosemidu, chemioterapii, antybiotyków z grupy aminoglikozydów),
- anemia,
- zaburzenia psychiczne,
- niskie i wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
- miażdżyca,
- schorzenia nerek,
- zaburzenia hormonalne,
- cukrzyca.
Szumy obiektywne wiążą się przede wszystkim z chorobami dotyczącymi naczyń krwionośnych człowieka. Należą do nich m.in.:
- zwężenie światła lub niedrożność tętnic szyjnych i kręgowych;
- przetoki tętniczo-żylne, które mogą mieć charakter wrodzony lub powstać w wyniku urazu czy infekcji;
- poszerzona lub nietypowo wysoko odchodząca część żyły szyjnej, zwana opuszką.
Niektóre guzy zlokalizowane w uchu środkowym, choroby mięśni zwane miokloniami i zaburzenia związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi również stanowią przyczynę powstawania szumów obiektywnych.
Szumy uszne – objawy
Pomimo nazwy szumy uszne objawiają się nie tylko jako szum, ale występują także pod postacią różnego rodzaju dźwięków o odmiennym natężeniu: od ledwo odczuwalnych do bardzo głośnych. Pacjenci opisują je m.in. jako stukanie, dzwonienie, brzęczenie, tętnienie, pisk czy świst. Szumy uszne występują jednostronnie lub obustronnie. Niektórzy pacjenci odczuwają je w sposób ciągły, podczas gdy innym dokuczają tylko okresowo. Szumy uszne bardzo często mają charakter pulsacyjny i są zsynchronizowane z rytmem bicia serca.
W niektórych przypadkach szumy uszne stają się źródłem trudności w życiu codziennym. Przyczyniają się do rozwoju rozdrażnienia, lęku, problemów z koncentracją, zaburzeń snu, depresji i bólu.
Jak diagnozuje się szumy uszne?
Obecność szumów usznych jest stosunkowo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego). Pierwszy krok w diagnostyce tego schorzenia stanowi dokładnie przeprowadzona rozmowa z pacjentem na temat objawów. Bardzo duże znaczenie mają informacje dotyczące czasu trwania szumów usznych, ich charakteru, głośności, wysokości dźwięku i częstości występowania. Lekarz dopytuje zazwyczaj, czy objawy pojawiły się nagle, a także czy występują jednostronnie czy obustronnie. Istotna jest także informacja o przyjmowanych lekach i suplementach diety oraz współistniejących chorobach np. cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym i nowotworach.
Lekarz rodzinny może zdecydować o skierowaniu pacjenta na konsultację laryngologiczną, podczas której przeprowadzane jest dokładne badanie obejmujące często badanie audiologiczne, czyli ocenę słuchu. U niektórych pacjentów konieczne okazuje się również wykonanie pomocniczych badań obrazowych: tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).
Leki na receptę i bez recepty na szum w uszach
Leczenie szumów w uszach bardzo często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarza i jest obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Szumy obiektywne w wielu przypadkach można wyleczyć przez eliminację ich przyczyny za pomocą zabiegu chirurgicznego. W terapii szumów subiektywnych leczenie przyczynowe zazwyczaj nie jest niestety możliwe. Leczenie opiera się, w zależności od przyczyny dolegliwości, na farmakoterapii lub chirurgii.
Preparaty na szumy uszne dostępne na receptę to:
- lidokaina,
- leki przeciwdrgawkowe,
- leki rozszerzające naczynia,
- leki usprawniające ukrwienie w mózgu,
- leki poprawiające metabolizm w komórkach mózgowych.
Wśród leków i suplementów diety dostępnych bez recepty stosuje się często wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo Biloba), cynk, magnez oraz witaminy z grupy B, a przy obecności problemów ze snem – melatoninę.
Niezwykle istotne jest także, w miarę możliwości i po konsultacji z lekarzem prowadzącym, odstawienie leków, które mogły przyczynić się do rozwoju szumów usznych. Niemały wpływ ma prawidłowe leczenie chorób współistniejących, np. cukrzycy i zaburzeń hormonalnych. Jeśli u pacjenta występuje niedosłuch, założenie aparatu słuchowego może złagodzić odczuwanie szumów usznych.
W leczeniu chorych skarżących się na szumy w uszach kluczowe znaczenie ma również psychoterapia oparta na tzw. metodzie habituacji (TRT). Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie odczuwania objawów. Wskazane są także ćwiczenia relaksacyjne wykonywane w domu.
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na ból ucha – czy są skuteczne?
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105636,szumy-uszne
- Szymańska J., Dubielis W., Koszulta A., Szumy uszne, Tinnitus, Medycyna Ogólna, 2008, 14 (XLIII), 4.
- Henry J.A., Zaugg T.L., Myers P.J., Kendall C.J., Michaelides E.M., Wstępne różnicowanie szumu usznego, A triage guide for tinnitus, The Journal of Family Practice, 2010, s. 389-393.
- Swain S.K., Nayak S., Ravan J.R., Sahu M.C., Tinnitus and its current treatment – Still an enigma in medicine. Journal of the Formosan Medical Association, 2016, s. 139-144.
Super artykuł,