Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Zdrowe oczy
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Asa
4

Szum w uszach. Przyczyny, diagnostyka i leczenie

Słuchaj artykułu

Szum uszny (łac. tinnitus) to odczuwanie dźwięku pomimo braku jego źródła w otoczeniu. Według statystyk dotyka on nawet 10-15% dorosłych ludzi. Leczenie tego objawu stanowi obecnie spore wyzwanie dla lekarzy i niejednokrotnie nie kończy się powodzeniem.

Szum w uszach. Przyczyny, diagnostyka i leczenie

Co oznacza szum w uszach? Rodzaje szumów usznych 

Szum w uszach nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz objawem wielu schorzeń dotyczących zarówno narządu słuchu, jak i chorób układowych czy ogólnoustrojowych. Wyróżnia się dwa rodzaje szumów usznych: subiektywne i obiektywne. Częściej występujące szumy subiektywne są słyszalne jedynie przez pacjenta. Rzadziej stwierdzane szumy obiektywne są natomiast odbierane nie tylko przez chorego, ale także przez osobę badającą (lekarza).

Szum w uszach – przyczyny 

Etiologia występowania szumu w uszach obejmuje liczne stany oraz choroby i różni się w zależności od ich rodzaju.  Przyczyny szumu subiektywnego: 

 • narażenie na hałas, 
 • głuchota związana z zaawansowanym wiekiem, 
 • przewlekłe zapalenie ucha środkowego, 
 • choroba Meniere’a,  
 • woskowina w uchu zewnętrznym, 
 • osteoskleroza, 
 • stwardnienie rozsiane (SM), 
 • guz w obrębie nerwu przedsionkowo-ślimakowego, 
 • urazy kręgosłupa (szczególnie w okolicy szyi), 
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, 
 • wpływ stosowanych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, furosemidu, chemioterapii, antybiotyków z grupy aminoglikozydów), 
 • anemia, 
 • zaburzenia psychiczne, 
 • niskie i wysokie ciśnienie tętnicze krwi, 
 • miażdżyca, 
 • schorzenia nerek,  
 • zaburzenia hormonalne, 
 • cukrzyca. 

Szumy obiektywne wiążą się przede wszystkim z chorobami dotyczącymi naczyń krwionośnych człowieka. Należą do nich m.in.: 

 • zwężenie światła lub niedrożność tętnic szyjnych i kręgowych; 
 • przetoki tętniczo-żylne, które mogą mieć charakter wrodzony lub powstać w wyniku urazu czy infekcji; 
 • poszerzona lub nietypowo wysoko odchodząca część żyły szyjnej, zwana opuszką. 

Niektóre guzy zlokalizowane w uchu środkowym, choroby mięśni zwane miokloniami i zaburzenia związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi również stanowią przyczynę powstawania szumów obiektywnych. 

Szumy uszne – objawy 

Pomimo nazwy szumy uszne objawiają się nie tylko jako szum, ale występują także pod postacią różnego rodzaju dźwięków o odmiennym natężeniu: od ledwo odczuwalnych do bardzo głośnych. Pacjenci opisują je m.in. jako stukanie, dzwonienie, brzęczenie, tętnienie, pisk czy świst. Szumy uszne występują jednostronnie lub obustronnie. Niektórzy pacjenci odczuwają je w sposób ciągły, podczas gdy innym dokuczają tylko okresowo. Szumy uszne bardzo często mają charakter pulsacyjny i są zsynchronizowane z rytmem bicia serca.  

W niektórych przypadkach szumy uszne stają się źródłem trudności w życiu codziennym. Przyczyniają się do rozwoju rozdrażnienia, lęku, problemów z koncentracją, zaburzeń snu, depresji i bólu. 

Jak diagnozuje się szumy uszne? 

Obecność szumów usznych jest stosunkowo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego). Pierwszy krok w diagnostyce tego schorzenia stanowi dokładnie przeprowadzona rozmowa z pacjentem na temat objawów. Bardzo duże znaczenie mają informacje dotyczące czasu trwania szumów usznych, ich charakteru, głośności, wysokości dźwięku i częstości występowania. Lekarz dopytuje zazwyczaj, czy objawy pojawiły się nagle, a także czy występują jednostronnie czy obustronnie. Istotna jest także informacja o przyjmowanych lekach i suplementach diety oraz współistniejących chorobach np. cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym i nowotworach.  

Lekarz rodzinny może zdecydować o skierowaniu pacjenta na konsultację laryngologiczną, podczas której przeprowadzane jest dokładne badanie obejmujące często badanie audiologiczne, czyli ocenę słuchu. U niektórych pacjentów konieczne okazuje się również wykonanie pomocniczych badań obrazowych: tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

Leki na receptę i bez recepty na szum w uszach 

Leczenie szumów w uszach bardzo często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarza i jest obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia.   Szumy obiektywne w wielu przypadkach można wyleczyć przez eliminację ich przyczyny za pomocą zabiegu chirurgicznego. W terapii szumów subiektywnych leczenie przyczynowe zazwyczaj nie jest niestety możliwe. Leczenie opiera się, w zależności od przyczyny dolegliwości, na farmakoterapii lub chirurgii.  

Preparaty na szumy uszne dostępne na receptę to: 

 • lidokaina, 
 • leki przeciwdrgawkowe, 
 • leki rozszerzające naczynia, 
 • leki usprawniające ukrwienie w mózgu, 
 • leki poprawiające metabolizm w komórkach mózgowych. 

Wśród leków i suplementów diety dostępnych bez recepty stosuje się często wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo Biloba), cynk, magnez oraz witaminy z grupy B, a przy obecności problemów ze snem – melatoninę. 


Stosowane na szum w uszach
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Niezwykle istotne jest także, w miarę możliwości i po konsultacji z lekarzem prowadzącym, odstawienie leków, które mogły przyczynić się do rozwoju szumów usznych. Niemały wpływ ma prawidłowe leczenie chorób współistniejących, np. cukrzycy i zaburzeń hormonalnych. Jeśli u pacjenta występuje niedosłuch, założenie aparatu słuchowego może złagodzić odczuwanie szumów usznych. 

W leczeniu chorych skarżących się na szumy w uszach kluczowe znaczenie ma również psychoterapia oparta na tzw. metodzie habituacji (TRT). Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie odczuwania objawów. Wskazane są także ćwiczenia relaksacyjne wykonywane w domu.

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na ból ucha – czy są skuteczne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105636,szumy-uszne 
 2. Szymańska J., Dubielis W., Koszulta A., Szumy uszne, Tinnitus, Medycyna Ogólna, 2008, 14 (XLIII), 4. 
 3. Henry J.A., Zaugg T.L., Myers P.J., Kendall C.J., Michaelides E.M., Wstępne różnicowanie szumu usznego, A triage guide for tinnitus, The Journal of Family Practice, 2010, s. 389-393. 
 4. Swain S.K., Nayak S., Ravan J.R., Sahu M.C., Tinnitus and its current treatment – Still an enigma in medicine. Journal of the Formosan Medical Association, 2016, s. 139-144.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 7 lutego 2024, 21:03
  Andrzej

  Super artykuł,

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę