Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
9

Ból brzucha ze stresu. Zmora naszych czasów

Słuchaj artykułu

Stres towarzyszący nam podczas nerwowych sytuacji negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, komfort psychiczny, jak i cały organizm. Jednym z częstych objawów stresu jest uciążliwy i charakterystyczny ból brzucha na tle nerwowym. Jak go złagodzić? 

Ból brzucha ze stresu. Zmora naszych czasów

Czy brzuch może boleć ze stresu? 

Ból brzucha jest powszechną, często występującą dolegliwością. W ciągu roku w Polsce lekarze odnotowują ponad sto milionów różnych bólów w obrębie brzucha, które nie są związane z menstruacją.  

Ból brzucha może dotykać aż 62% Polaków. 

Jego przyczyną może być zarówno niestrawność jelitowa, kolka, jak i uraz mechaniczny. Niezwykle często powoduje go także stres i nadwrażliwość na różne stresory. 

Ból brzucha ze stresu – co go potęguje? 

W większości przypadków ból brzucha spowodowany jest nadmiernym napięciem mięśni gładkich, które znajdują się w jamie brzusznej. Odczuwamy je jako ucisk, skurcz czy kolka. Jedną z przyczyn skurczu mięśni gładkich może być stres, a stresorami różnorodne bodźce, na które reagujemy. Począwszy od łagodnych, takich jak szybki tryb życia czy natłok zawodowych i osobistych obowiązków, poprzez umiarkowane jak utrata pracy, kończąc na silnych, do których zaliczamy np. przemoc fizyczną czy klęski żywiołowe. Co ciekawe, do skurczowych bólów brzucha mogą przyczynić się też pozytywne wydarzenia, takie jak ślub czy urodzenie dziecka.  

Stres a ból brzucha – skąd ta zależność? 

Kiedy pojawia się stresująca, nerwowa sytuacja, następuje pobudzenie osi podwzgórze-przysadka- nadnercza. Efektem tego jest wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu. Może on modulować aktywność układu odpornościowego i zmieniać skład mikrobioty jelitowej, co prowadzi do bólu brzucha. Wówczas może utworzyć się błędne koło objawów psychosomatycznych, z którego trudno wyjść. Stres powoduje ból brzucha – ten z kolei wywołuje w nas niepokój. Obawiamy się, że ból brzucha to sygnał jakiejś choroby. Niepokój potęguje się, co może nasilać bolesne skurcze, które stają się coraz silniejsze i bardziej uciążliwe. A my czujemy się coraz bardziej wyczerpani fizycznie i psychicznie. 

Ból brzucha ze stresu – objawy 

Bólowi brzucha ze stresu mogą towarzyszyć także inne nieprzyjemne objawy somatyczne ze strony przewodu pokarmowego. 

Należą do nich: 

Mogą wystąpić również problemy z przełykaniem, nadmierne łaknienie lub jego całkowity brak. 

Ból brzucha ze stresu – jak sobie z nim poradzić? 

Uciążliwy ból brzucha na tle nerwowym i towarzyszące mu dolegliwości możemy zmniejszyć za pomocą odpowiednich preparatów. Wiele osób zakłada, że ze skurczowym bólem brzucha poradzi sobie dowolny preparat przeciwbólowy. Zdecydowanie lepsze rezultaty przyniesie jednak środek przeciwskurczowy, który uspokoi i złagodzi napięte mięśnie gładkie w obrębie jamy brzusznej. Przykładem są tu leki rozkurczające, w składzie których znajduje się drotaweryna. Ta substancja czynna jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla naszego zdrowia. 


Preparaty rozkurczające na ból brzucha
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przy silnym i nawracającym bólu brzucha skonsultuj się z lekarzem, który wykluczy ewentualne poważniejsze przyczyny bólu.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Orzechowska A., Gałecki P., Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego? Medycyna po Dyplomie 2015, październik: 72-80.  
  • Opinion Way, 2011, Abdominal Pain in Poland [N=1001, próba reprezentatywna względem płci, regionu oraz wieku; ocena bólu brzucha przeprowadzona na populacji kobiet (25-65 r.ż) i mężczyzn (35-65 r.ż.) badanie przeprowadzone metodą CATI, badanie w posiadaniu firmy Sanofi. 
  • Mastalerz-Migas A., Gwiazda E., Steciwko A., Bóle brzucha u dorosłych – diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne. Terapia 2009; 9 z.1 (299): 63-68. 
  • Wierzchanowska W., Iwanicki T., Rola mikrobiomu jelitowego w funkcjonowaniu układu nerwowego, Problemy nauk biologicznych 2020, tom 69; 2 (327): 301- 311. 
  • Amitabh D., Rituparna M., Tejaswi K., Puneet A., Intramuscular drotaverine and diclofenac in acute renal colic: a comparative study of analgesic efficacy and safety, Pain Medicine 2012; 13: 466- 471.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę