Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Alergia LP
X - Zadbaj o komfort maluszka
X - Dzień Bliźniąt
X - Mamo to Twój dzień
1

Bor w diecie – jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Bor należy do pierwiastków śladowych. To oznacza, że dzienne zapotrzebowanie na ten mikroelement jest niewielkie i najczęściej zdrowa zbilansowana dieta w pełni je zaspokaja. Jednak ewentualne jego niedobory są dla organizmu dotkliwie odczuwalne. Jakie funkcje pełni bor w organizmie?

Bor w diecie – jakie ma właściwości?

Ochrona przed osteoporozą 

Ten niepozorny pierwiastek jest niezbędny dla rozwoju zdrowych kości, pełni ważną rolę w ich tworzeniu, przebudowie i regeneracji. Dzieje się tak, ponieważ bor zapobiega utracie i nadmiernemu wydalaniu wapnia oraz magnezu z organizmu, które z kolei są kluczowe w procesie przebudowy kośćca. Jest to szczególnie istotne w okresie okołomenopauzalnym u kobiet i w starszym wieku u mężczyzn, gdyż w ten sposób bor pomaga uchronić przed demineralizacją tkanki kostnej i rozwojem osteoporozy


Zdrowa żywność
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Regulacja poziomu hormonów płciowych 

Bor zwiększa ich biologiczny okres półtrwania i biodostępność. Mogą być przez to lepiej wykorzystywane przez organizm, co jest szczególnie ważne w starszym wieku, gdy ich poziom spada. To również przekłada się na prawidłową mineralizację kości, bo prawidłowy poziom hormonów płciowych zapobiega rozwojowi osteoporozy.  

Zapobieganie niedoborowi witaminy D i zwiększenie jej przyswajania 

Badania naukowe potwierdziły wpływ boru na polepszenie efektów terapii, gdy niezbędna jest suplementacja witaminy D, szczególnie u osób, które miały duże niedobory tej witaminy, a suplementacja nie przynosiła zamierzonych efektów.  

Ile boru spożywać?

Jak dotąd nie ustalono konkretnych granicznych wartości, jakie należy dostarczać z pożywieniem. Wynika to poniekąd z tego, że organizm zwykle nie ma problemów z usuwaniem ewentualnego nadmiaru boru – jeśli podaż z dietą byłaby bardzo duża, nasz układ wydalniczy sprawnie poradziłby sobie z tym nadmiarem.  

Zróżnicowana dieta pozwala dostarczać wystarczające ilości boru (ok. 3 mg). Bogatym jego źródłem są bakalie:  

  • rodzynki,  
  • migdały,  
  • orzechy laskowe,  
  • suszone morele,  
  • orzechy włoskie, 
  • suszone śliwki.  

Rekomendowane są również awokado, warzywa zielone i strączkowe ze sprawdzonych upraw.  

Objawy niedoboru  

Niedobór boru w organizmie może objawiać się demineralizacją kości, która może prowadzić nawet do osteoporozy. Również zęby szybciej podlegają procesom demineralizacji i łatwiejszy jest rozwój próchnicy. Mogą występować także zaburzenia koncentracji i wahania poziomu hormonów płciowych.  

Kiedy wystrzegać się nadmiaru boru? 

Pomimo tego, że bor jest uważany za bezpieczny pierwiastek, należy zachować ostrożność w przypadku chorób nerek. Niewydolne nerki mogą nie radzić sobie z usuwaniem boru z organizmu. Ponadto duża podaż boru nie jest wskazana w przypadku nowotworów piersi i macicy oraz w endometriozie. Wynika to z możliwego zwiększania poziomu żeńskich hormonów płciowych, co w czasie tych chorób jest przeciwwskazane. 

Przeczytaj również:
Kobalt – właściwości, niedobór, nadmiar, źródła, alergia na kobalt


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Lara Pizzorno, MDiv, MA, LMT “Nothing Boring About Boron”, 2015. 
  2. Pakize Neslihan Taşlı, Ayşegül Doğan, Selami Demirci, Fikrettin Şahin, “Boron enhances odontogenic and osteogenic differentiation of human tooth germ stem cells (hTGSCs) in vitro”, 2013. 
  3. Mohammad Reza Naghii, Mahmoud Mofid, Ali Reza Asgari, Mehdi Hedayati, Maryam-Saddat Daneshpour; “Comparative effects of daily and weekly boron supplementation on plasma steroid hormones and proinflammatory cytokines”; 2011. 
  4. Elia Bosch-Rué, Leire Diez-Tercero, Barbara Giordano-Kelhoffer, Luis M Delgado, Begoña M Bosch, Mireia Hoyos-Nogués, Miguel Angel Mateos-Timoneda, Phong A Tran, Francisco Javier Gil, Roman A Perez; “Biological Roles and Delivery Strategies for Ions to Promote Osteogenic Induction”; 2020. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę