Cellulit wodny. Jak wygląda? Jak się go pozbyć?
Badania wskazują, że aż 67% kobiet rozpoznaje u siebie objawy cellulitu. Mimo postępu wiedzy w tym zakresie, wiele osób wciąż myli cellulit wodny i tłuszczowy. Czym właściwie jest cellulit wodny i skąd się bierze? Jak odróżnić go od tłuszczowego i jak z nim walczyć?

Jak wygląda cellulit wodny?
Cellulit wodny cechuje się podskórnym obrzękiem i nierówną, pofałdowaną i grudkowatą powierzchnią skóry. Widoczny jest przede wszystkim po ściśnięciu skóry.
Cellulit wodny pojawia się najczęściej na udach i pośladkach, ale może być widoczny również na kolanach, łydkach i kostkach, a także na ramionach i brzuchu. Ten rodzaj cellulitu występuje nawet u osób bardzo szczupłych, które nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nierówności i grudki nie są aż tak obszerne i głębokie jak w przypadku cellulitu tłuszczowego.
Walka z cellulitem wodnym jest zdecydowanie łatwiejsza niż w przypadku cellulitu tłuszczowego.
Cellulit wodny – przyczyny
Cellulit wodny jest wynikiem występowania opuchlizny i zatrzymania wody w organizmie. Przyczyną pojawiania się cellulitu wodnego są zaburzenia mikrokrążenia krwi. Wskutek działania wielu czynników w znacznym stopniu zwiększa się przepuszczalność niewielkich naczyń krwionośnych i limfatycznych. Większa przepuszczalność naczyń prowadzi do powstawania obrzęków. Dochodzi również do szkodliwych zmian obejmujących metabolizm komórek tłuszczowych.
Powstawaniu cellulitu wodnego sprzyjają:
- nieprawidłowa dieta,
- siedzący tryb życia,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- noszenie zbyt obcisłej odzieży,
- chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- antykoncepcja hormonalna,
- niektóre fazy cyklu menstruacyjnego.
W powyższych przypadkach komórki tkanki tłuszczowej mogą ulegać zniszczeniu, uwalniając trójglicerydy do przestrzeni międzykomórkowych. Powoduje to ucisk drobnych naczyń, co prowadzi do obrzęków i nieestetycznego wyglądu. Zmiany zachodzące w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych prowadzą do zatrzymania płynów i produktów przemiany materii w tkankach, przez co dochodzi do powstawania procesów zapalnych w obrębie tkanki tłuszczowej.
Cellulit wodny – jak się go pozbyć?
Istnieje wiele skutecznych metod walki z cellulitem wodnym. Najlepsze i najskuteczniejsze będzie działanie kompleksowe. Należy rozpocząć od diety i dobrego nawodnienia organizmu. Wskazana jest także regularna aktywność fizyczna. Cały proces można wspomóc suplementami diety, kosmetykami i zabiegami dermatologii estetycznej.
Dieta na cellulit wodny
Jedną z przyczyn cellulitu wodnego jest zatrzymanie wody w organizmie. Aby uniknąć nadmiernego gromadzenia wody należy ograniczyć ilość spożywanej soli. Dieta powinna być zdrowa i odpowiednio zbilansowana, musi dostarczać odpowiedniej ilości białka, tłuszczu i węglowodanów. Nie należy zapominać również o wodzie. Mimo, że u osób zmagających się z cellulitem dochodzi do jej zatrzymania, nie oznacza to, że powinno się z niej rezygnować. Wręcz przeciwnie, odpowiedni poziom nawodnienia organizmu może mieć korzystny wpływ na cellulit.
Ćwiczenia na cellulit wodny
Ćwiczenia na cellulit wodny nie muszą być bardzo intensywne. Zdecydowanie ważniejsze jest, aby były regularne. Aktywność fizyczna wzmacnia nie tylko mięśnie, wpływa również pozytywnie na układ krążenia i regulację układu metabolicznego. Wystarczy zacząć od codziennych, dłuższych spacerów. Z czasem warto włączyć dodatkowe ćwiczenia, np. jazdę na rowerze lub basen.
Tabletki na cellulit wodny
Na rynku dostępne są suplementy wspomagające walkę z nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie. Składniki, których warto szukać to: L-karnityna, guarana i ziołowe wyciągi roślinne.
Zioła na cellulit wodny
Na problem nadmiernego gromadzenia wody w organizmie mogą pomóc również zioła o działaniu moczopędnym, takie jak:
- pokrzywa,
- pietruszka,
- skrzyp polny,
- nawłoć,
- mniszek lekarski,
- lubczyk.
Kosmetyki na cellulit wodny
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do walki z cellulitem, nie muszą być dedykowane cellulitowi wodnemu. Kosmetyki antycellulitowe występują w różnych postaciach – od żeli, przez balsamy i kremy, do skoncentrowanych masek.
Kosmetyki antycellulitowe mają na celu:
- uszczelnianie naczyń krwionośnych,
- usprawnienie mikrokrążenia krwi i limfy,
- niwelowanie obrzęków,
- regulowanie metabolizmu komórek tłuszczowych,
- ujędrnianie skóry.
Do substancji antycellulitowych można zaliczyć:
- kofeinę,
- L-karnitynę,
- retinoidy (retinol i jego pochodne),
- wyciągi roślinne zawierające saponiny i flawonoidy np. z bluszczu pospolitego, miłorzębu japońskiego, wąkroty azjatyckiej, alg.
W kosmetykach antycellulitowych warto szukać również witaminy E, która reguluje gospodarkę lipidową, poprawia ukrwienie skóry i działa przeciwzapalnie, a także witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne oraz wspomaga produkcję kolagenu i elastyny.
Z pomocą mogą przyjść także specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, m.in. endermologia, mezoterapia, drenaż limfatyczny czy masaż bańką chińską. Aby poprawić wygląd skóry, warto rozważyć włączenie do swojej rutyny pielęgnacyjnej szczotkowanie ciała.
- Załęska-Żyłka I., Cellulit jako problem medyczny, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2008.
- Kruglikov I., The pathophysiology of cellulite: can the puzzle eventually be solved?, 2012.
- Trapani G., Water retention Effective tips for draining excess liquids, 2022.
- Leibaschoff G., Mesotherapy and Cellulite, American journal of Mesotherapy, 2006.
- Baraniak J., Kania-Dobrowolska M., Działanie moczopędne wybranych surowców roślinnych, Postępy Fitoterapii, 2019.
- Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2016.
Jak się go pozbyć? Najlepiej jak najszybciej 😛
Chciałoby się żeby było tak prosto 😛
Prosto moze nie jest, no ale da sie 😛
No dobra, ale jak żeby faktycznie coś z tego było xD
Tu nie ma wbrew pozorom wielkiej filozofii: pić duzo wody, robić ćwiczenia na uda, pić kawę bez mleka i cukru, do tego masaże antycellulitowe…
A te masaże jak sie robi? Bo zakładam że to jakieś specjalne…
Masaże to chyba masażerem albo z kremem na cellulit?