19
19 sierpnia 2019

Kawa – fakty i mity

W wielu źródłach możemy spotkać liczne informacje dotyczące negatywnych skutków picia kawy. Jednak większość z nich nie ma pokrycia w rzeczywistości, a badania naukowe im zaprzeczają. Które informacje dotyczące kawy są prawdziwe, a które możemy potraktować jako mity?

Kawa a nadciśnienie

Kawa, spożywana regularnie, nie powoduje wzrostu ciśnienia. Dlatego też ograniczanie kawy w prewencji bądź leczeniu nadciśnienia nie ma uzasadnienia. Kawa, spożywana sporadycznie, może nieznacznie zwiększać ciśnienie krwi (o ok. 10 mmHg), jednak jedynie tymczasowo. 

Picie kawy nie zwiększa ryzyka wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca.

Tak więc informacja o tym, że pacjenci z nadciśnieniem nie powinni pić kawy, jest nieprawdziwa. Nawet kilka filiżanek kawy dziennie nie ma wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego.

Kawa a rak

W składzie kawy z palonych ziaren znajduje się substancja kancerogenna – akrylamid. Badania nie potwierdzają jednak związku między spożywaniem kawy a częstością zachorowań na nowotwór. 

Podejrzewa się, że w przypadku niektórych nowotworów, kawa może mieć działanie zapobiegawcze. Mowa o nowotworach:

  • piersi,
  • przewodu pokarmowego,
  • prostaty.

Istniejące badania nie dostarczają wystarczających informacji, aby z pewnością powiedzieć, że kawa zapobiega tym nowotworom, jednak większość sugeruje, że kawa wpływa ochronnie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że substancją badaną w kawie jest kofeina, podczas gdy mniej uwagi poświęca się pozostałym składnikom kawy, które również mają wpływ na nasze zdrowie.

Kawa a osteoporoza

Kawa działa moczopędnie. W związku z tym uważa się, że wypłukuje ona niektóre minerały np. wapń i magnez. Można więc przypuszczać, że regularne i długotrwałe picie kawy powoduje zmniejszenie gęstości kości (osteoporozę). Nie ma rzetelnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby negatywny wpływ picia kawy na kości. 

Peeling z kawy

Kawa a ból głowy

Przeciwbólowe działanie kawy zostało potwierdzone naukowo. W aptekach możemy znaleźć preparaty, które łączą w swoim składzie kofeinę i paracetamol. Udowodniono, że stosowanie obu składników daje lepszy efekt niż pojedyncze stosowanie paracetamolu czy ibuprofenu. 

Kawa a uprawianie sportu

Spożywanie kawy może być wsparciem dla sportowców, w szczególności dla biegaczy. Co na tym zyskują?

  • Dla sprinterów picie kawy wiąże się ze zwiększeniem pobudliwości mięśni.
  • U długodystansowców przynosi efekt w postaci wzmożonego metabolizmu tłuszczów.

Kawa a nauka

Dowiedziono, że kawa poprawia zdolność koncentracji, wpływa również na lepsze zapamiętywanie. Efekty jej spożywania są również widoczne u osób, które mają problemy ze snem. Dowiedziono, że w tej grupie picie kawy ma również korzystny wpływ na kierowanie pojazdami, ponieważ poprawia szybkość reakcji.

Kawa w kosmetyce

Według producentów kosmetyków kofeina może wspomagać wzrost włosów poprzez stymulację wydzielania czynników wzrostu w cebulkach włosa. Produkty zawierające kofeinę są więc zalecane do stosowania miejscowego, w szczególności u osób, które mają problem z łysieniem.

Na rynku dostępne są również peelingi z dodatkiem kofeiny. Zdaniem producentów mają one pomagać w zwalczaniu cellulitu. Deklarują oni, że dzieje się tak poprzez aktywujący wpływ kofeiny na metabolizm tłuszczów. O ile wiele badań prowadzonych na sportowcach potwierdza działanie kofeiny podawanej doustnie na wzmożony metabolizm tłuszczów, niewiele źródeł mówi o takim charakterze działania przy stosowaniu miejscowym. Niemniej jednak kofeina może wchłaniać się przez skórę, co pozwala przypuszczać, że w pewnym stopniu jej spożywanie może pomóc w walce z cellulitem.

Jak widzimy, kawa ma szerokie zastosowanie. Informacje rozpowszechniane na temat jej działania często są nieprawdziwe. Warto kierować się wynikami badań naukowych, które w większości opisanych sytuacji nie potwierdzają negatywnego wpływu kawy na nasze zdrowie.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Beta-blokery a aktywność fizyczna

Podczas stosowania leków z grupy beta-blokerów wysiłek fizyczny nie jest zabroniony, a wręcz wskazany. Leki beta-adrenolityczne poprawiają tolerancję serca na…

Zobacz więcej

Pocenie się rano – jaka może być przyczyna?

Pocenie się to naturalny proces termoregulacji możliwy do zaobserwowania w przypadku wysokich temperatur czy podczas wysiłku fizycznego. Poranne epizody pocenia…

Zobacz więcej

Olej konopny a problemy z nadciśnieniem

Olejek CBD rzeczywiście może działać wspomagająco w leczeniu nadciśnienia. Zanim włączy Pani do terapii olej konopny, radziłbym się jeszcze skonsultować z…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)