Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
13

Dieta przy biegunce u dziecka. Co można podawać dziecku, a czego nie?

Słuchaj artykułu

Biegunka to częsta dolegliwość u dzieci. Bardzo ważne jest właściwe postępowanie w postaci uzupełnienia utraconych elektrolitów. Kluczową rolę odgrywa również odpowiednio dobrana dieta. Czy wiesz, jak powinna wyglądać dieta przy biegunce u dziecka?

Dieta przy biegunce u dziecka. Co można podawać dziecku, a czego nie?

Najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci  

Najczęstsze przyczyny biegunki ostrej u dzieci to zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Za biegunki wirusowe odpowiedzialne są głównie rotawirusy, mają one zazwyczaj łagodniejszy przebieg. Biegunki bakteryjne są spowodowane przez różne typy bakterii, najczęściej z rodzaju Salmonella i Campylobacter, mają cięższy przebieg niż te spowodowane wirusami. Najwięcej zakażeń bakteryjnych obserwuje się latem. Rzadziej przyczyną biegunki są pasożyty – głównie lamblie, gdzie do zakażenia dochodzi zwłaszcza poprzez spożycie wody zawierającej cysty lamblii.  

Rzadko zdarza się, że biegunka u dziecka przebiega bez innych objawów. 

Najczęściej towarzyszą jej: 

  • wymioty, 
  • gorączka, 
  • osłabienie, 
  • brak apetytu. 

Biegunka z krwią u dziecka jest objawem, który najczęściej wzbudza niepokój u rodziców. Najczęstszą przyczyną krwi w kale jest zakażenie bakteryjne lub pasożytnicze. Krew może się pojawić także w przypadku alergii pokarmowej, chorób zapalnych jelit, choroby Leśniowskiego-Crohna czy wgłobienia jelita. 

Jeśli zauważysz krew w kale u swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą.  

Innym niepokojącym rodziców stanem jest zielona biegunka u dziecka. Specyficzne zabarwienie może być spowodowane zbyt szybkim pasażem treści pokarmowej przez jelito i dodatkiem żółci w kale. Żółć początkowo ma zielonkawe zabarwienie. Zielona biegunka u dzieci może być także efektem zjedzenia zielonych produktów, takich jak brokuły, szpinak czy kapusta.  

Biegunka u dziecka – co podawać?  

W przypadku biegunek u dziecka pamiętaj o podawaniu mu płynów, zwłaszcza w postaci wody i preparatów nawadniających. Jest to pierwszy, ważny etap w przypadku biegunek. Początkowo najlepiej wstrzymać się od spożywania innych pokarmów i skupić się na uzupełnieniu elektrolitów.

W aptekach można zakupić przeznaczone do tego elektrolity w postaci proszku, który rozpuszcza się w wodzie.  


W przypadku silnej biegunki u dziecka możesz podać odpowiednie leki, np. zawierające loperamid. Lek dobierz do wieku dziecka. Jeśli nie masz pewności, jaki wybrać, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 


W leczeniu biegunki u dzieci sprawdzają się także probiotyki, które regulują mikrobiotę jelit. Wybierz probiotyk ze szczepami bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dieta przy biegunce u dziecka

Po odpowiednim nawodnieniu możesz zacząć stopniowo wprowadzać dziecku inne pokarmy. Dobrym wyborem będzie przygotowanie zupy z marchwi lub dyni, np. w formie kremu. Pektyny zawarte w zupach spowalniają ruchy jelit, osłaniają błonę śluzową i poprawiają konsystencję stolca.  

Marchwianka lub zupa z dyni

  • 250 g marchewki lub dyni
  • 500 ml wody 
  • sól do smaku 

Marchewkę lub dynię obierz, umyj, gotuj w wodzie z dodatkiem soli ok. 50 min. Następnie całość zmiksuj. Zupę możesz wzbogacić ryżem, kleikiem ryżowym lub płatkami ryżowymi, co wzmocni działanie przeciwbiegunkowe.  

Po kilku godzinach możesz zacząć wprowadzać dziecku dietę lekkostrawną, opartą o produkty o działaniu zapierającym: chude mięso, chude produkty białkowe, np. jogurty, sery twarogowe czy jajka.

Biegunka u dziecka a banany

Banan należy do owoców zalecanych w przypadku biegunek u dzieci. Owoc ten wpływa korzystnie na enterocyty (komórki jelit), działając przeciwbiegunkowo. Wprowadzenie banana do diety będzie miało działanie ochronne na błonę śluzową jelit i poprawi również konsystencję stolca. Według publikacji naukowych dieta wzbogacona w banany może pomóc szybciej wrócić do zdrowia w przypadku wystąpienia biegunek. 

Biegunka u dziecka a jabłka 

Do owoców zalecanych w przypadku biegunek u dzieci należą również jabłka. Te owoce obfitują w pektyny, które mają wpływ na łagodzenie biegunek oraz wykazują właściwości antyperystaltyczne. Muszą to być jednak jabłka obrane ze skórki i poddane obróbce termicznej, np. gotowane lub pieczone. Często poleca się również podawanie kompotu przyrządzonego z jabłek. Z jabłek gotowanych można również przygotować mus jabłkowy, na który przepis znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Dieta przy biegunce u dziecka – czego lepiej nie podawać? 

W przypadku biegunki u dziecka nie podawaj produktów ciężkostrawnych, obfitujących w błonnik pokarmowy i cukry proste.

Wyklucz zatem:

  • pełnoziarniste pieczywo,
  • płatki owsiane,
  • kasze gruboziarniste,
  • surowe warzywa,
  • warzywa wzdymające (kapustne, cebulowe),
  • suche nasiona roślin strączkowych,
  • słodycze,
  • soki i napoje,
  • dżem,
  • miód,
  • masło,
  • tłuste mięso.

Przeczytaj również:
Poznaj domowe sposoby na biegunkę


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Rabbani G. H. i in., Green banana and pectin improve small intestinal permeability and reduce fluid loss in Bangladeshi children with persistent diarrhea, Dig Dis Sci., 2004.
  • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
  • Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017 
  • Ming Yeong Lim,  O’Neale Roach J., Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.  
  • Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010.
  1. 26 września 2022, 19:35
    Karolina

    Dziękuje, rady są mi bardzo przydatne.

    1. 27 września 2022, 09:57
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Bardzo nam miło 🙂

  2. 24 czerwca 2023, 10:54
    LIDIA ( babcia)

    Artykuł pomocny . Babcie znają domowe sposoby;) ale też wspomagamy się radami z Internetu;)

    1. 26 czerwca 2023, 11:29
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się przydatny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę