Morszczyn – jaki ma wpływ na zdrowie?
Glony, w tym morszczyn, od zarania dziejów są wykorzystywane jako składnik dań, przyprawa, nawóz, a w ostatnich czasach coraz częściej w przemyśle – jako źródło alginianu czy agaru. Zawierają one wiele składników odżywczych, które mają dobroczynny wpływ na organizm.
Morszczyn pęcherzykowaty (łac. Fucus vesiculosus) jest glonem należącym do brunatnic. Występuje w wodach przybrzeżnych Atlantyku (rejon północny) oraz w Oceanie Arktycznym i jego morzach (w tym również w Morzu Bałtyckim). Składa się z korzenia, łodygi i liści. Jego taśmowata plecha w kolorze brunatnym może osiągać nawet do 1 m długości.
Morszczyn – skład
W przypadku alg, ich skład chemiczny oraz obecność i procentowa zawartość związków fitochemicznych są uzależnione od miejsca pochodzenia. Są to:
- makroelementy: wapń, potas, magnez, sód;
- mikroelementy: żelazo, jod (w postaci nieorganicznej i organicznej), mangan, cynk, molibden, miedź, fosfor;
- katechiny: galokatechina, epikatechina, galusan katechiny;
- flawonole;
- glikozydy;
- polifenole;
- karotenoidy (odpowiedzialne za ich zabarwienie – w tym przypadku brunatne, fukoksantyna, diatoksantyna);
- białka, aminokwasy (np. kwas glutaminowy, leucyna, asparagina, alanina);
- tłuszcze, kwasy tłuszczowe (np. oleinowy);
- błonnik, polisacharydy (alginiany, fukoidany, laminaryna);
- witaminy C, E, B12.
Ponadto glony charakteryzują się wysoką wartością odżywczą, są źródłem błonnika pokarmowego [1] i jodu. Błonnik, a raczej polisacharydy zawarte w składzie morszczynu, warunkują prawidłowe wypróżnianie, a także mogą działać przeczyszczająco (szczególnie wskazane u osób z zaparciami).
Preparaty z morszczynu przyjmowane w celu regulacji wypróżnień lub zaparć popijaj szklanką wody.
W przypadku wodorostów mówi się także o dobroczynnym wpływie na wolne rodniki, co oznacza, iż posiadają one właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne. Prowadzone są badania w kierunku określenia ewentualnej terapii algami u osób z AZS [2], a także stosowania wyciągów z alg jako konserwantów w żywności.
W badaniach prowadzonych na szczurach postawiono hipotezę, że stosowanie wyciągów z morszczynu zmniejsza profil lipidowy osocza, parametry biochemiczne takie jak AST, ALT, ALP (enzymy wątrobowe), bilirubinę całkowitą, a także obniża poposiłkową glikemię. Przypuszczalnie algi, a konkretniej wyciąg z morszczynu, mogłyby być stosowane u osób ze stłuszczeniem wątroby, otyłością, cukrzycą, spożywających duże ilości tłuszczów i cukrów.
Preparaty z morszczynem – wskazania
- Niedobory jodu w diecie;
- Wspomaganie odchudzania;
- Zwiększenie przemiany materii;
- Wzbogacenie diety o niezbędne minerały i witaminy;
- Poprawa profilu lipidowego, glikemii poposiłkowej, wrażliwości tkanek na insulinę;
- Regulacja wypróżnień, zaparcia.
Preparaty z morszczynem – przeciwwskazania
- Nadczynność tarczycy;
- Podejrzenie raka tarczycy;
- Ciąża, okres karmienia piersią;
- Uczulenie na algi lub składniki dodatkowe zawarte w wyciągach;
- Problemy z krzepnięciem krwi;
- Stosowanie leków przeciwcukrzycowych, wpływających na krzepnięcie, przeciwarytmicznych, a także soli litu, preparatów zawierających ziele dziurawca, miłorzębu, kozłka lekarskiego.
W przypadku istnienia chorób towarzyszących stosowanie doustnych preparatów zawierających wyciąg z morszczynu skonsultuj z lekarzem.
Wyciąg z morszczynu jest względnie bezpieczny w stosowaniu w małych ilościach. Może jednak doprowadzać do działań niepożądanych, takich jak: wysypka skórna, zaburzenia czynności tarczycy, zatrucia metalami ciężkimi, obniżenie poziomu cukru.
Przeczytaj również:
Spirulina – czy warto jeść algi?
Źródła:
- Catarino M. , Silva A. , Cardoso S., Phycochemical Constituents and Biological Activities of Fucus spp, 2018.
- Tian T., Chang H., He K., Ni Y., Li C., Hou M., Chen L., Xu Z., Chen B., Ji M., Fucoidan from seaweed Fucus vesiculosus inhibits 2,4-dinitrochlorobenzene-induced atopic dermatitis, 2019.
Moja mama pijąc wywar z morszczynu ( tfujjj – jak cuchło ) wyleczyła coś tam z tarczycą i wole na szyji. To było w latach 70 -80 ubiegłego wieku. A ja lubię zapach morszczynu