Niacynamid. Kiedy go stosować?
Niacynamid to substancja aktywna, która w ostatnim czasie podbija rynek kosmetyczny. Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania, a swoją popularność zawdzięcza m.in. szybko zauważalnym efektom stosowania. Czym jest ten tajemniczy składnik? Jak działa na skórę? Dlaczego warto włączyć go do swojej pielęgnacji?
Niacynamid – co to jest?
Niacynamid jest pochodną witaminy B3, nazywanej także witaminą PP, niacyną czy nikotynamidem. Odgrywa ważną rolę w tworzeniu aminokwasów i kwasów nukleinowych. Jako składnik kosmetyczny wykazuje wielokierunkowe działanie. Może być stosowany w pielęgnacji każdego rodzaju cery, także tej wrażliwej i trądzikowej. Jest składnikiem hipoalergicznym i bezpiecznym.
Niacynamid – właściwości
- Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie – hamuje stany zapalne, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku cer trądzikowych. Ogranicza również namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego i powstawanie zaognionych zmian trądzikowych.
- Normalizuje działanie gruczołów łojowych – reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza nadprodukcję sebum i nadmierne przetłuszczanie się cery.
- Zwęża pory – regularne stosowanie niacynamidu w znacznym stopniu zwęża pory, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko namnażania się bakterii i rozwoju trądziku. Cera staje się gładsza i delikatniejsza.
- Działa przeciwstarzeniowo – spowalnia procesy starzenia się skóry. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne i doskonale chroni przed działaniem wolnych rodników. Stymuluje także produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.
- Odbudowuje barierę hydrolipidową skóry – pochodna witaminy B3 bierze udział w syntezie lipidów i ceramidów, które wchodzą w skład płaszcza hydrolipidowego skóry stanowiącego jej warstwę ochronną.
- Działa nawilżająco – dzięki zachowanej równowadze hydrolipidowej zdecydowanie łatwiej utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia głębszych warstw skóry.
- Rozjaśnia istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych – hamuje syntezę melaniny, która jest odpowiedzialna za powstawanie plan pigmentacyjnych. Rozjaśnia również zmiany potrądzikowe.
Niacynamid – w jakiej postaci występuje?
Niacynamid można znaleźć w składzie wielu kosmetyków. Ze względu na szerokie spektrum działania wchodzi w skład produktów nawilżających, regenerujących, przeciwzmarszczkowych, rozjaśniających przebarwienia, przeciwtrądzikowych i łagodzących.
Znajdziesz go w składzie następujących produktów:
- sera,
- żele do mycia,
- preparaty punktowe,
- kremy.
Niacynamid – jak zacząć?
Niacynamid występuje w kosmetykach w różnych stężeniach. Wprowadzaj go stopniowo do codziennej pielęgnacji i obserwuj reakcję skóry. Zacznij od niższych stężeń, najlepiej od 3 do 5%. W przypadku dobrej tolerancji po pewnym czasie możesz zwiększyć częstotliwość stosowania niacynamidu lub włączyć kosmetyki o wyższym stężeniu.
Niacynamid – z czym warto go łączyć?
Niacynamid możesz łączyć z kwasem hialuronowym, który wykazuje silne właściwości nawilżające. Wiele kosmetyków z niacynamidem zawiera w swoim składzie również kwas hialuronowy, więc nie ma potrzeby stosowania kolejnego produktu.
Dobrym połączeniem jest także niacynamid i cynk. Cynk wspomaga regenerację skóry i przyspiesza gojenie ran. Połączenie tych dwóch składników jest bardzo skuteczne w walce z trądzikiem.
Niacynamid możesz również łączyć z retinolem. Niacynamid stymuluje produkcję lipidów, ceramidów, a także kolagenu i elastyny, dlatego może minimalizować skutki uboczne stosowania retinolu.
Niacynamid – z czym go nie łączyć?
Niacynamidu nie łącz z kwasami (np. AHA i BHA) ze względu na różne pH. Niskie pH kwasów w znacznym stopniu obniża jego skuteczność.
Niacynamidu nie stosuj równolegle z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego, ponieważ składniki te wzajemnie zmniejszają swoją skuteczność. W wyniku ich połączenia powstaje także kwas nikotynowy, który podrażnia skórę. Z niacynamidem z powodzeniem możesz stosować pochodne witaminy C. Połączenie tych składników doskonale odżywi skórę i zadziała rozjaśniająco.
Aby uniknąć „interakcji” między składnikami aktywnymi, stosuj je oddzielnie, np. niacynamid rano, a kwasy lub witaminę C wieczorem.
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na trądzik. Jak go pokonać?