Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
1

Nowy lek w walce z rakiem piersi

Słuchaj artykułu

Nowotwór piersi jest diagnozowany u około 19 tysięcy kobiet w Polsce w ciągu roku. Niestety nieustannie rośnie także śmiertelność nim spowodowana. Od wielu lat trwają badania nad lekami, które mogłyby skutecznie wyleczyć raka piersi. Jedną z takich substancji może okazać się trastuzumab derukstekan.

Nowy lek w walce z rakiem piersi

Rak piersi – co warto wiedzieć? 

Rak piersi jest rodzajem nowotworu, który może powstać w tkankach gruczołu piersiowego. Jest to choroba przewlekła, jednak możliwa do wyleczenia. Jednym z jej podtypów jest HER2-dodatni, który może dotykać nawet 20% kobiet. Ten podtyp szybko się rozwija, ale naukowcy opracowali skuteczną terapię, która może ograniczyć tę chorobę [1].  


Witaminy dla kobiet i antyoksydanty
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W Międzynarodowym Centrum Raka Piersi w Barcelonie podsumowano badanie kliniczne „Destiny-Brest 03” przeprowadzone w 169 ośrodkach w 15 krajach, w którym wzięło udział 524 pacjentek z rakiem piersi o podtypie HER2-dodatnim. 261 pacjentek otrzymywało trastuzumab derukstekan koniugat leku z przeciwciałem monoklonalnym przeciwko HER2. Badanie miało na celu określenie, czy nowy lek spowalnia progresję choroby.  

Wstępne wyniki przedstawione 24 marca 2022 r. pokazały, że po 12. miesiącach od rozpoczęcia terapii 75,8% pacjentek, które dostały nowy lek, żyje bez progresji choroby w porównaniu z 34,1% pacjentek, które otrzymywały dotychczasową standardową terapię. Kolejne zaś, że odsetek pacjentów, którzy żyli po 12. miesiącach był bardziej zbliżony w obu grupach, co wskazuje na to, iż nowy lek wydłuża czas bez nawrotu choroby.

Dodatkowo badanie wykazało, że u 16% kobiet zaobserwowano ustąpienie objawów choroby [2].  

Jak działa trastuzumab derukstekan? 

Lek ten jest koniugatem substancji czynnej z przeciwciałem działającym na HER2. Przeciwciało anty-HER2 jest przyłączone do derukstekanu. Lek ten wiąże się z HER2 i poprzez liczne przemiany metaboliczne doprowadza do uszkodzenia DNA komórki rakowej i w konsekwencji do jej zniszczenia [3].  

Kto może otrzymać lek na raka piersi? 

Leczenie może zostać podjęte u dorosłych pacjentek, które mają rozpoznany HER2-dodatni nowotwór piersi. Nowotwór u pacjentek musi być nieoperacyjny i powinien zostać poddany leczeniu anty-HER2 z wykorzystaniem innych substancji. 

Szczególną ostrożność podczas stosowania leku należy zachować u pacjentek ze śródmiąższową chorobą płuc, nieinfekcyjnym zapaleniem płuc i neutropenią. Leku nie należy podawać kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Zaleca się stosowanie antykoncepcji przez cały okres leczenia oraz 7 miesięcy po jego zakończeniu [3]. 

Najnowsze badania dotyczące leczenia raka piersi dają dużą nadzieję pacjentkom cierpiącym na to schorzenie. Nowa substancja może zmienić standardy leczenia nowotworu piersi. Na ten moment już wiadomo, że przyjmowanie trastuzumabu derukstekanu powoduje spowolnienie choroby, a nawet ustąpienie objawów. Dalsze badania pokażą, jak dalekosiężny okaże się ten optymizm.

Data aktualizacji: 21.07.2022 r.

Przeczytaj również:
Najnowsze metody diagnostyki raka piersi


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. https://www.zwrotnikraka.pl/fakty-i-mity-na-temat-raka-piersi/. 
 2. prof. Cortes J. i inni, Trastuzumab Deruxtecan versus Trastuzumab Emtansine for Breast Cancer, The New England Journal Medicine, 2022. 
 3. Charakterystyka produktu leczniczego Enhertu 100 mg. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 17 lipca 2022, 12:49
  StudentG

  Dzień dobry, powinno być trastuzumab a nie traNstuzumab. W tekście jest jeszcze parę innych błędów merytorycznych.

  1. 18 lipca 2022, 14:09
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dzień dobry,
   dziękujemy za wnikliwe przeczytanie tekstu i cenne uwagi, poprawki zostaną naniesione.
   Czy byłby Pan zainteresowany współpracą z naszym Poradnikiem?
   Jeśli tak, prosimy o kontakt: poradnik@aptekagemini.pl 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę