Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
1

Olej z pestek malin – właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie naturalnymi surowcami, które mogą być wykorzystywane jako preparaty kosmetyczne. Olej z pestek malin to bez wątpienia specyfik, na który warto zwrócić uwagę i poznać jego zalety. A jest ich całkiem sporo.

Olej z pestek malin – właściwości i zastosowanie

Olej z pestek malin – charakterystyka  

Malina właściwa (Rubus idaeus L.) to pyszny, letni owoc, z którego można wytwarzać np. aromatyczny sok stosowany jako domowe remedium na przeziębienie. Maleńkie nasiona malin, które są pozostałością po uzyskaniu soku, wykorzystuje się do wytłaczania oleju. Olej z pestek malin tłoczy się na zimno i zwykle wydajność oleju z nasion wynosi 10-23%. Nie jest on filtrowany ani oczyszczany, dlatego jest lekko mętny i ma jasnożółty kolor (dzięki zawartości karotenoidów).


Produkty z olejem z pestek malin
Zakupy z doradcą Gemini

Olej z pestek malin kryje całe bogactwo naturalnych substancji. Zawarte w nim są przede wszystkim NNKT – niezbędne nienasycony kwasy tłuszczowe, które stanowią 80-90% składu oleju [1]. Wśród nich wyróżniamy kwasy linolowy – omega 6 i α-linolenowy – omega 3 [1-3, 5-6]. Ponadto można tu znaleźć kwas oleinowy i eikozenowy zaliczany do kwasów omega 9 [1].  

W oleju z pestek malin znajdują się również:  

  • tokoferole,   
  • wit. E,   
  • fosfolipidy (kampesterol, stigmasterol, sitosterol),  
  • karotenoidy (zeaksantyna, β-karoten, luteina),  
  • wit. A,  
  • flawonoidy [1, 3, 6].  

Olej z pestek malin – właściwości  

Ze względu na zawartość NNKT, które wchodzą w skład naturalnego płaszcza skóry [1], olej z pestek malin wykazuje działanie regenerujące, nawilżające i wygładzające [8].  

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z pestek malin:  

  • pomagają normalizować procesy rogowacenia naskórka;   
  • aktywizują procesy naprawcze w przypadku wystąpienia stanów zapalnych;  
  • działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie (podnoszą odporność skóry na zakażenia);  
  • zmniejszają transepidermalną (przeznaskórkową) utratę wody, zmniejszając przesuszenie skóry;  
  • zmniejszają stres oksydacyjny skóry [1, 6, 8]. 

Kwas linolowy jest niezbędny do upłynniania sebum, co w przypadku młodzieży w okresie dojrzewania ma wpływ na regulowanie powstawanie zaskórników i zmian zapalnych [8].  

Obecność tokoferoli, wit. E i A oraz karotenoidów powoduje, że olej z pestek malin to bardzo dobry przeciwutleniacz. Dzięki zdolności neutralizowania wolnych rodników przeciwdziała procesom starzenia się skóry [6]. Witamina A wygładza i nawilża skórę, spłyca zmarszczki, a witamina E poza działaniem ochronnym na komórki wpływa na utrzymanie prawidłowej struktury kolagenu [1]. Tokoferole stanowią naturalny konserwant, dzięki któremu olej z pestek malin jest chroniony przed jełczeniem.  

Fosfolipidy zawarte w oleju z pestek malin wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.  

Olej z pestek malin – zastosowanie  

Dzięki swojemu bogatemu i unikalnemu składowi, olej z pestek malin ma wszechstronne zastosowanie w pielęgnacji skóry w różnym wieku.   

Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej, atopowej i dojrzałej. Dzięki swojemu unikalnemu składowi olej z pestek malin ma zdolność odbudowywania naturalnej struktury skóry, wygładzania zmarszczek i wyrównywania kolorytu, jak również regenerowania skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce, więc z powodzeniem można go zastosować u osób z cerą dojrzałą, skłonną do zmarszczek i z przebarwieniami słonecznymi [6].  

Można go stosować w przypadku skóry trądzikowej i mieszanej, ponieważ wykazuje niską komedogenność - nie zatyka porów [1], a nawet może pomagać w upłynnianiu zalegającego sebum, zmniejszając ilość zaskórników i widoczność porów skóry [5].   

Olej z pestek malin znalazł zastosowanie jako podstawa kremów, balsamów do ciała, olejków do masażu, a także, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, jako składnik past do zębów [6].  

Olej z pestek malin na twarz  

Olej z pestek malin można zastosować samodzielnie lub jako dodatek do kremów do twarzy do codziennej pielęgnacji, dzięki czemu kremy zyskują dodatkowe właściwości odżywcze. Należy on do olejów schnących, więc wchłania się szybko i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Olej z pestek malin świetnie sprawdzi się jako baza pod makijaż [1].  

Olej z pestek malin na włosy – olejowanie  

Olejowanie włosów to zabieg, który ma sprawić, że włosy staną się gładkie, lśniące i odżywione. Można go przeprowadzić na całej długości włosów lub tylko na końcówki na kilka sposobów. Najlepsze efekty uzyskuje się, pozostawiając olej na włosach na co najmniej godzinę (można na całą noc) pod turbanem z ręcznika lub czepkiem. Podczas spłukiwania należy najpierw olej zemulgować np. odżywką do włosów, a następnie standardowo umyć włosy.   

Olej z pestek malin ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawdzi się głównie do olejowania włosów wysokoporowatych czyli tych suchych, puszących się [7], co często dotyczy włosów kręconych i falowanych. NNKT uzupełnią ubytki w zewnętrznej strukturze włosa, a zawarta w oleju z pestek malin witamina E może wspomagać ochronę włosów przed łamaniem się, przesuszeniem czy wysoką temperaturą. Dzięki olejowaniu odbudowuje się naturalne spoiwo włosów, zmniejsza się odparowywanie wody poprzez powstawanie ochronnego filmu na powierzchni włosa [9].  

Sposoby olejowania włosów:  

  • na sucho – poprzez wtarcie kilku kropli podgrzanego oleju we włosy; 
  • na podkład – wymieszanie kilku kropli oleju z żelem aloesowym, miodem lub hydrolatem; 
  • na odżywkę – wymieszanie oleju z odżywką do włosów; 
  • w misce w tzw. rosole – rozpuszczenie 2-3 łyżek oleju z pestek malin w misce z ciepłą wodą i zanurzenie w niej końcówek włosów [7, 10]. 

Olej z pestek malin – przeciwwskazania  

Olej z pestek malin to preparat zwykle dobrze tolerowany i bezpieczny. Warto tu zwrócić uwagę, że olej z pestek malin nie powinien być stosowany jako naturalny filtr słoneczny, ponieważ brak jest wystarczających danych potwierdzających jego skuteczność.  

Dostępne badania nie dają podstaw do stosowania oleju z pestek malin jako jedynej ochrony przed promieniowaniem słonecznym.  

Należy korzystać z dostępnych na rynku, sprawdzonych preparatów, zawierających najlepiej mineralne filtry słoneczne.

Przeczytaj również:
Olej z pestek truskawek – właściwości i zastosowanie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Ispiryan A., Viškelis J., Viškelis P., Red Raspberry (Rubus idaeus L.) Seed Oil: A Review Plants, 2021.  
  2. Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 27-44.  
  3. Oomaha D., Ladetb S., Godfreya D., Liangc J., Girarda B., Characteristics of raspberry (Rubus idaeus L.) seed oil, Food Chemistry 69, 2000. 
  4. https://www.agroindustry.pl/index.php/2020/10/28/olej-z-pestek-malin-jako-filtr-przeciwsloneczny/  
  5. Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, CHEMIK, 2014, 68, 2, 103-110.  
  6. Kalinowska N., Nowak I., Zielińska A., Właściwości oleju z pestek malin wykorzystywane w kosmetyce, Kosmetologia Estetyczna, 2, 2017, vol. 6, 121-123.  
  7. https://gemini.pl/poradnik/uroda/olejowanie-wlosow-jak-zaczac/  
  8. Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Polyunsaturated fatty acids and their influence on skin condition, Probl Hig Epidemiol, 2008, 89(4): 471-475.  
  9. Białas I., Pytkowska K., Romanowska-Zygmunt A., Polimery filmotwórcze w preparatach do pielęgnacji włosów, Wiadomości Polskiego Towarzystwa Kosmetologów, 2005, nr 3/4.  
  10. https://ktomalek.pl/blog/olejowanie-wlosow-czy-warto-metody-olejowania-wlosow/w-3056
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę